Bilgi İşlem Güvenliği

Özel kullanıcılar, işletmeler ve resmi makamlar için bilgi işlem güvenliği her zaman önem taşır. Özellikle işetmeler son derece güvenilir bilgi işlem güvenirlik birleşenlerine bağlıdır. En küçük güvenlik açıkları tüm kullanıcılar çin bazen geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Ev ve işletme olsun, teknik ağ güvenirliliğin ön plana çıktığı yerde, güvenlik her zamana odak noktası olur.

Bilgi işlem güvenliğinin bireysel alanları


Hangi konu hakkında bilgi almak istiyorsun?

VeraCrypt öğreticisi: Dosya ve klasörleri şifrelemek
Web sayfalarının şifrelenmesi (HTTPS/TLS)

Bilgi işlem güvenliğinin bileşen tanımları değişiklik gösterebilir. Her güvenlik altyapı ve sistem bileşenlerinin de bir yönetim modülü vardır. Bu tür işlemler internet ve e-mail kullanımı veya sosyal medya kullanımında da kullanılmaktadır. Mbil ağ ve mobil kullanıcılar, kendilerine ait ağları kullandıklarında, bilgi işlem güvenlik şartlarını da üstlenmekte ve kabul etmektedirler. Bu güvenliği temel amacı, ağ yapısına ve bilgi işlem yapısına karşı saldırılarda bulunan durumlara karşı verileri korumaktır. Araştırmalar bilgi ağ saldırılarının nadir olmadığını ve çokca defa insanın karşısına çıkabildiğini göstermektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde faaliyet gösteren birçok kişi veya kuruluş da Worm, Virüs, Malware, hacker vb saldırılara maruz kalmıştır. Bunun yaı sıra kullanıcıların yanlı kullanımları da bütün bu saldırılara davetiye çıkarabilmektedir. Bu tür zararlar teknooji ve finans alanında faaliyet gösteren firmalar için sadece finansal sorunlar olşturmadığı gibi, firmaların iflasına kadar yol açabilmektedirler.

Güvelik kavramları ve politikaları günlük yaşamda yardımcı olmaktadır

İnternetin bilinçli bir şekilde özel yaşamında kullanımında, bilindik ant-virüs yazılımları veya Router-Firewall yeterli olurken, firma veya diğer kuruluş türlerinde kurumlarda özel ve daha uzman ve daha güvenilir yazılımların kullanılması esastır. Bunun yanında kullanıcıları internet ve intranet hakkında da bilinçlendirmek başka bir güvenlik önlemi olarak da kabul edilebilir. Firmaların kendi işlemlerinde kullandıkları serverleri güvenli olduğu düşünülse de bunların bakımının işin uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Bu güvenlik önlemine elbette daha profesyönel bir yazılımın kulllanılması da yardımcı olacaktır. Güvenlik konseptinde ağa izinsiz bir giriş olduğunda uyarı veren sistemin eklenmesi fayda sağlayacaktır. Buradakş amaç her ne olursa olsun, şirket bilgileri, müşteri verileri ve şirket sırlarını saklamaktır.

Sertifikalar güvenlik ve ticari avantajlar sağlamaktadır

Profesyönel hizmet sunucuları resmi makam ve firmalar için sadece güvenlik çözümleri sağlamıyor, müşterilerine ayrıca sertifika sunuyor. Bu durum güven, uzun vadeli ticari avantaj ve ağ yapısının güvenirliliğini göstermektedir. Danışman ve eğitmenler bllgi işlem personellerine özel toplantı ve eğitimler sayesinde güncel tehditleri hakkında eğitimler vermektedir. Süreklideğişen internet günlüğü ile güvenlik ve güvenlik açığı aynı ölçekte hareket etmektedir. Bilgi işlem güvenliği baz alınacak olursa, bu güvenlik uygulamalarında sayısız farklı sertifikanın da dahil olduğu görebiliriz. Bunlardan bazıları standart hale gelmiş, işletmelerin müşteri verilerini korumak amacıyla kullandıkları SSL kilidi gibi sertifikalardır. Profesyönel donanım, ve buna bağlı güvenlik duvarı profesyönel şirketlerin standart zorunluluğu sıfatını taşımaktadır. Bllgi işlem güvenliği hakkında ilgilenen kişier bu sayfada güncel bilgi ve haberler bulabilirler.


Genel bakışa dön