Avukatlar için Web Sitesi Oluşturma Rehberi

Avukat Hukuk Bürosu

 

İçerik

1. Avukatlar için Web Sitesi Kurulumu

2. Alan Adı Belirleme

3. Hukuk Bürosu ve Avukatlık Web Sitesi Haritası

3.1 Bir Avukatın Web Sitesinde Ne Olmalı?

3.2 Avukatlar için Ana Sayfa Şablonları

4. Ana Sayfa ve Alt Sayfaların Ayrışması

4.1 Ana Sayfa

4.2 Danışmanlık ve Avukatlık Hizmetleri Bölümü

4.3 Ekibiniz

4.4 İsteğe Bağlı: Haberler

4.5 İsteğe Bağlı: Kariyer

4.6 İletişim Bölümü

5. Avukat Web Sitenizi Oluşturmaya Yönelik Son Tavsiyeler


1. Avukatlar için Web Sitesi Kurulumu

Yaşadığımız bu dijital çağda, hukuk bürosu web sitesi sanal bir kartvizit görevini üstlenmektedir.

 ÖNEMLİ: Bir web sitesi yalnızca bir şirketin sanal varlığını sağlamaz, aynı zamanda bireysel referans aracılığıyla bir avukata ulaşmak için de harika bir platformdur.

Hukuk bürosu ve avukatlık hizmetleri web sitesi sadece mevcut ve potansiyel müşterileri değil, aynı zamanda iş ortaklarını ve danışanlar için de etkilidir. Bir web sitesini güncel tutmak, günümüzde düşük bütçeli bir iletişim ve pazarlama aracı anlamına gelmektedir. Birçok müşteri şu anda hızlı bir Google araması yaparak avukatlarını bulmaktadır. "Avukat [uzmanlık] [şehir]", uygun bir web sitesi ile hukuk firmanız için bu müşterileri kazanmanız artık çok daha kolay olacaktır.

Kendi web sitenizi oluşturmak için genel ipuçlarına ihtiyacınız varsa, diğer bir yazımızdan yararlanabilirsiniz: Web Sitesi Kurma - Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

Bir web sitesi oluşturma platformu ile, çok para harcamadan çekici bir sayfa tasarlamak mümkündür. Programlama öğrenmek zorunda kalmadan potansiyel müşterileri ikna etmek için ideal bir çözümdür. Diğer mesleklerden farklı olarak, bir avukatın web sitesi, maliye ve genel olarak geçerli yasalarla bağlantısı sayesinde, güven, yeterlilik ve yüksek performans gösterme iddiasına sahiptir. Aşağıda, hukuk firmanız için ana sayfanızdaki bir web yapım kiti ile bu değerleri nasıl taşıyabileceğinizi ve bunları kullanıcı dostu bir şekilde nasıl iletebileceğinizi gösteren bir genel bakış bulacaksınız.

 


2. Alan Adı (Domain) Belirleme

Alan adının seçilmesi demektir. Bu, bir marka yaratmaya bezer ve Google gibi arama motorlarındaki sonuçlar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

ÖNEMLİ: Alan adınızı belirlerken dikkatlice düşünmelisiniz, çünkü site bilinirliği arttıktan sonra alan adını değiştirmek çok daha zor olacaktır.

Avukat-domain-alan-adi
 

Alan adınız net bir şekilde anlaşılabilir olmalıdır. Alan adı belirlemede en sık kullanılan yöntem ticari ismi belirtmek ve o ismin aynısını kullanmaktır. İdeal seçimde, potansiyel müşterileriniz alan adından ana sayfanızın bir avukat web sitesi olduğunu anlayabilmelidir.

İPUCU: Bölgesel terimler ekleyerek hukuk firmanız için, müşteri yakınlığı yaratabilirsiniz

Avantajlar:

 • Bölgesel aramalarda görünürlük kolaylaşır.
 • Müşteri ile birebir temastan önce şirketinizle kişisel bir ilişki kurulur.
 • Hedef odaklı bir alan ile özgün isim oluşturulur. 

Potansiyel müşteriler tarafından daha kolay görülebilmek için, alan adının mevcut hukuk büronuzun adına uyarlanması tavsiye edilir.

Şirketiniz yapım aşamasındaysa, her iki adı da olabildiğince benzer yapmak kesinlikle en mantıklı seçenektir.

Alan adı belirlerken mutlaka kontrol edilmesi gereken maddeler:
 1. Sayfanın bir avukata ait olduğu anlaşılıyor mu?
 2. Adınız veya hukuk firmanızın adı sizi rakiplerden ayrıştırıyor mu?
 3. İsim akılda kalıcı ve olabildiğince kısa mı?
 4. Ticari marka hakları ihlal ediliyor mu?
 5. “Telefon testi” yaptınız mı? Heceleme yapmadan veya soru sormadan alan adınızı telefona aktarabiliyor musunuz?

 


3. Hukuk Bürosu ve Avukatlık Web Sitesi Haritası

Hukuk büronuz ve avukatlık web sitenizin amacı, elbette ziyaretçilere hızlı ve kolay şekilde bilgiler sağlamaktır. Eğer bir internet kullanıcısı sizin sitenizde aradığı cevabı bulamazsa web sitenizden çıkacaktır. Bu nedenle, web sitenizin kullanıcı alışkanlıklarına göre düzenlenmiş ilgili içeriğe sahip olması önemlidir.

Avukat web sitesi bölümleri

İPUCU: Web sitenizi yayınlamadan önce arkadaşlarınız veya tanıdıklarınız aracılığıyla test edin. Mesela ana sayfanızda belirli bilgileri bulmalarını rica edin. Bu bilgileri bulabiliyorlar mı kontrol edin. Eğer web sitesinizi tek başınıza oluşturuyorsanız, kullanıcıların kullanım tarzını dikkate almama hatasına düşebilirsiniz. Üçüncü sahış üzerinde test etmek, farklı bakış açılarının var olduğunu size hatırlatacaktır.

 

3.1 Bir Avukatın Web Sitesinde Ne Olmalı?

 Önerilen alt sayfalar:
 • Ana Sayfa
 • Çalışma Alanınız
 • Hukuk Bürosu Kadronuz
 • (ilgili) Haberler
 • Kariyer Bölümü (ihtiyaca göre)
 • İletişim Bilgileri
 • Veri koruması

Endişelenmeyin! Bu yazıda ilerledikçe kullanıcı dostu avukat web sitesi yaratmak konusunda daha pek çok bilgi bulabilirsiniz.

Bir avukat olarak web sitenizin yasal zorunluluklara uygun olduğundan emin olmalısınız. Ticaretinizle ilgili yetkili birimlerden izin almanız ve özel düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Örneğin, bir avukat olarak sitenizde içeriğini takip edemediğiniz Google reklamları gösterilmemelidir, uygunsuz içerikler sizin iş itibarınızı tehlikeye sokacaktır. Yasal olmayan içeriklerin bir hukuk bürosu web sitesinde gösterilmesi kabul edilemez.

DİKKAT: Başka ticari firmalarla olana bağlantılar siteye yerleştirilmeden tüm yasal şartlar dikkatlice incelenmeldir!


3.2 Avukatlar için Ana Sayfa Şablonları

Bedava-Sitem.com aracılığıyla oluşturacağınız web sitesi için, iş türünüze uygun gerekli temel yapıyı sağlayan kapsamlı şablonlar arasından seçim yapabilirsiniz. Kullanılan renk paleti ve içerik öğeleri gibi faktörler elbette sizin tarafınızdan ayrı ayrı seçilebilir ve yerleştirilebilir.

ÖNEMLİ: Sizi ve hukuk firmanızı neyin tanımladığını göstermelisiniz! 

Sistemimiz ile tasarlanan yurtdışında aktif bir hukuk bürosuna ait sayfa;

Avukat-ana-sayfa

Bir avukat olarak, kendi web sitenizi en iyi şekilde yaratmanız için, yazının devamında sizinle tipik bir ana sayfanın veya uygun alt sayfaların nasıl göründüğüne dair bilgiler paylaşacağız. 

 


4. Ana Sayfa ve Alt Sayfaların Ayrışması


4.1Ana Sayfa

Ana sayfa ilk izlenimi veren giriş sayfası olduğu için önemli bir unsurdur. Temel olarak, basit, net bir genel bakış sağlamalı web sitenizin ana içeriğini göstermelidir. Bu nedenle, ağırlıklı olarak firmanız ve kullanıcı için yüksek öneme sahip güncel bilgiler gösterilmelidir. Örneğin bu hizmet alanınızı belirtnek olabilir. Çalışma saatleri ve günleri buraya eklenebilir. Hedef grubunuz daha yerel olma eğilimindeyse, iletişim bilgilerinizi buraya da girebilirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken nokta telefon numaranız resim olarak paylaşılmamalıdır. Numaranızın doğrudan bir akıllı telefonda seçilebildiğinden ve aranabildiğinden emin olmalısınız.

İPUCU: Ciddi görünmek için acilen bir (mesleki) fotoğraf eklemenizi tavsiye ederiz.

 • Açık renkli bir zeminde
 • İşinize uygun kıyafet ve abartısız makyaj ile
 • Arkadaş canlısı 
 • Profesyonel görünümlü
 

Bir avukat web sitesi için iyi seçilmiş fotoğraf örnekleri

Avukat Hanım

Avukat Bey

Logonuzun olması anasayfanızın daha şık ve profesyonel görünmesini sağlayacaktır. Görsel bir logo kullanımı satın alma sürecini kanıtlanabilir şekilde desteklemektedir. 

 


4.2 Danışmanlık ve Avukatlık Hizmetleri Bölümü

Ana sayfada temel bilgiler vermiştiniz. Şimdi işinizi ayrıntılı olarak açıklayabilir ve potansiyel müşterileri ikna edebilirsiniz. Tek bir sayfada ya da hizmet alanlarınızı ayrı başlıklar altında bölerek birden fazla alt sayfada (örneğin ceza hukuku, usul hukuku, sosyal hukuk, vb.) açıklayabilirsiniz. Web sitenizde verdiğiniz danışmanlık hizmetlerini bulundurmanız ve ilgili görselleri bulundurmanız arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından da size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Danışmanlık ücreti ile ilgili bilgi verip vermemek tamamen tarafınızdan verilmesi gereken stratejik bir karardır.

Avukat Fiyatları

İPUCU: Eğer sabit fiyatlarla çalışıyorsanız web sitenizde belirtmek avantajlı olabilir.


4.3 Ekibiniz

Avukat Ekibi

Daha önce de belirtildiği gibi, hukuki tavsiye genellikle güvene dayalı kişisel bir iştir. Bu güveni kazanmak için web sitenizin bu bölümünü sanal bir toplantı gibi düşünebilirsiniz. Kendinizi ve çalışanlarınızı detaylı bir şekilde anlatabilirsiniz. Eğitim, yeterlilikler ve işlenen hukuk alanlarının entegre sunumu bu bölümde olmalıdır. Avukatlık ve hukuk büronuzun vizyonunu ve misyonunu burada paylaşabilirsiniz.

Siz veya çalışanlarınızın akademik yayınları, katıldığınız konferanslar varsa bu tür bilgileri paylaşmanız işinizi bir adım ileri taşıyacaktır. Bu alanı ilgili yayınlar ve etkinlik fotoğrafları ile destekleyebilirsiniz.


Rechtsanwalt Teamvorstellung

İPUCU: Şirketinizin köklü veya ilginç bir geçmişi mi var? Eğer cevabınız evet ise mutlaka bu bilgileri de eklemelisiniz. Özellikle uzun süredir işletilen aile şirketleri, müşterilere güvenilir ve çekici görünmektedir.

 


4.4 İsteğe Bağlı: Haberler   

Bu alt sayfa kesinlikle gerekli değildir, ancak rakiplerinizin arasından sıyrılmak amacıyla yine de entegre etmeyi düşünmelisiniz. Burada bir avukat olarak hukuk büronuzu güncel tutabilir ve uzmanlık alanınızdan güncellemeleri paylaşabilirsiniz. Bu aynı zamanda arama motoru optimizasyonu açısından da mutlak bir avantajdır, çünkü sayfanız daha sonra haberlerde bahsettiğiniz arama terimleri için görünür. Eğer pek çok sitenin rapor etmediği yeni bir kararı sitenizde yayınlarsanız, bu kararı arayan insanlar sitenize ulaşacaktır. Bu kişiler bir avukata ihtiyaç duyabilir ve buna göre uygun tavsiye alabilirler. Paylaşımlarınızda teknik görüşler varsa, diğer ilgili sayfalar size bağlantı verilebilir. Google, diğer sitelerdeki bu bağlantıları web siteniz için öneri olarak görür ve bu da yine Google sıralamalarında ilk sıralarda yer almanıza yardımcı olur.

İPUCU: Ayrıca, en alakalı bilgileri sınırlı bir ölçüde başlangıç sayfasında sağlayabilir ve ardından bu alt sayfadaki ayrıntılı gösterime bağlantı verebilirsiniz.

Kendi web sitenizin operatörü olarak, aylık müşteri mektubu yayınlanması, günlük hukuki haberler veya sözlüklerin entegrasyonu gibi ek özellikleri kullanabilirsiniz. Bu ekstralar Potansiyel müşterinizi ikna etmeye yardımcı olacaktır. İyi yönetilen bir web sitesi, sizin sanal figürünüzdür ve sayfanız güncel tutulmalıdır.

Uzman bir avukat olarak ana sayfanızı ve optimize edilmiş İnternet varlığınızı sürdürecek adımlar atmaya devam etmelisiniz.


4.5 İsteğe Bağlı: Kariyer

Elbette, bir avukat olarak, ana sayfanız yalnızca müşteriler için değil, aynı zamanda ekibinizde çalışmak isteyenler için de ilginç görünmelidir. Düzenli aralıklarla yeni çalışanlar arıyorsanız, bunu web sitenizde yayınlamak iyi bir fikirdir. Burada özellikle çekici bir iş teklifi oluşturmalı ve ideal olarak gelecekteki meslektaşlarınıza uzun vadede bilgi sağlamalısınız.

İPUCU: İsterseniz, burada başvuru sahipleri için özel bir iletişim formu da tasarlayabilirsiniz. 


4.6 İletişim Bölümü

 Yukarıda belirtildiği gibi, yerel bir bölgeyi hedefliyorsanız, iletişim bilgilerinizi ana sayfada belirtmeniz mantıklıdır. Durum böyle değilse veya gereksinimlerinizi karşılamıyorsa, bunun için fazladan bir alt sayfa oluşturma seçeneğiniz vardır. Burada da kullanıcı dostu bir iletişim formu tasarlayabilir ve ekleyebilirsiniz. 

 İPUCU: Ayrıca, ofisinizin lokasyonunu haritalarda göstermek ve ulaşım seçeneklerini toplu taşıma (ör.metro durağı) göstermek mantıklıdır. Binayı bulmak zorsa, hızlandırılmış bir videoyu da düşünmek mantıklı olabilir! 

 


5. Avukat Web Sitenizi Oluşturmaya Yönelik Son Tavsiyeler

 

Hedef Grubun Belirlenmesi

Web sitenizi oluşturmadan önce web sitenizle hangi müşterilere hitap etmek istediğinizi kendinize sormanız gereklidir. Bunu kişisel olarak yanıtladıysanız ve net bir konsept tanımladıysanız, hedef kitleye göre bir web sitesi oluşturmanız çok daha kolay olacaktır.

 

Kelimelerin Seçimi

Hedef grubunuzu belirledikten sonra, kelime seçiminizi onlara göre yapmalısınız. Bu, web sitenizin yapısını oluşturacaktır ve amaçladığınız tanıtımı gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. İdeal olan ciddiyet, sadelik ve açıklığın bir kombinasyonudur. Web sitenizdeki yasal terimlerin kullanımı her zaman tartılmalıdır, çünkü meslekten olmayan kişinin bile anlaması gereklidir. Ek olarak, kısa metinlere karşılık gelen görsellerle desteklenerek, kullanıcının anlaması çok daha kolay hale getirilebilir.

 

Zaman Planlaması

Bir web oluşturma kiti ile, kendinizi yoğun emek gerektiren programlama adımından kurtarırsınız. Daha önce de belirtildiği gibi, hukuk firmanızın temel bilgileri çoğunlukla sabit olduğu için zamansız bir tasarım bir avantajdır. Öte yandan, modern bir dış sunum sağlamak için avukatlara yönelik her web sitesi sürekli olarak güncellenmelidir. Web sitesine entegre edilmiş bir blog da düşünülebilir. Bu nedenle, ana sayfanızı güncel tutmak için ne kadar zaman ayırmak istediğinizi kendinize sormalısınız. Blogda yeni yazılarla, şirketinizin güncelliğini sağlayabilirsiniz.

 

Ücret Politikası

Bir avukat olarak, muhtemelen insanların bazen inanılmaz derecede pahalı ve ortalama bir insan için karşılanamaz önyargılarıyla size ulaşmaktan çekindiği durumları yaşamışsınızdır. Potansiyel müşterilerle temas engelini nasıl aşabilirsiniz? Örneğin, önceden tanımlanmış hedef grubunuza uyuyorsa, güven oluşturmak için sözde ücretsiz bir ilk danışmanlık veya maliyet tahmini sağlayabilirsiniz. Psikolojik açıdan, hedeflediğiniz müşteriden bağımsız olarak fiyat aralığını belirtmek iyi bir yol olabilir.

 

Referans Paylaşımı

Temel sorulardan biri potansiyel müşterilerde nasıl güven yaratılabileceğidir. Müşterilerden gelen pozitif yorumların web sitesinde paylaşılması iyi bir fikirdir. Çünkü eğer müşteri A hizmetinizden memnunsa, bu gelecekteki müşteri B için de olumlu görünecektir. Bu sayede potansiyel müşteriler sizinle birlikte çalışmaya daha istekli olacaktır. Yorumlar müşterinin rızası ve izni ile paylaşılır. Ancak bu durumda, reklam etkisi yaratmak ve bir dezavantaj haline getirmemeye dikkat edilmelidir.

 

Harekete Geçmek

Günümüz dijital çağında iki tür şirket var; dijitalleşenler ve geride kalanlar. Hangisine ait olmak istiyorsunuz? İnternet yapay bir yapı olmasına rağmen doğal büyüme süreçlerine tabidir. Sizi kendi web sitenizin kurulumuna ikna ettiğimizi umuyoruz. Web sitenizi uzman bir avukat olarak bedava-sitem.com adresinden oluşturun!Genel bakışa dön