Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj02.03.2009, 19:01 (UTC)    
Mesaj konusu: Photoshopta İnsanı Zombi Yapma

Not==>Resimdeki Kesinlikle Ben Değilim... Wink

Arkadaşlar güzel bir çalışma olduğu için kendim yapmadan direk alıntı olarak vermek istiyorum.

Zombi yapmak için öncelikle zombi resimlerini incelemeniz gerek. En belirgin özellikleri iyi gözlemleyin. Gözlarin altı çukurluktur yanaklar çukur ve elmacık kemikleri daha dışardadır ten rengi griye yakın mavi tonlarındadır gözler bembeyaz yada çok açık renktedir. Gerçeği çok çok açık renktir yani ben bazılarında bembeyaz yapıyorum ama daha gerçekçi görünmesi için göz rengini nerdeyse beyaza ykaın yapmak en iyisi. Dudaklar ten renginden daha koyu ve mordur. Göz çevresindeki kemikler yani göz çukurunun çevresindeki kemikler daha çıkıntılıdır. Kaşların üstü daha çıkıntılıdır kaşlar daha azdır.... vs..vs...

Zombi fotoğraflarını inceledikten sonra artık işe koyulabiliriz. Öncelikle fotoğrafın yüksek kalitede ve digital olmasına özen gösterin. Düşük kalitede webcam yada cep telefonundan çekim fotolarla bu iş olmaz.. Resmimizi seçelim..1- Ten Rengi:

Yüz kısmını tamamen seçtikten sonra ctrl+c ile copy yapıp daha sonra ctrl+v ile yapıştır yapıyorsunuz. Seçtiğimiz yüzü şimdi farklı bir layera kopyaladık. (alttaki resim)
Şimdi ctrl+u ile hue saturaiton değerini vericez. Çıkan pencerede colorize seçeneğini işaretledikten sonra değerleri yaklaşık aşağıdaki gibi verin. Çok soluk mavi gri tonları arası en uygun renk. (alttaki resim)Rengimizide verdikten sonra sağdaki Layer penceresinden opacity değerini 55-60 arasında verin. Bütün bunları yaptıktan sonra En üst menüden Layer / Flatten image yapıyoruz ve böylelikle ten rengi olayını hallediyoruz.2- Gözler:
Göz kısmı önemli kısımlardan biri. Gerçekçi bir ölü gözü yapmak istiyorsak sırayla şu adımları izlemeniz gerekiyor. Yine polygonal lasso tool ile gözün renkli kısımlarını seçiyoruz. Üst menüde Image / Adjustments / Brightness-Contrast seçeneğine tıklayıp değerleri resimdeki gibi veriyoruz. Böylece gözümüzde ölü insan gözü olmuş oluyor. Eğer etrafında siyahlıklar kalmışsa bunu smudge tool ile yedirerek ve yayarak yok edebilirsiniz3- Yüzdeki çukurluklar ve şişklikler:

Zombi yüz hatlarını belirlemek işte en önemli kısım bu. Çünkü surata zombi ifadesini çökmüş bir suratla verebiliriz. Aşağıdaki resimlerde gölge ve ışık vericeğimiz alanları kesit olarak işaretledim. Kırmızı ile işaretlediğim yerlere gölge beyaz ile işaretlediğim yerlere ise ışık uygulicaz.Gölge çukurluk oluşturacak ışık ise şişlik oluşturacak. Gölgeleme için soldaki menümüzden Burn Tool umuzu seçiyoruz ve üstten Range: Shadows (ilk önce hafif shadows uyguluyoruz daha sonra koyuluk vermek için bu seçeneği highlights yapıyoruz) Exposure %15 değerlerini veriyoruz. Bu kısımda birazcık mouse hakimiyetinizi konuşturmanız gerekiyor. Gölgeleri ne fazla nede eksik vermeniz gerekiyor bu tamamen sizin el ayarınıza kalmış. Çok abartmadan ve çokta az yapmadan.

Gölgeleri bitirdikten sonra bu sefer dodge tool umuzu seçiyoruz üstten range: shadows Exposure: %20 ayalarını veriyoruz. Işık düşen yerlere bu tool ile ışık düşürüyoruz. Şimdi gölge ve ışık işlemlerini kabaca tamamladık.Yine el becerimiz sayesinde bu gölge ve ışıkları Smudge Tool ile yayarak daha bir gerçekçi hale getiricez. Smudge Tool'u kullanırken hiç korkmayın. Smudge Tool'u seçtikten sonra üstte Strenght'i %50 yapın. Yerine göre brush büyüklüğünü küçültüp ve büyültüp kullanın. Mesela ince ayrıntı yerlerde brush değerini 10dan küçük kullanın. Smudge tool ile gölge ve ışıkları hafifçe birbirne katarak hiç bozmadan yumuşatıp yayıyoruz. Dediğim gibi el becerinizi konuşturucaksınız burdada. İşlem bittikten sonra zombi yüzünün çöküntüleri ışıkları gölgeleride tamamlanmış oluyor. (alttaki resim) Smudge Tool zombi yaparken en sık kullandığınız ve en güvendiğiniz tool olsun. Çok işinize yarıyacak bu tool ve kullanırken eliniz rahat olsun.
4- Ağız:

Zombi yapıcağınız resimi seçerken fotoğrafın gülmemesine özen gösterin. Çünkü gülen bi zombi biraz absürd oluyor. Ama yine ağızın kenarlarını smudge tool ile birazcık düşürüyoruz alt resimdeki gibi. Hatta elinizden geldiğince ağız kenarını çok düşürün ama çok fazla uzatın anlamına gelmiyor bu.
Bu işlemden sonra Polygonal Lasso Tool ile dudağı seçiyoruz ve üst menüde Image / Adjustments / Brightness-Contrast seçeneğine tıklayıp değerleri alt resimdeki gibi veriyoruz.Eğer resimde dişler görünüyorsa şu işlemi uygulayın. Yani bir layer açın resmin üstüne ve brushla ince siyah çizgiler çekin dişlerin arasına. Dişler böylelikle incelicek. Daha sonra smudge tool ile bu siyahlıkları yayarak yumuşatın. Resimdeki gibi dişler elde ediceksiniz. Yine sizin el becerinize kalmış bir şey bu kısım.5- Alın:

Zombiye benzemesi için biraz kırışıklık şart. Alnı biraz kırıştırıcaz ve alın kısmındaki saçları biraz dökücez. Bunları yaparken sadece 3 tane tool kullanıcaz. Smudge Tool Burn tool ve dodge tool. İlk önce kırışıklıkları yapalım. Kuralımız şu eğer gölge verip koyultursak oralar çukurluk olur beyazlık verip rengi açarsakta oralar çıkıntı olur. Resimdeki gibi gelişi güzel çizgiler çizin. Dodge tool ve burn tool u kullanarak. Işık yukarıdan geleceği için farkındaysanız. çizgilerin üstü açık renk altı koyu renk.
Şimdi bu işlem bittikten sonra smudge toolumuzu seçiyor ve bu çizgileri yayarak yumuşatıyoruz. Böylelikle kırışıklıklarımızda halloluyor. (alttaki resim)Şimdi alın kısmında saç dökülmeleri yapıcaz. Bunuda sadece smudge tool ile yapıcaz. Smudge toolumuzu seçip değerlerini alt resimdeki gibi veriyorsunuz.Şimdi aşağıdaki resimdeki oklatın doğrultusunda smudge toolumuzla resmi yayıyoruz ufa ufak. Burası biraz sabır gerektiren bi yer eliniz yorulabilir. Alın kısmınıda böylelikle bitirmiş oluyoruz.5- Kan lekeleri ve diğer ayrıntılar:
Kan lekleri ile zombinin yüzüne renk getiricez şimdi biraz. 2 aşamalı yapıcaz bu işlemi. Birnici aşamadaki kan lekeleri daha belirsiz yumuşak yaygın ve soluk renkli olucak. Yeni bir layer açıp değerini multiply veriyoruz.Şimdi birazcık koyu kırmızı bir renk seçiyoruz. Benim seçtiğim tonlara yakın seçebilirisiniz. Brushla şimdi kan lekesi oluşabilecek yerlere rastgele çizgiler atıyoruz. Gelişi güzel karalayın resimdeki gibi. Genelde ağız kenarları kulak burun göz altları ve alına kan verebilirisiniz benim yaptığım gibi. (alt resim)Karalamamızı yaptıktan sonra smudge tool u seçip brush değerini 12 ve strenght değerinide %80 veriyoruz. Şimdi karaladığımız yerdeki kırmızıları hiç acımadan yayıyoruz. Kanlar neredeyse kaybolana kadar yaymaya devam edin. Ama yumuşak olmasın bu izler alt resimdeki gibi dağınık olsun... Resimdeki gibi kan izlerini iyice yayıp dağıttıktan sonra ilk katman bitmiş oluyor.Şimdi ikinci bir layer açıyoruz multiply yapıyoruz ve daha detaylı kan lekeleri yapıcaz. Daha ince karalayıp ve daha ince sudge tool ile yayıcaz. Bu sefer biraz koyulukta bırakıcaz.Kan lekeleri farkındaysanız soluk ve tam olarak keskin net değil. Çünkü kurumuş kan lekesi yaptık. Bu arada ek olarak damarda yapalım. Yine farklı bir layer açın ve multiply yapın. İnce brushla rastgele damarlar çizin resimdeki gibi ve smudge tool ile uçlarını yayın bulanıklaştırın. Sonrada bu layerın opacitysini 20 lere kadar düşürün. Şimdide kaşları biraz azaltalım. Saçları dökmek için yapmış olduğumzu işlemin aynısını kaşlara uygulayalım kaşların doğrultusunda.İşte zombimiz bitti. Son rötuşlarıda yapıyoruz ve gerekli yerlere lokal gölgelendirmeler atıyoruz çok hafif. Kan lekelerini istediğimiz gibi çoğaltıyoruz yine farklı bir multiply layer açıp. Yara izi yapmadım yara izini ise bir sonraki dersimizde anlatırım. Şimdi çıkabilirsiniz tenefüse...

Kazaktaki ve duvardaki kan lekelerini hazır brushla yaptım üşendiğimden.Not==>Resimdeki Kesinlikle Ben Değilim... Wink

______________
İmzanızı tekrar ayarlamanız lazım. - @cryengine3
Mesaj02.03.2009, 19:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kendi anlatımınmı yoksa alıntımı?

Paylaşım için Teşekkürler..
Mesaj02.03.2009, 19:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

Arkadaşlar güzel bir çalışma olduğu için kendim yapmadan direk alıntı olarak vermek istiyorum.


İlk Başta Bunu Yazdım Okumadınız Heralde... Wink
______________
İmzanızı tekrar ayarlamanız lazım. - @cryengine3
Mesaj02.03.2009, 19:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

güzel çalışma ama yinede teşekürler kardeş Razz
______________


Pagerank;4 ve hit en az 250 en güzel tr.gg ödüllü site yarışması
Mesaj02.03.2009, 19:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

Eğer Resimlerin Kodlarını Filan Senmi Ayarladın Diyorsan Ewet...

Hepsinin Urlsini Filan Hep Be nAyarladım...

Alıntı Değil Anlığcan,Ama Ben Yapmadım Zombi Yapma Resimlerini... Wink

______________
İmzanızı tekrar ayarlamanız lazım. - @cryengine3
Mesaj02.03.2009, 19:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

dizincc yazmış:
güzel çalışma ama yinede teşekürler kardeş Razz


Teşekkürler Yorumunuz İçin... Wink
______________
İmzanızı tekrar ayarlamanız lazım. - @cryengine3
Mesaj02.03.2009, 19:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylaşım İçin Teşekkürler
______________

Mesaj02.03.2009, 19:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

sansarnet yazmış:
Paylaşım İçin Teşekkürler


Yorumunuz İçin Teşekkürler... Wink
______________
İmzanızı tekrar ayarlamanız lazım. - @cryengine3
Mesaj02.03.2009, 19:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

süpper olmuş.Paylaşım için saol..
______________
Arrow İsteyenlerle Banner-Takas yapılır.
Arrow Banner takas bölümü açıldı.
http://israiliboykotediyoruz.tr.gg/Top-List.htm
Mesaj03.03.2009, 10:23 (UTC)    
Mesaj konusu:

israiliboykotediyoruz yazmış:
süpper olmuş.Paylaşım için saol..Rica Ederim Anladıysanız Ne Mutlu Bana... Wink
______________
İmzanızı tekrar ayarlamanız lazım. - @cryengine3
Mesaj03.03.2009, 11:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

Süper Paylaşım Olmuş Recep İvedik Resmini Yapmak Lazım ! Smile Very Happy
______________
Mesaj03.03.2009, 13:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben bu çalışmayı daha önce takip etmiştim..2-3 saat uğraşmak gerekiyo profesyonel birşey olsun diyorsanız Very Happy Ama sonuca değiyo.Adım adım takip ederseniz güzel bir sonuç elde edersiniz..Ama kullanacağınız resim çok kaliteli yani yüksek çözünürlüklü olmalı (:

Paylaşım için teşekkürler..
______________
Mesaj03.03.2009, 17:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

saol birisin den intikan almam gerikiyodu yardımcı olduğun için saol Laughing Wink
Mesaj03.03.2009, 19:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

Anlatım İçin Teşekkürler.
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu