Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj17.09.2012, 08:34 (UTC)    
Mesaj konusu: Türkçemizi Doğru Kullanalım!

Sanırım bu konu ile ilgili daha önce bir başlık açılmıştı. Fakat ben forumda en çok rastlanan kelime hatalarını belirtmek istiyorum.

HERKEZ değil HERKES
EYER değil EĞER
BEYENDİM değil BEĞENDİM
HAYLA değil HALA
YANLIZ değil YALNIZ
DEYİL değil DEĞİL
ÇÜNKİ değil ÇÜNKÜ

Bunun dışında yanlış yerde ünlü daralması kullanan kişiler var. Örneğin EKLİYECEĞİM değil EKLEYECEĞİM olacak.

-de bağlacının kullanımına da dikkat edelim.
Cümlede de ekini kaldırdığımızda anlam bütünlüğü bozulmuyorsa -de eki ayrı yazılır.
Örnek: Ben de onun gibiyim. (Ben onun gibiyim - anlam bozulmadı)
Eğer anlam bütünlüğü bozuluyorsa de birleşik yazılır.
Örnek: Sende bir şeylerim kaldı. (Sen bir şeylerim kaldı - anlam bozuldu)

Unutmadan şey her zaman ayrı yazılır.

Zaten forum editörü mesaj yazarken hata yaptıysak altı kırmızı çiziliyor. Lütfen Türkçe'mizi doğru kullanalım.

Teşekkürler...
Mesaj17.09.2012, 10:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu yeni gençler-bazıları- kendilerine adeta yeni dil türetmişler Türkçe dili üzerinden. İstediğimiz kadar başlık açalım, istediğimiz kadar sitelerimizde duyuru yapalım yinede hiçbir şey değişmez. Ne demişler atalarımız "Alışmış kudurmuştan beterdir." Smile
Mesaj17.09.2012, 13:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

@fayecy: Bazı kişiler k yerine q, ş yerine sh, v yerine w kullanınca havalı mı olduklarını düşünüyorlar anlamıyorum ama gerçekten yanlış yani. Eğer bir alışkanlık söz konusuysa hemen bırakmalılar. MSN zamanları ben de Türkçeyi düzgün kullanamıyordum ama isteyince oluyor yani Very Happy

Eğer sizin de gözünüze çarpan, sık kullanılan dil bilgisi hataları varsa yardımcı olun Smile
Mesaj17.09.2012, 13:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

Öyle kötü konuşanlar var ki. Nasıl Türkçe konuşan birini anlayamam? Onun lafları içinden "acaba bu ne diyor ?" diye sözcük tahmin etmem gerekir ?!!
Mesaj17.09.2012, 13:19 (UTC)    
Mesaj konusu:

Buna benzer yüzlerce konu açıldı sene 2009 civarlarında.Artık açıkcası pek itibar edemiyorum etmediklerinede eminim.Ne yazık ki bunu üzülerek söylüyorum.Ama gündeme getirmenize sevindim.

Teşekkür ediyorum...

Mesaj17.09.2012, 13:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

En kötüsü ne biliyor musunuz? Kendini bilmeyenler. Mesela Türkçe'yi katledip bir şey yaptığını sananlar var. Benim sözüm en azından bunu bilerek yapanlara, Türkçeyi turqchê yapanlara...

Bir insanın kullandıği dil kendinin çağdaşlığını ve kültürünü gösterir. Dilimiz hepimizin ortak değeridir. Lütfen sahip çıkalım, çıkmayanları uyaralım Smile
Mesaj17.09.2012, 13:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba Arkadaşlar,
gerek Sanal ortamda ve gerekse gerçek hayatta Türkçemizi değiştirerek konuşan yeni Nesil gençlere sesleniyorum. İnanın bana ben Almanya'da ikamet eden biri olarak Türkçemizin değerini daha iyi anlıyorum. Türkçemizin, Türkiyemizin... Yabancı kelimeleri bulup yeni dil türetmek yerine bu Vatan'a, diline, dinine, bayrağına, tarihine daha çok sahip çıkın... Biz Topraklarımızın değerini bilmeyip oraları terk ederek bu zavallı batıya geldik, çoğumuz buraya özenip batılaştı, çoğumuz yapamayıp geri döndü, ama siz bu toprakları başı boş bırakmayın. Bugün Türkçesizi oyuncak eden yarın Türkiyesini oyuncak eder...
Mesaj17.09.2012, 13:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

anadolulular yazmış:
Merhaba Arkadaşlar,
gerek Sanal ortamda ve gerekse gerçek hayatta Türkçemizi değiştirerek konuşan yeni Nesil gençlere sesleniyorum. İnanın bana ben Almanya'da ikamet eden biri olarak Türkçemizin değerini daha iyi anlıyorum. Türkçemizin, Türkiyemizin... Yabancı kelimeleri bulup yeni dil türetmek yerine bu Vatan'a, diline, dinine, bayrağına, tarihine daha çok sahip çıkın... Biz Topraklarımızın değerini bilmeyip oraları terk ederek bu zavallı batıya geldik, çoğumuz buraya özenip batılaştı, çoğumuz yapamayıp geri döndü, ama siz bu toprakları başı boş bırakmayın. Bugün Türkçesizi oyuncak eden yarın Türkiyesini oyuncak eder...

Güzel bir noktaya değinmişsin tebrik ederim.Zaten benim vatandaşlarım ellerindeki değerlerin kıymetini ancak ellerinden gidince anlıyorlar.Sen belki Türkiyedeyken Türkçeyi doğru kullanıyorsundur ama Türkçenin değerini çok çok daha iyi anladığını hissediyoırum.Teşekkür ederim sana... Smile

Mesaj17.09.2012, 13:44 (UTC)    
Mesaj konusu:

@denizmerkezi Asıl ben Teşekkür ederim. Ayrıca bu konu içinde başlık sahibi @webjury'e Teşekkürler... Wink
Mesaj17.09.2012, 14:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

duyarlılık gösterdiğiniz için hepinize ben teşekkür ederim Smile
Mesaj17.09.2012, 14:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

Daha dikkatli olacağım (emo versiyon: dha dhiqqatli olacaqm)
Mesaj17.09.2012, 14:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

çabanızı anlıyorum ama dilin zaman içindeki değişimi karşısında kimsenin durabileceğine inanmıyorum

Mesaj17.09.2012, 14:17 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu konuda duyarlı davranarak başlık açan @webjury'e ve yine aynı duyarlılığı gösterip mesaj atan tüm kullanıcılara teşekkür ediyorum. Dil, bir milletin kimliğidir; sahip çıkılmalıdır. Rolling Eyes
Mesaj17.09.2012, 14:20 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel bir konu.. Bende açtım daha önce defalarca.. Fakat bana sorarsanız sorun burada değil ve bu tür forumlarda takılanlarda da.. Sorun tamamen günlük hayatta.. Hadi diyelim yazarken "v" yerine "W" ekledin veya başka bir kelimeyi.. Ama kardeşim bunu eğer sen konuşurken de bu şekilde yapıyorsan artık bir dur demeliyiz... Tamam sosyal ortamda arkadaşına yazarken kullan.. Hadi hızlı yazarken de karıştır ama gelip sürekli gündemde olan bir konuya "yha artq çk sıqıldm" gibi bir cümle kurarsan orada dur deriz..! Burada elin başka tuşa değil, beynin başka tuşa değiyordur...

Türkçemizin değerini kaybetmeden anlamamız için yapmamız gereken pek bir şey yok galiba... En basit şekilde başka bir dil öğrenmeye çalışırsanız ve dil bilgisi olarak incelerseniz ne demek istediğimi anlayacaksın..

Konu sahibine ve tüm yorum yazanlara teşekkür ediyorum...
Mesaj17.09.2012, 14:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

Özellikle grafikdizayn'ın dediği gibi "v" yerine "w" kullananlara çok sinir oluyorum...
Lüffen TÜRKÇE'mize sahip çıkalım!

Destek Email: destek( at )bedava-sitem.com
Önceki mesajları göster: