Google'daki sıralamamı nasıl geliştirebilirim?

"Genel sorular" kategorisinde
Zorluk derecesi Başlangıç

Eğer google'a "bedava site" gibi kelimeler yazarsan, google yazdığın kelimelere (anahtar kelimler de denir) en uygun sayfaları sıralar. Google algoritması kendi içerisinde çok karışık ve aranan kelimeleri belirli faktörlere göre sıralamaktadır. Bu durum öylesine karışıktır ki, sadece SEO (Arama motoru optimizasyonu) ile ilgilenen ve ticari faaliyet gösteren firmalar mevcuttur..

Arama motorlarındaki sonuç sıralamasını iyileştirmenin temeli

Genel itibariyle bir sayfanın konusunun, çok detay içermesinin zararlı olmadığını söyleyebiliriz. Sayfanın içeriği hakkında ne kadar ilgili konu hakkında bilgi verilirse, google sayfayı o konu hakkında daha üst sıralara çıkarabilmektedir.

Bunun yanı sıra, konuyla ilgili olarak başkalarının senin sayfanın linkini de paylaşması sayfanın değerini bir o kadar daha arttııracaktır ve sayfanı daha üst sıralara da taşıyacaktır. Bir "ipucu" verecek olursak, tanıdığın bir sayfanın (Webmaster) senin sayfanın linkini kaynakça veya reklam gibi referans olarak vermesi de, senin sayfanı nispeten daha üst sıraya taşıyacaktır.

Bu linklerin paylaşımı sayfan iyi olduğu sürece zaten kendiliğinden gelecektir, Bunun nedeni seninle aynı konuyu yayınlayan kişilerin, kendi sayfalarına ziyaretçi çekmek istediğinden ve senin sayfanın içeriğini beğendiklerinden seni kaynakça olarak göstermeleriidir diyebiliriz.

Google & Co. şirketinin arama sonuçlarında üst konuma gelmesi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için Arama-motoru-optimizsayonu-kategorisi gitmen yeterli olacaktır.Genel bakışa dön