Google'daki sıralamamı nasıl geliştirebilirim?

"Arama motoru optimizasyonu" kategorisinde
Zorluk derecesi Başlangıç

Arama motoru optimizasyonu Eğer google'a "bedava site" gibi terimler yazarsan (bunlara anahtar kelimeler de denir), google konuyla ilgili, senin için en uygun terimleri sıralar. Google algoritması çok karışık bir yapıya sahiptir ve sonuçlar belli kriterlere göre sıralanmaktadır.

Bu yazıda sıralamanı nasıl geliştireceğin konusuna bazı ipuçları vermek istiyoruz. Eğer bu konuyla ilgili ilgileniyorsan bu sayfanın sonlarında bazı linkler göreceksin.

3 Temel ipuçları

1) "Content is King"

Arama motoru optimizasyonunda "Content is king" diye bir terim vardır. "Content" dediğimiz İngilizce terim bir sitenin içeriğini ifade etmektedir. Bu ifade bir sitenin içeriğinin google'daki konumunun önemini göstermektedir.

Sayfan kediler hakkındaysa, mümkün olduğunca kediler hakkında çokca bilgi vermeslisin. Yazdıkların ama google'dan ziyade sayfana gelen ziyaretçilere hitap etmeli.

Google algoritması muhteşem bir yapıya sahiptir. Herhangi bir kullanıcı çok kötü bir metin sıralaması dahi yazsa, google buna uygun en iyi sayfa seçenekleri sıralayabilmektedir.

2) Link, link ve daha fazla link

Arama motorları linkle bağlanmış kaliteli bir sayfayı "önerilen" sayfa olarak sonuçlarda göstermektedir. Bu da demek oluyor ki; senin sayfann linki ne kadar çok sayfada bulunuyorsa, o kadar çok ön plana çıkarsın.

Linkleri verebilmenin binlerce yöntemi mevcuttur. işte üç adet basit ipucu:

  • Sayfa düzenleyen veya tasarlayan birisini tanıyor musun?anın O zaman ondan sayfasına linkini koymasını isteyebilirsin.
  • Senin sayfanın konusuyla aynı paylaşımları yapan başka bir ayfa keşfet ve onun sayfasının hangi rakip sayfaların reklamlarını yaptığını öğren. Belki senin sayfanın linkini veya bağlantısını da sayfasına ekler..
  • Eğer sayfan güzel tasarlanmışsa, zaten link değişimi için sana teklifler gelecektir ve bu durum en sık karşılıklı link paylaşımı durumudur. Bu gibi durumlarda senin sayfanın içeriğini paylaşmak isteyenler de senin sayfanın linkini kendi sayfasına otomatik olarak ekleyebilir.

3) Sabret

Google kendi içinde sıralamayı sıkça değiştirmektedir. Eğer sayfan yeni kurulmuş ise, üst sıralara çıkman elbette biraz zaman alabilir. Bunun farklı sebepleri vardır: İlk etapta google senin sayfanın varlığını önce tespit etmedildir. Google (GoogleBot dediğimiz) bir program geliştirdi ve bu program veri tabanına yeni kaydolmuş siteleri keşfetmektedir.Bu bot (yazılım) şu şekilde çalışmaktadır: Daha önceden tanıdığı bir sayfayı (örn. amazon.com) öne çıkarmaktadır.

Burada GoogleBot hangi sayfaların bağlantı paylaştığını tespit etmektedir. Bu bağlantı yollarından yola çıkan GoogleBot, hangi yeni sayfaların linklerinin olduğunu tespit etmektedir.

Yazının başında değindiğimiz gibi, sayfayı öne çıkarmanın farklı yolları mevcut. Fakat biz sadece birkaçına değindik. Daha detaylı bilgiya "Arama motorları optimizasyonu" başlığında ulaşabilirsin.Genel bakışa dön