Kuaför Salonunuz için Etkili Web Sitesi Oluşturma Rehberi

Günümüzde hem hanımefendiler hem de beyefendiler bakımlı olmaya eskisinden daha çok dikkat ediyor. Bunun için de en iyi saç tasarımcısına, en yetenekli makyöze, en iyi bayan kuaförüne veya erkek kuaförüne ya da yeni yaygın kullanımı ile güzellik merkezine gitmek istiyorlar. Kendilerine uygun güvenebilecekleri temiz bir kuaför seçimi son derece önemli bir unsur haline geliyor. Peki kuaför arayan kişiler seçeneklerini nereden araştırıyorlar derseniz; tabi ki internet!

Bir işletme sahibi olarak web sitesine sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu fark ettiniz ve kuaför salonunuz için web sitesi açmak istiyorsunuz fakat nereden başlayacağınızı mı düşünüyorsanız? O halde doğru yerdesiniz. Bu yazıda, en iyi kuaför salonu web tasarımı fikirleri ve sitenize mutlaka eklemeniz gereken bilgilerle birlikte web sitenizi tasarlarken ilham verecek fikirleri paylaşacağız. Bu fikirler yazıda her ne kadar kuaför salonu olarak belirtilse de farklı alanlarda hizmet veren tüm güzellik salonlarına uygulayabilirsiniz, ister manikürde özelleşen tırnak yapım stüdyonuz olsun isterseniz de bir erkek berberiniz. 

kuafor-salonu-web-site-kurma
 

 

Bir Kuaför Salonu için Web Sitesi Neden Önemli? 

Kuaför salonunuzun kurumsal web sitesinin en büyük avantajlarından biri yeni müşterilerinizle ilk etkileşimi web siteniz sayesinde sağlayacak olmanızdır. İlk etkileşim sonucu web sitesi ziyaretçileriniz üzerinde bırakacağınız pozitif etki çok önemlidir. Web siteniz sayesinde yeni müşterilerinizi etkilemeniz, sizin onlar için mükemmel bir salon olduğunuzu göstermeniz gereklidir.     

Kuaför salonuna gelen müşterilere verdiğiniz servis, gösterdiğiniz ilgi ve alaka ile işinizi nasıl özenle ve severek yaptığınız salonda bulunan müşteriler tarafından fark edilecektir. Hizmet kaliteniz takdir edilecek, müşteri sadakatini ve müşterilerin sizi tekrar tercih etmesini sağlayacaktır. Fakat internet üzerinden sadece salona gelen müşterilere değil, web sitenizi gören herkese kuaför salonunun tüm özelliklerini ve iş performansınızı gösterebilirsiniz.

 

Kuaför Salonu Web Sitesi Oluşturma

Kuaför salonu web sitesini kurmak için farklı seçenekleriniz var; web sitesini oluşturması için bir tasarım ajansından yardım alabilirsiniz ki bu seçenek oldukça maliyetli olacaktır. Diğer bir seçenek ise bizim sunduğumuz gibi modüler sistem aracılığıyla kendi işletmenizin web sitesini kurmaktır.

Eğer işinizi yeni kurduysanız özellikle başlangıç aşamasında ilgilenmeniz gereken pek çok konu olacaktır. Maddi olarak zorlu bir dönemde bazı şeyleri kendiniz yaparak hem süreçten hem de sonuçtan zevk alabilirsiniz. Bunlardan biri web sitesi kurmak! Neyse ki, deneyiminiz yoksa bile bu mümkün. Sistemimiz hazır şablonları kullanarak kuaför salonu web sitesi oluşturmanıza olanak tanır, daha önce site kurma tecrübeniz olmasa bile profesyonel görünümlü bir site kurabilmenizi sağlar.  

 

1. Adım: Bedava-Sitem.com’dan Hesap Açın

Bedava-Sitem.com ile site kurulumu pek çok kuaför salonu için en iyi seçenek olacaktır. Daha önce bir web sitesi oluşturma deneyiminiz yoksa bile sistemimizi kısa süre içinde rahatça kullanacağınızdan eminiz. Sisteme sadece bir e-mail adresi, şifre ve oluşturmak istenilen site adresi bilgileri girerek kuaför web siteniz için ilk adımı atmış olacaksınız.

 

2. Adım: Kuaför Web Siteniz için Uygun Taslak Seçin

Kuaför salonunuzda müşterilerinizi memnun etmek için gösterdiğiniz performansı ve iş yeteneklerinizi web sitenizde sergilemek üzere sunulan pek çok hazır dizayn seçeneği mevcut. Bunlardan en çok hoşunuza giden ve sizin için en estetik gözüken taslağı seçtikten sonra web sitesi içeriğinizi oluşturma vakti gelecektir. Sayfanızın hem estetik hem de fonksiyonel olması gerektiğini unutmamalısınız.

En uygun taslağı seçmek için güncel trendlere bakabilirsiniz. Trend web sitelerinde hoşunuza giden özellikleri, içeriğin yerleştirilme şekli ve sayfa başlıklarını kendinize not alabilirsiniz. Beğendiğiniz anasayfaları neden beğendiğinizi de not etmelisiniz. Bu ilerleyen aşamalarda size yardımcı olacaktır.

hazir-dizayn

 

3. Adım: Sitenizin Yapısını Planlayın

Uygun bir taslak seçtikten ve beğendiğiniz sitelerden aldığınız notları kullanarak kendi sitenize yerleştireceğiniz bilgiler için site planı oluşturun. Kuaför web sitenizde tek bir ana sayfa altında tüm bilgileri verebilir ya da ana sayfa ve alt sayfalar yaratarak önemli gördüğünüz daha az içeriği ana sayfaya entegre edebilirsiniz. Her iki seçenekte de kullanımı ve site içinde gezmesi kolay olmalıdır.

 

 

site-haritasi-kuafor
 

Site haritası çıkartmak web sitesi oluştururken zaman kaybetmenizi önleyecektir. Örnek kuaför sitelerinde de göreceğiniz gibi genellikle anasayfada randevu, adres bilgileri, hizmetler ve iletişim formu yer alır. Kendinize şu soruyu sormalısınız: "Potansiyel bir müşteri olsaydım, hangi bilgiyi nerede görnek isterdim?" 

Eğer işletme manikür, kaynak saç ile saç uzatma, ipek kirpik uygulaması, düğün ve özel gün makyajı gibi pek çok konuda farklılaşıyorsa ana sayfa altında hizmetlerimiz sayfası yaratabilirsiniz. Hizmetlerimiz sayfası altında ise tüm seçenekler için detaylı bilgilerin verildiği yeni sayfalar oluşturabilirsiniz. Bu geçişlerin yol haritasını çizerek site haritanızı oluşturabilirsiniz. 

Eğer tek sayfa değil de çok sayfalı yol haritası oluşturmaya karar verdiyseniz kullanılabilecek örnek sayfalar; 

Ana Sayfa:

Web sitesi giriş sayfasıdır, yeni müşterilerinize merhaba dediğiniz ve ilk bağlantı kurduğunuz yer olacaktır. İşletmenizin adı, yaptığınız işe dair kısa bir açıklama, varsa sloganınız eklenebilir. Ana sayfa olabildiğince ilgi çekici olmalıdır. 

 

Servis Sayfaları:

Bu sayfaları uygulama fotoğrafları, bakım detayları, uygulama süresi gibi ayrıntılarla donatabilirsiniz. Eğer salonunuzda jel tırnak yapıyorsanız ve müşteri talebi fazla ise bu sayfalardan birini jel tırnak uygulamasına ayırabilirsiniz. Site ziyaretçilerinden de bu trendleri takip eden ve jel tırnak yaptırmak isteyen birileri mutlaka olacaktır. 'Rezervasyon İçin Hemen Arayın' veya 'Bakımlı Olun' gibi bir harekete geçirici mesajlarla randevu almayı teşvik etmeyi unutmayın.

 

Hakkımızda Bölümü:

Hikayenizi paylaşmanız, iş değerlerinizi vurgulamanız  ve ekibinizi paylaşmanız için doğru uygun bir bölümdür. Site ziyaretçilerinin güvenini kazanmaya yardımcı olacaktır.

 

İletişim Bölümü : İlgili tüm iletişim bilgilerini, sosyal medya hesaplarınızın bağlantılarını ve konumunuzun bir haritasını görüntülemek için bir sayfa ayırın. 

İpucu: Telefon numaranızı ve e-postanızı web sitenizin alt bilgisine yapıştırın, böylece potansiyel müşteriler sitenizde herhangi bir anda size nasıl ulaşacaklarını bileceklerdir.

 

Referans Bölümü:

Müşteri yorumlarını paylaşın, potansiyel müşteriler kesinlikle pozitif yorumlardan etkilenecek ve sizi ziyaret etmek isteyecektir. 

 

4. Adım: İçeriğinizi Zenginleştirin

Bir önceki adımda site yapınızı belirleyerek içeriklerinizi nasıl yerleştirileceğine karar verdiniz. Şimdi bunları teker teker uygulama zamanı. Bu adımı kolaylaştırmak için aşağıda bazı ipuçlarını bulabilirsiniz. 

İşyerinize ait farklı platformlardaki hesaplarda uygun içerik stratejisiyle ilerlemek çok önemlidir. Marka tutarlılığı olarak adlandıracağımız bu stratejide sosyal profiller daha esnek paylaşımlara açık olsa da web sitesi sizin marka değerinizi arttıracağınız bir platformdur.

 Sitenizde mutlaka bulundurulması gereken özellikler;

 • İlgi Çekici Ana Sayfa Tasarımı
 • Adresini, Çalışma Saatleri ve İletişim Bilgileri
 • Fotoğraf Kullanımı
 • Sade Anlaşılır Yazı Dili ve Font Kullanımı
 • Sosyal Medya Hesaplarının Entegre Edilmesi
 • Yaptığınız Uygulamaların Ayrıntılı Gösterimi
 • Müşteri Yorumları Paylaşımı
 • İş Ortakları Paylaşımı
 • Çalışan Kadrosu Paylaşımı
 • Farklı Medya Araçları Kullanımı

 

İlgi Çekici Ana Sayfa Tasarımı:

Web sitesi ziyaretçileriniz sayfayı açtığında kuaför salonu web sayfası olduğunu anlamalıdır. Bunun en kolay yolu fotoğraflar kullanmaktır. Kendi salonunun fotoğrafını ana sayfada kullanabilirsiniz. Kuaför salonuna ait logonuz varsa onu da bu sayfaya eklemelisiniz.  

 

Adres, Çalışma Saatleri ve İletişim Bilgileri:

Kuaför salonunun adresini, çalışma saatlerini, iletişim bilgilerini de mutlaka sitenizde bulundurmalısınız. Böylece çalışma saatleriniz dışında bile anasayfanız erişime açık olacağı için, 7/24 ulaşılabilir olacak ve salonunuz hakkında bilgi aktarabileceksiniz.

Ziyaretçileriniz Web sitenize geldiğinde muhtemelen iyi bir kuaförden randevu arıyor olacaklardır. Sitenizde kolay görülebilir bir yerde bir randevu almaları için hemen harekete geçirici mesajlar ve randevu bilgileri sunulmalıdır.

Haritada konum işaretlemek ziyaretçilerin sizi kolay bulmasını sağlayacaktır.

 

Sitede Fotoğraf Kullanımı:

Kuaför salonunda yapılan iş görsel ve estetiktir. Görsellerin sitede kullanımı ziyaretçilerin sitede zaman geçirmesini ve sizi kendi kuaförü olarak seçmesine yardım eder. Ekleyeceğiniz fotoğraflarla işletmenizi hem ziyaretçiler için ulaşılabilir hem de samimi hale getirebilirsiniz.

 

Sade Anlaşılır Yazı Dili ve Font Kullanımı:

Sitedeki metinler çok uzun ve sıkıcı olmamalıdır. Yazı fontu ise okunabilir olmalıdır, yaratıcı olmak adına okunması zor yazı fontu tercih etmekten kaçınmalısınız.

 

Sosyal Medya Hesaplarının Entegre Edilmesi:

Potansiyel müşteriler henüz salonu ziyaret etmeden yaptığınız işleri görme fırsatı bulacaktır.

 

Yaptığınız Uygulamaların Ayrıntılı Gösterimi:

Mesela gelin saçı yapıyorsanız bunu ayrıca belirtmelisiniz. Ya da saç bakımı kuaför salonunda sunulan bir hizmet ise bunu kullandığınız bakım ürünleri ile birlikte gösterebilirsiniz. 

 

kuafor-web-sitesi-servis
 

 

Müşteri Yorumları Paylaşımı:

Önceki referanslar ziyaretçilerin de ilgisini çekecektir. Site içi yorumlar sayesinde ya da Foursquare gibi yorumların olduğu platformlara bağlantı vererek yapmanız mümkün.

 

İş Ortaklarınızın Paylaşımı: 

Web sitesi ziyaretçilerine salonunuzun ve kalitesinin güvenilir bir site olduğu izlenimini vermek için iş partnerlerini, kullandığınız markaları referans gösterebilirsiniz.

 

Çalışan Kadrosu Paylaşımı: 

Her personelin resmi ve onları anlatan kısa bir metin ile profesyonelleştikleri alanı paylaşabilirsiniz. Mesela, bir personeliniz manikür ve trendlere uygun tırnak tasarımı yaparken diğer bir çalışan örgü modelleri konusunda çok yaratıcı işler yapabilir.

 

Farklı Medya Araçları Kullanımı:

Potansiyel müşterilerinizi etkilemek için içeriğinizi videolar ile site içeriğinizi zenginleştirebilirsiniz. Ya da 360° fotoğraflar gibi yeni teknolojilerden faydalanabilirsiniz.

 

5. Adım: Web Siteniz için Kendi Alan Adınızı Seçin

Gerçek bir alan adı (domain) web sitesinin olmazsa olmazlarındandır. Nasıl kuaför salonunuzun fiziksel bir adresi varsa alan adınız da kuaförünüzün internetteki adresi olacaktır. Alan adı iki temel öğeden oluşur; belirlediğiniz site adı ve site uzantısı (.com, .net, .org, .info, .biz ve .de gibi ) 

Domain seçimi yaparken dikkat etmenizi önerdiğimiz önemli ipuçları; 

 • Kısa, akılda kalıcı ve işiniz ile ilgili seçim yapın.  Örneğin dibakuafor.com
 • Gerekmedikçe içinde semboller, türkçe karakter kullanmayın.
 • Telefon testi yapın, bir arkadaşınıza kullanmak istediğiniz adresi telefonda söyleyin, kolay anlaşıldığından emin olun.
 • Doğru uzantı seçimi yapın, farklı uzantılar yerine yaygın kullanılan .com’u tercih edebilirsiniz

Bizim sistemimizde premium plus üyelik paketi ile gerçek bir alan adına sahip olabilirsiniz. Ayrıca daha önce Yeni Başlayanlar İçin Temel Web Sitesi Kurma Rehberi yazımızda ayrıntılı açıkladığımız gibi Google aramalarında potansiyel müşterilerinizin sizi kolaylıkla bulunmasını sağlar ve daha çok kişiye ulaşma fırsatını yakalarsınız. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda görünmesi ile, daha fazla ziyaretçiye ve yeni müşteriye ve dolayısıyla daha çok para kazanmanızı sağlayacaktır. Web sitelerinde sayesinde salonunuzun marka değeri artacak ve işinizi pazarlama konusunda rakiplerinizden kesinlikle bir adım daha önde olacaksınız.

Eğer kurulum döneminde bütçeniz yoksa, Bedava-Sitem.com size ücretsiz üyelik ile 1 GB alan sunuyor. Bu plan dahilinde  geçici alan adı kullanarak sitenizi düzenleyebilir, fotoğraf, telefon ve adres bilgisi eklemesi yapıp sitenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

6. Adım: Mobil Uyumluluğu Kontrol Edin

Bir kuaför web sitesinin olmazsa olmaz özelliklerinden biri mobil uyumlu site olmasıdır.  Bedava-Sitem.com ile oluşturulan tüm siteler mobil uyumludur, herhangi bir ek işlem gerektirmeden sistem tarafından otomatik uyarlanır. Tablet ve telefonlarda ekran boyutuna göre siteniz uyumlu gözükecektir. Yine de fotoğraf ve video boyutlardan kaynaklı bir hata oluşmasının önüne geçmek için kontrol edilmesi önemlidir.

Örneğin bir hanfendi yaşadığı yerden farklı şehirde bir düğüne davetli ve saçını yaptırmak istiyor. Cep telefonundan web sitenizi girdi ve kuaförün telefonunu arıyor. Eğer telefon numarası fotoğraf olarak eklenmiş, direk arama seçeneği çıkmıyorsa büyük ihtimalle potansiyel müşteriyi kaybetmenize neden olacaktır. 

mobil-uyumlu-web-sitesi
 

7. Adım: Farklı Mecralarda Kuaför Web Sitenizi Duyurun

Web siteniz tüm adımları başarıyla geçti ve artık müşterilerinizle buluşmaya hazırsa bunu tüm platformlarda duyurmalısınız. Web sitenizde paylaştığınız tüm kampanyaları facebook veya instagram sayfalarınızda da yayınlayın. Eğer kartvizit, el ilanı gibi basılı mecralar kullanıyorsanız web sitesi adresinizi buraya da eklemelisiniz. 

Eğer ipek kirpik uygulaması için sayfa içinde yayınladığınız blog yazınız varsa, facebookta bu blog yazınızı direk kendi web sitenizden paylaşın. Potansiyel müşterileri halihazırda aradığı servisi sunan web sitenizi ziyaret edecek ve sonrasında telefon numaranıza ulaşarak anında randevu almasına yardımcı olacaktır.

 

Sonuç

Son olarak A.Maurrois’ten bir alıntı paylaşacağım. "İstemek, ‘İstiyorum’ demek değil, harekete geçmektir". Umarım bu yazı size kendi güzellik salonu web sitenizi tasarlarken içerik konusunda fikir ve düşünceler oluşturmuştur. Bu düşüncelerinizi hayata geçirmek ve somutlaştırmak için hiç vakit kaybetmeden kendi sitenizi oluşturun.

 Genel bakışa dön