Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj01.07.2008, 11:34 (UTC)    
Mesaj konusu: yeni tasarim yaptim.nefiiiisss

Bundan yıllar önce Ebay.com sitesinin arka fon rengi civciv sarısıydı. Bir gün, Ebay'in tasarımcıları, bu rengi beyaz ile değiştirmeye karar verdiler. Amaçları, kullanıcılarına, daha "temiz ve ferah" bir tasarım verebilmekti. Dediklerini yaptılar ve Ebay sitesinin fon rengini civciv sarısından, kar beyaz rengine (#ffffff) çevirdiler. Hem de bir gecede. O dönemde Ebay'de kullanılabilirlik uzmanı olarak çalışan Laura Borns, çok kısa bir zamanda, yaptıkları bu "küçük" değişikliğin, büyük bir hata olduğunu anladı çünkü birkaç gün içinde, Ebay, binlerce kullanıcıdan şikayet emailleri aldı. Bütün emaillerde hep aynı şey söyleniyordu: "Bana eski web sitemi geri ver!". Hatta bazı emailler yeni sitenin yavaş yüklendiğinden bahsediyor, eski sitenin daha "şık ve güzel" olduğunu, bu yeni sitede hiçbir şeyi bulamadıklarını, milyonlarca kişinin kullandığı bu sitenin içeriğine tasarımcıların dokunmamalarını söylüyorlardı. Halbuki Ebay tasarımcılarının yaptığı tek şey, fon rengini değiştirmekti. Bu emaillerin ardı arkası kesilmeyince, Ebay, eski sarı rengi geri getirdi FAKAT her gece sarı rengi bir ton açarak 30 gün içinde siteyi yeniden beyaz fonlu hale getirdi. Peki bu sefer ne oldu? 30 gün sonunda, Ebay fonu yeniden beyaz renge kavuştu ve bunun sonucunda binlerce şikayet emaili yerine yalnızca bir düzine şikayet emaili geldi.

Amazon.com sitesinin tasarımında çok büyük değişiklikler yapıldığı tarihi hatırlıyor musunuz? Peki ya Ebay, Google sitelerinde yapılan değişiklikleri? Yahoo'nun "yeni önce siz tasarımı deneyin!" linkini hatırlıyor musunuz her yeni tasarım öncesi sitesinde bulunan? Peki siz nasıl bir "yeni tasarım" stratejisi izliyorsunuz?

alinti: www.altiustutasarim.com
Mesaj01.07.2008, 16:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

ben bişey anlamadım Wink
Mesaj02.07.2008, 14:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

senininternetin yazmış:
ben bişey anlamadım Wink

bi daha okuyun o za man ben cok begendim bu yaziyi.
Mesaj20.07.2008, 08:23 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben okudum anladım Very Happy Değişiklikleri yavaş yavaş mı yapmak lazım ? Very Happy
Önceki mesajları göster: