Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj31.07.2012, 23:36 (UTC)    
Mesaj konusu: Türkçe'ne Sahip Çık..!

Türkçemize sahip çıkalım..!

Merhaba arkadaşlar.. Bu tür konular çok kez göz önüne geldi.. Fakat bu sefer farklı bir kategoriye göre sizlere sunacağım bu konuyu...

Şimdi biliyorsunuz ki sosyal platformlar arttıkça kişilerin konuşma tarzları, kullandıkları kelimeler ve hatta duyguları birçok yönde değişti.. Bunun tek nedeni bence üşengeçlikten doğan harf azaltmaları.. Örneğin bir arkadaşı ile konuşan kişi "Selamın Aleyküm" yazabileceği yere "Selam" hatta "Slm" yazanlar bile var... Peki neden buna dikkat etmeliyiz? Yani biz "slm" yazınca ne olacak ki? diyenler çok var... Hemen buna da cevap vereyim.. Türkçemiz gerçekten de çok değerli bir dil.. Bugün bunu sosyal platformlarda yapanlar yarın birgün gerçek hayata geçireceklerdir.. Zaten bunun birçok örneği mevcut.. Sonraki nesillere de bu tür konuşmalar yansıyacaktır.. Dolayısıyla Türkçe ileride Türkçe olmaktan çıkacaktır.. Zaten bu nedenlerle okullarda Türkçe dersine ağırlık verilmesi gerektiği söylenmektedir..

Türk-ilizce(Mustafa ÖZER)

...
Yabancı dil öğrenmek bir gereklilik, ve hatta mecburiyettir günümüzde. Fakat yabancı dil öğreniminin uzun yıllara yayılmış olması ve öğrenimin Devlet okullarında 4., özel okullarda ise 2. sınıftan başlaması yani, çocuklara henüz kendi dillerinde, ana dillerinde yeterli beceriyi kazanmadan yabancı dil öğrenimi verilmeye başlanması; ki yeterli ve faydalı düzeyde yapılamamaktadır, dilin kullanıcıları tarafından doğru algılanamamasına ve bir takım diller arası geçişlerin-etkileşimlerin, yozlaşma boyutlarında yaşanmasına neden olmaktadır. Bu elbetteki öğrenilmeye çabalanan yabancı dili değil, ana unsur olan ve aklın düzenini sağlayan ana dili yani Türkiye’de Türkçe’yi tehdit etmekte ve de yıpratmaktadır.
...

Finlandiyalı bilim adamı G. Ramsted:
"Terim bulmakta güçlüğe rastlamıyoruz. Bizim Fin dilinde sözcük kökleri ve ekleri çoktur; fakat Türk dilindekiler kadar bol değildir. Türk dilinde bilimsel terimler yapmak daha kolay olurdu. Çünkü Türk dilinde söz hazinesi çok zengin olduğu gibi ekler aracılığı ile yeni söz yapmak bu dilin ruh ve yapısına uygundur."

Ayrıca internetten bulduğum bir örnek bu konuyu gayet açık bir şekilde özetlemekte...

Yıl: 1965
“Karşıma
âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma
hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra
kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir
tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle
‘akşam-ı şerifleriniz hayrolsun’ dedim..”

Yıl: 1975
“Karşıma
birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim,
heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi
oldum,
yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ‘iyi akşamlar’ dedim..”

Yıl: 1985
“Karşıma âniden
çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim,
heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra
kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm
vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ‘hayırlı
akşamlar’ dedim..”

Yıl: 1995
“Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım..
Fenâ hâlde kal geldi yâni.. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da
bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..
Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle ‘selâm’ dedim..”

Yıl: 2006
“Âbi onu karşımda
öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ
göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,
baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. ‘Hav ar yu yavrum?’”

Yıl: 2026
“Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte
birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so
âşık len bu manita.. ‘Hay beybi..’”

En son grafikdizayn tarafından 02.08.2012 13:10:28 tarihinde değiştirildi, toplam 2 kere değiştirildi
Mesaj02.08.2012, 13:42 (UTC)    
Mesaj konusu:

Konu aktif
Mesaj02.08.2012, 13:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ya Türkçe konuş, yada sus kavramını pek doğru bulmadım Crying or Very sad
Mesaj02.08.2012, 13:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

Böyle konuşanların sayısı o kadar çok arttı ki ,kesinlikle bir çözüm gerekiyor !
Mesaj02.08.2012, 14:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

osmanlisultanlar yazmış:
Böyle konuşanların sayısı o kadar çok arttı ki ,kesinlikle bir çözüm gerekiyor !

bu görüşe katılıyorum
Mesaj02.08.2012, 14:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ya Türkçe konuş, yada sus

yabancı konuşanlar suscakmı saçma bi görüş
Mesaj02.08.2012, 14:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

gececi40 yazmış:
osmanlisultanlar yazmış:

bu görüşe katılıyorum
Cozum aslinda basit gibi. Turkcemiz daha cok internet uzerinde bozuluyor. Mesela dediginiz gibi bir konu basligi aciliyor selam yerine "slm" yaziliyor. Cozum aslinda yine burda. Mesela bir yasakli kelimeler listesi olusturulabilir. Sistem bu kelimelerin mesela slm,nbr v.b. kullanildigini gorurse hata verip mesajin yollanmasina engel olur. Tabi bu sadece bir oneri.

Destek Email: destek( at )bedava-sitem.com
Mesaj02.08.2012, 16:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ya Türkçe Konuş Ya Da Sus..!

Burada belirtilen kişi Türk Milleti'dir.. Sonuçta amaç önce kendimizi düzeltmek.. "Yabancılar konuşmasın mı?" gibi bir cevap görmek beni biraz üzdü.. Biz kendi dilimize yabancı olmuşuz, o ne olacak?

Arkadaşlar bu konunun amacı bizim içimizde dahi olsa Türkçe kurallarına uyarak konuşmamız.. Sohbet başlığına düzgün yazmak değil, Sosyal Platformlarda da bu kurallara dikkat ederek konuşmak gerek.. Yoksa zaten düzelmez..

Ayrıca denilene katılıyorum ki internet kullanımı bu kadar artmasaydı böyle bir sorun olmazdı.. Yalnız yasaklar listesi olsaydı yine olmazdı.. Hadi "slm" kelimesini yasakladık diyelim bu sefer de "selm" yazanlar olacaktı.. Önce içimizde düzeltmeliyiz.. Başkalarının bizi düzeltmeye çalışmasını beklememeliyiz..
Mesaj02.08.2012, 16:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

Eyer bu güzel dilimiz internette bozuluyorsa bizde buna son diyerek,sosyal ağlar üzerinden Türkçe eğitim vermeliyiz Wink

Selametle...

Mesaj02.08.2012, 18:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

arifsuzen yazmış:
Eyer bu güzel dilimiz internette bozuluyorsa bizde buna son diyerek,sosyal ağlar üzerinden Türkçe eğitim vermeliyiz Wink

Selametle...

"Eyer" yerine "Eğer" şeklinde yazmanız daha doğru olur. Nacizane bir uyarı. Rolling Eyes
Türkçe konuşmak özgürlüktür ve insanlar bunu kullanmalılar.

Mesaj02.08.2012, 18:32 (UTC)    
Mesaj konusu:

benimsitem1993 yazmış:
arifsuzen yazmış:

Selametle...

"Eyer" yerine "Eğer" şeklinde yazmanız daha doğru olur. Nacizane bir uyarı. Rolling Eyes
Türkçe konuşmak özgürlüktür ve insanlar bunu kullanmalılar.

Hatamı düzelttiğiniz için teşekkür ederim.Ne olsa Öğrenmenin Yaşı Yoktur.

Selametle....

Mesaj02.08.2012, 19:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

ya türkçe konuş yada bıçakla ses tellerini koparayım
Mesaj03.08.2012, 01:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel paylaşımın için teşekkürler. Rolling Eyes
Mesaj05.08.2012, 12:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

Sonuna kadar arkandayım çok güzel olmuş.
Mesaj06.08.2012, 19:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

Türk dili dünyanın en eski dillerinden birisidir.
Osmanlı zamanında Arap alfabesiyle yazılan dilimize maalesef birçok Arap kelimesi girmiştir.
Günümüzde bile eski kelimelerle konuşunca farklı olduğunu sanan kişiler mevcuttur.
(Bu anlayışın temel sebebi ise o kişilerin din konusunda Arap alfabesini kutsal sayıyor olmalarıdır.Tamamen yanlış bir düşüncedir.)
Osmanlı maalesef ki gerçek Türkçe'ye sahip çıkmamıştır.
Türkçe sadece halk dilinde ve halk ozanlarında yaşamıştır.
Divan edebiyatında ise bu durumu göremiyoruz.
Ayrıca ezanın Türkçe'leştirilmesi ise tamamen doğru bir projedir.
Çünkü Atatürk, "Dinde öze dönüş" projesini böyle hayata geçirmiştir.
Ziya Gökalp'in dizelerine göz atalım

Bir ülke ki, camiinde Türkçe ezan okunur.
Köylü anlar manasını namazdaki duanın
Bir ülke ki, mektebinde Türkçe Kuran okunur
Küçük büyük herkes bilir buyruğunu Hüda'nın
Ey Türk oğlu, işte senin orasıdır vatanın.

Bu dizelerden çok etkilenen Atatürk ezan konusunda fikirlerini buradan pekiştirmiştir.
*
Yani kısacası Türk dili kendisine en uygun biçim olan Latin Alfabesi biçimine geçerken ne kadar uğraş verdiyse bugün de İngilizce,Fransızca sözcüklerden kurtulmak için de o kadar mücadele içindedir.
Türkçe dünyanın en zengin dilidir !
Lütfen duyarlı olalım !

(Not: Eski bir konuda bu yazının daha sade biçimini paylaşmıştım.)

İskilipli Atıf hain miydi?
Necip Fazıl, CHP ve gerçekler
Önceki mesajları göster: