Web Sitenizde Stok Fotoğraf Kullanımı

Görseller de metinler gibi, kullanıcının bir web sitesinde görmesi gereken en önemli unsurlardandır.

1. Web sitenizde neden görsel içerik kullanmalısınız?

Web sitenizin ya da bloğunuzun özel bir sayfa veya şirket sayfası olması önemli değildir. Özel veya ticari olarak pazarlamak için kullandığınız sosyal medya hesaplarının tüm profilleri de bu kapsamda değerlendirilebilir. Günümüzde profesyonel görünmesi gereken her web sitesinde mutlaka görsel içerik bulunmalıdır. Daha önce sadece bir metne mümkün olduğunca fazla bilgi yerleştirmek önemliydi, şimdi okuyucuyu okumaya devam etmeye teşvik etmesi gereken fotoğraflar ve resimler var. Ancak, sadece görsel zevklere hitap etmek için değil, aynı zamanda anahtar kelimeleri yerleştirmek için de fotoğraflar ve resimler kullanılabilir. Bunun için yüksek kaliteli stok fotoğrafları Photocase'de veya Gratisography veya Pexels gibi platformlarda bulmak mümkündür.

Yapacağım alıntı çok kullanılmış olabilir; “Bir resim binlerce kelimeden çok şey anlatır.” Bu yüzden stok fotoğrafları bugün hayatımızda çok büyük bir rol oynar. Stok fotoğraflar denildiğinde, yalnızca fotoğraf değil, grafikler, tablolar vb. gibi diğer tüm görsel seçenekler aklımıza gelmelidir.

 Stock Fotograf kendi web siteniz

2. Yüksek kaliteli görüntüler web siteniz için neden bu kadar önemli?

 • Görsel içerikler, ürünlerinizin çekiciliğini artırır ve daha cazip hale getirir.
 • Profesyonel fotoğraflar kullanıcılara daha fazla güven verir ve web siteniz iyi resimlerle daha güvenilir görünür.
 • Stok Fotoğraflar web sitesinin kalitesini daha iyi bir seviyeye yükseltir.
 • Okuyucu, web varlığınızı bilinçsizce sunduğunuz ürün veya hizmetlerle eşitleyecektir. Böylece çok ürün ve hizmet imajı ziyaretçiler tarafından kaliteli görünür.

3. Stok fotoğrafları mı yoksa kendi fotoğraflarınız mı? 

Bu konuda görüşler farklılaşabiliyor. Pek çok kişi, yıllar boyunca stok fotoğrafı kütüphanelerinden elde edilen stok fotoğraflarını web sitelerinde kullanmak konusuna olumsuz bakıyordu ve bu konuda isteksizdi. Bu geçen süre zarfında, Photocase gibi sitelerde fotoğraf ajansı profesyonelliğinde fotoğrafların stok fotoğraflarda da bulunduğu keşfedildi. Lisanslı veya telifsiz görüntülerin diğer bir avantajı ekstra çaba harcamadan zaten arama motorları için optimize edilmiş fotoğraflar sağladığı keşfedildi. Bir görsel veritabanına yüklendiklerinde uygun boyutta olduklarından, görüntü işleme tarafından değiştirilmeleri kalite düşüşünü neredeyse imkansız hale getiriyor.

Kendi fotoğraflarınızı kullanmak tabi ki hala iyi bir seçenek, ancak bu görüntü işleme sürecinden geçmesi gerekiyor. Buna çok aşina olmayan kullanıcılar elbette hata yapabilir, böylece görüntü web sitesine çok iyi bir şekilde entegre edilemeyebilir.

4. Web siteniz için internetten "herhangi bir resim" değil de,  stok fotoğraf kullanmak neden önemlidir?

İnternette milyonlarca resim bulabilirsiniz. Hepsi kategorideki ve arama motoru kontrolündeki makineler tarafından sınıflandırılır. Herkes, fotoğraflarının, bir stok fotoğrafı gibi, her web sitesine kullanılabileceği iznini vermez. Bu nedenle, stokfotoğraf kütüphanelerinde kullanım yönergeleri açıkça belirtilen stok fotoğrafları kullanmanız önemlidir. Burada ayrıca fotoğraf düzenleme izninizin olup olmadığınız, bir stok fotoğrafı için lisans yasası, fotoğrafları hangi amaçlar için kullanıp kullanamayacağınızı da öğrenebilirsiniz. 

5. Profesyonel resimleri nerede bulabilirsiniz?

Ücretsiz ve ücretli fotoğraflar

İnternette farklı seçenekler var. Bir yandan telifsiz stok fotoğrafçılığı sunan platformlar varken, diğer yandan tüm fotoğrafı dağıtan ya da bir ücret karşılığında resmin haklarından vazgeçen platformlar var.

Geçmişte, ücretli fotoğraflara kıyasla ücretsiz kullanılabilen sadece birkaç stok fotoğraf vardı. Ayrıca, kalite oldukça düşüktü. Bununla birlikte, ticari görüntüler bulmak kolaydı. Stok fotoğraflar sadece katalog olarak kullanılmıyor, aynı zamanda farklı sayfaların operatörleri tarafından bir arama işleviyle kategorilere ayrılarak sunuluyordu.

Bugün tamamen farklı. Ücretsiz stok fotoğraflar da Pexels veya Gratisography gibi fotoğraf ajanslarında bulunabilir. Ücretsiz sunulan fotoğraflarda bile, kullanım haklarını ihlal etmeden görüntü üzerinde değişiklik, modifikasyonlar bile yapılabiliyor. Bu, hem lisanssız hem de lisanslı izin verilen tüm resim paketleri için geçerlidir.

 

6. Stok fotoğraf kullanımında ne yapılmalı ne yapılmamalı? 

Yap:

 • Stok fotoğraflar ücretsiz kullanılabilir.
 • Stok fotoğraf adının değiştirilmesi gerekmez ve fotoğraf ajansı adının belirtilmesine gerek yoktur. Fotoğraflar indirildiği gibi kullanılabilir.
 • Fotoğraflar, ilgili web portalıyla eşleşecek şekilde değiştirilebilir.

Yapma:

 • Görsel veritabanındaki fotoğraflarda kişiler için, kötü imaj yaratılmamalıdır. 
 • Telifsiz fotoğraflar, örneğin Gratisography sitesinden alınan fotoğraflar baskı olarak veya adınıza başka şekilde satılamaz.
 • Web sitesindeki ürün/servis stok fotoğraf ile ilişkilendirilemiyorsa, yanlış algı yaratmamak için o fotoğraf kullanılmamalıdır.
 • Görüntüler bir platformdan diğerine tekrar satılamaz, farklı bir platformla paylaşımı bile yasal değildir. Bu nedenle, kullanım haklarının ihlali anlamına geleceği için, örneğin; Gratisography'den fotoğraf kaydedip, Photocase veya Pexels'de yayınlanamaz.

7. Web siteniz için doğru görüntüleri nasıl seçersiniz?

 • Web sitenizin görüntü veritabanında kullanılan fotoğraflar her zaman yüksek kalitede olmalıdır.
 • Fotoğraflar, web sitesinin içeriğiyle tematik olarak eşleşmelidir.
 • Kullanıcıya görüntü üzerinden görsel katma değer verilmelidir.
 • İçinde gerçek bir insan yüzü görünen fotoğraflar kullanıcı için daha çekicidir.

8. Web sitenizde tutarlı görüntülerin önemi

 • Sayfanızın görsel dili çok önemlidir. Dolayısıyla, birden fazla görüntü paylaşmayı planlıyorsanız, stok fotoğraflarının birbirine ait olduğunu gösteren bir dizi sizin için çok iyi olacaktır.
 • Tasarım ve fotoğrafik taban çizgileri başlangıçta tanımlamak önemlidir, böylece daha fazla görüntü bunların içinde ortak bir iş parçacığı bulunabilir.
 • Bu temel kurallara uymayan fotoğraflar web sitenizde kullanımı olumlu etki yerine, olumsuz bir izlenim bırakabilir. 

web sitesi stok fotograf onemi

9. Stok fotoğraf üzerinde düzenleme ve değişiklik

 • Herhangi bir değişiklik yapmadan önce her zaman görseli indirdiğiniz platformun şartlarını ve koşullarını okumalısınız.
 • Bununla birlikte, temel olarak, bundan direk kazanç sağlamadığınız sürece boyutu ve diğer değişkenleri değiştirebilirsiniz.
 • Stok fotoğraflarının fotoğrafları genellikle Photocase, Pexels ve Gratisography gibi platformların görüntü veritabanına ulaşmadan önce bir görüntü düzenleme sürecinden geçirilmiştir, sunulduğu gibi kullanımı da bu nedenle iyi bir seçenektir.
 • Her zaman lisanslı veya lisanssız bir görüntü paketi olup olmadığını kontrol edin, buna göre kullanım şartlarını öğrenir değişiklik yapma hakkınız olup olmadığını kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Stock fotograf modifikasyonu

10. Sonuç - Web sitenizi canlı tutun

Bir web sitesi hayat dolu olmalıdır. Kendiniz iyi bir fotoğrafçıysanız, elbette kendi resimlerinizi kullanabilirsiniz. Değilseniz, stok fotoğrafları çok iyi bir alternatiftir.

Bunu web siteniz için önemli parametrelerden biri olarak görebilirsiniz, bu konuda size yardımcı olacak pek çok seçenek mevcuttur. Öncelikle, elbette, görüntü veritabanı için her zaman yeni ve telifsiz fotoğraflar sunan ücretsiz stok görselleri taramayı unutmayın. Bir web sitesinin görsel çizgisini yaratmak başlangıçta çok uğraştırıcı gelebilir, ilerde bu iş yükü azalacak ve bu konuda verdiğiniz emeğin karşılığını alacaksınız.

Kendi web siteniz için daha fazla ipucu arıyorsanız, "Web sitenizi kurma" konusunda hazırladığımız ayrıntılı rehbere buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Sıkça Sorulan Sorular

Web sitenizde veya bloğunuzda görsel içerik kullanmak doğru mu?

Evet tabii ki doğru! Web siteniz canlı olmalı, kullanıcıları okumaya ve sitede zaman geçirmeye davet etmelidir. Stok fotoğraflar bu anlamda sihir gibidir.

Çevrimiçi bulduğum bir görselin ticari kullanım için ücretsiz olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Gratisography, Pexels, Shutterstock veya Photocase gibi platformların görüntülerini kullanmalısınız, çünkü kullanım haklarında telifsiz görüntüler hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri barındırırlar. Bu şekilde yanlış kullanımdan kaynaklı hata yapma ve ceza alma riskini sıfıra indirgersiniz.

Web sitem için ücretsiz fotoğrafları en iyi nasıl bulabilirim?

Bir arama motorunu kullanarak telifsiz fotoğraflar aramak en iyisidir. Sonuçlar sizi pazar liderlerinden birine, genellikle doğrudan ücretsiz stok görsel veri tabanına yönlendirilecektir.

Ücretsiz premium stok fotoğraflara nereden ulaşabilirim?

Gratisography yüksek kaliteli ücretsiz fotoğraf bulabileceğiniz platformlardan biridir, site içinde ilgili kelimeleri aratarak istenilen görsellere erişebilirsiniz. Arama motoru aracılığıyla, benzer pek çok platform bulmak çok kolaydır. Bu platformlarda bazen bir hesap açmanız gerekir, ancak bu hesaplar genellikle ücretsizdir ve size herhangi bir zararı yoktur.

Web sitemde ünlülerin resimlerini kullanabilir miyim?

Her durumda, stok fotoğraflar telifsiz bir resim veri tabanından gelmelidir. Ancak bunları kullanmadan önce, lisans koşullarını tekrar okunması önerilir.

Genel bakışa dön