Gizli bağlantı eklenmesi

"Arama motoru optimizasyonu" kategorisinde
Zorluk derecesi Başlangıç

Gizli bağlantı eklenmesi Backlink dediğimiz sayfa linkleri, google gibi arama motorlarında merkezi rank sıralama faktörlerinin en önemli unsurlarındandır. Bu yüzden sayfalarda mümkün mertebe backlinkin olması fayda sağlayacaktır.

Tanıdığın kişilere sor

Etrafında web sitesi ile ilgilenen tanıdıkların var mı? O zaman sayfalarına linkini ekletmeyi isteyebilirsin.

Kurum siteleri, iş rehberleri ve bağlantı

Belli başlı alanlarla ilgili sitelerin/firmaların olduğunu listeleyen kurum, iş rehberleri ve bağlantı dizinleri mevcuttur. Bu gibi sayfalarda bağlantı önerileri gönderebileceğiniz iletişim formu veya e-mail adresi bulunmaktadır.

Rekabet analizi

"Senin" konunla ilgili hangi sayfaların üstte olduğunu tespit et. Rakip sayfaların hangi backlinkleri kullandığını gösterene çeşitli araçlar var.

Bu backlinkleri görüntüle ve rakip sayfaların bu linkleri nasıl kullandığını tespit et. Bir backlink elde edebilmek için genelde sayfa sahibine bir mail atman yeterli olmaktadır. (Backlink hakkında detaylı bilgiye internetten ulaşabilirsin)

Belirli bir domainin backlini gösteren araçlardan bir tanesi de majesticseo.com aracıdır. Buradaki üstte bulunan arama sekmesine herhangi bir domnain adı yazdığın zaman, sayfanın genel bilgisine ulaşabilirsin. Tüm backlinkleri görebilmen için majesticseo.com'a ücretsiz üye olman gerekiyor.

Link takası

Tek taraflı link takası her ne kadar büyük bir etki oluşturmasa da, google sıralamasında yine de etki bırakmaktadır.

Google senin A siteni B sitesine, ve B sitesi de senin A sitenin linkini karşılıklı olarak paylaşılmasını, tek taraflı paylaşıma göre daha çok öne çektiğini veri tabanında değerlendirmektedir. Karşılıklı link değişimi

Birçok sunucu bu problemi bünyesinde çok fazla site bulundurarak ve bunlar arasında link değişimi yaparak ortadan kaldırmaktadır. Örneğin sen A ve B sitelerini yönetiyorsan, C ve D sitelerinin sunucusundan link değişimi isteyebilirsin. Mesela sen A siten için C sitesinin linkini paylaşırsa diğer sunucu da, kendi D sitesinde senin B sitenin linkini paylaşabilir. Bu tür değişime Karşılıklı olmayan link değişimi denmektedir.

Ama bu arada dikkat: Google çok dikkatli ve zeki bir arama motorudur. "Karşılıklı olmayan link değişimlerini" google bazı tekniklerle gözlemleyebilmektedir. Bu şekilde A ve B sitelerinin aynı sunucular tarafından hizmet aldığını, dolayısıyla bu domainlerin aynı IP üzerinden işlem gördüklerini tespit etmektedir. Eğer backlinklerin IP adreslerinin aynı olduğunu tespit eder ve bunu sistem onaylarsa, google bunu "hata" kapsamına alabilmektedir.

Google ayrıca iletişim bölümü veya veri girdilerinden yola çıkarak sayfayı kimin yönetiiğini tespit edebilmektedir. Bu şekilde sayfa linklerinin takas edildiğini çok rahatça tespit edebilmektedir.

Basın / Haber sayfaları

"Basın" konusunda backlink kurulum ve kullanımda her sayfa için uygun olmayabilir. Örneğin evcil hayvanlar hakkında bir site yönetiyorsan, bu durum haber veya magazin dünyasını pek ilgilendirmeyeceğinden istediğin sonuca ulaşamazsın.

Bu durum küçük işletmelerin de çok işine yarayacaktır. Yerel basında isminin geçmesini isteyen sayfa sahibi linkini bu tür basın organlarına duyurabileceği gibi linki de paylaşabilecek ve buna da değecektir. Yerel de olsa haber linkleri, diğer tür siteleri ile karşılaştırıldığında bile, backlink konusunda çok daha yararlı olabilmektedir.

Link satın almak

Birçok portal kullanıcılara, para karşılığı link ekleme hizmeti sunmaktadır. Bu konuda biraz dikkatli olmak gerekir çünkü google bunu şu bağlantıda yasakladığını belirtir: Web yöneticisi yönergeleri

Birçok sunucu bu tür link kurulumuna uyar ve bu durumdan herhangi bir zarar görmeden kurtulmaktadır. Ayrıca link satımı yapan ve "kara koyun" dediğimiz bazı SEO'lardan uzak durmak gerekir. Çünkü bunlar kalite olarak kötü olabildiği gibi, değeri de çok düşüktürler. İyi dediğim portale örnek verecek olursak mesela rankseller.com oder teliad.com.Genel bakışa dön