Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj17.04.2013, 14:38 (UTC)    
Mesaj konusu: İnsana çevresi mi,kendisi mi suç işletir ? (Münazara konusu)

Merhaba arkadaşlar,

Bir önceki münazara konumuza çok iyi bir katılım oldu katılan herkese teşekkür ederim.
Arrow Bir önceki münazaraya git : http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?t=223023 (forum içi link)

Bu münazaranın konusu ise ; İnsana çevresi mi,kendisi mi suç işletir ?
Yani bir insanın suç işlemesi, suç işlemeye meyilli olması kendisine mi bağlıdır yoksa çevresine mi ?

Katılımlar için şimdiden teşekkürler. Yoğun bir katılım bekliyorum..
''Fikir alışverişi mum ışığı gibidir, paylaşınca çoğalır ve aydınlatır.'' Razz
Mesaj17.04.2013, 17:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Genel olarak çevre büyük bir etkendir. Ama insan psikolojisi üzerine yaptığım araştırmalarıma dayanarak söylüyorum içinde mutlaka bir ışık vardır insanın çevrendekiler sadece içindeki şeytanı tetikler.
Mesaj17.04.2013, 18:11 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: İnsana çevresi mi,kendisi mi suç işletir ? (Münazara kon

dgnkrnz yazmış:
Merhaba arkadaşlar,

Bir önceki münazara konumuza çok iyi bir katılım oldu katılan herkese teşekkür ederim.
Arrow Bir önceki münazaraya git : http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?t=223023 (forum içi link)

Bu münazaranın konusu ise ; İnsana çevresi mi,kendisi mi suç işletir ?
Yani bir insanın suç işlemesi, suç işlemeye meyilli olması kendisine mi bağlıdır yoksa çevresine mi ?

Katılımlar için şimdiden teşekkürler. Yoğun bir katılım bekliyorum..
''Fikir alışverişi mum ışığı gibidir, paylaşınca çoğalır ve aydınlatır.'' Razz

Öncelikle seni tebrik ederim. Forum adına güzel, elverişli ve olgunca başlıklar açıyorsun.
Soruna gelince,

Bir insan düşünün, Çevresinde iyi insanların olduğu, yardımlaşmanın, gönül güzelliğin ve alçakgönüllü insanların olduğunu düşünün. Ve bu çevrenin bir çizgide ilerlediğini hayal edelim. Ve bu hayale bir kötülük ekleyelim. Savaşlar ekleyelim artık çizginin düz bir çizgiden ziyade bir daireye dönüştüğünü düşünelim. Bu dairenin içinde kalan savaş mağduru, kötülük mağduru iyi insanın halini düşünelim....
Aslında içinde ve özünde güzellik olan, kalbi seffaf, yüreği temiz, gönlü bi çare... Dünyaya küsmüşcesine, nedensizce kin besliyor zihninde... Kafasındaki soruları ne kendi bulabiliyor, Nede soruları anlayabiliyor.... Bu insanı düşündüğümüzde, çevresi tarafından suç işlemeye mailli oluyor. Ama birde çevresi tarafından bizzat suç işleten insanlar var. Zamanında çok sıkca yaygın olan, günümüze kadar süre gelen adetler, gelenekler ve boşa tükenen hayatlar var... Bahsetmek istediğimi çok iyi anladığınızı düşünüyorum. ''Kan davası'' ...
Malesef ki günümüze kadar süre gelen ama iki tarafında mutsuz olduğu, bütün hayatı birbirine zindan eden, birbirine zulm eden, beyaz bayrak nedir bilmeyen aileler var. Bu ailelerin çocukları suç nedir bilmezler... Suç onlara daha sonradan eklenen bir egodur. Veya şart! İşte bu çocuk çevresi tarafından baskı görülerek vede zorlanarak şuçlu kılıfını üstlenmiş bir adaydır.
Birde, daha önce suç nedir bilmeyen insanlarımız var. Gönlü zengin, yüreği inançlı ve kendisine saygısı olan bir insan. Bu insan bile bir suç işleme eylemine meilli olabilir. Günümüz haberlerini izlerken bazen şaşırıyorum. Bir Türk Lirası için insan vuranlar bile var... Bazen insanın şartları suç işlemeye zorluyor. Bazense bu şartların oluşturduğu suç bir katliama dönüşebiliyor. İnsanın kendiside suç işliyor, bazı hastalıklar var örneğin, birisi adrenalin bağımlısı bir insan. Hayatında heyecan arıyor. Tadacağı kadar heyecanı tadmıştır. Yamaç paraşütünü denemiştir, su altında dalmayı denemiştir, ulaşması zor ve imkansız dağlara tırmanmıştır, araba sürmüştür, uçak kullanmıştır, sörf yapmıştır, snowboard ( kayak ) yapmıştır, yaşıyabileceği bütün heyecanları tadmıştır. Ve artık daha farklı daha tehlikeli ve riskli heyecan arayışına girmiştir. Bu girişim bir hırsızlık, bir insanı yaralama, öldürme gibi bir suç girişimi olabiliyor. İnsan zaman zaman suç işlediğinin farkında bile olmuyor. Bunu hergün şahit olduğum trafik levhalarında görebiliyorum, Vatandaş, yeşil yanıyormuş, kırmızıymış umursamıyor. Yol boşsa yoluna devam ediyor. Aslında hata yapıyor ama kendi mantığı ile hareket ettiğinden, işlemiş olduğu basit bir suçun nerelere gideceğini düşünmüyor, düşünemiyor. Bu vatandaşı gören başka bir vatandaş yaşca küçük ve henüz trafik kuralları ile tanışmamış biri, Bu kardeşimiz biraz önce kırmızı ışıkda geçen amcamız, dedemiz, abimiz,ablamız,teyze veya ninemiz herkim ise, onu örnek alarak ışıklardan geçiyor. Şansı var ise karşı kaldırıma kadar güvenli bir şekilde gidebiliyor. Ama her zaman şansı olmayabilir. Bakın ne kadar küçük bir oladan bahsediyorum. Yüzde yüz yayanın ihlal ettiği bir kuralın neler doğurduğunu yazmaya çalışıyorum. Küçük bir hata, belki toplumumuzca suç gibi gözükmez ama, bir çocuğun hayatını karartmaya, ve ya hayatı boyunca izini taşıyabileceği kazalara sebep olabiliyor. ... Birde buna özgür suç işlemeyide ekleyelim ve yazımı yavaş yavaş bitireyim. Özgür suç işleme genelde ve çoğu zaman sanal olan, bir bilişim suçudur. Buda oldukca bilinçsizce yapılan bir suçtur. Ve bu yüzden Birgün hatırlamadığınız, ama işlediğiniz bir bilişim suçundan hapise girebilir, mahkemelik olabilirsiniz. Bu da insanın kendi içindeki suç işleme oranını çıkarır. Siz siz olun hiç kimseye sanal, internet üzerinden kırıcı, üzücü, hakaret edici veya dolaylı yoldan hakaret edici yazışmalara girmeyin. Unutmayın bilişim suçunu işlemek, bilinçsizce yapılan bir suçtur.
Benim analizim bir insanın kendisinden çok çevresinin, kendisinin suç işlemesine yönlendirdiğinden yanadır, Fakat dediğim gibi insanın kendiside suç makinasına dönüşebiliyor. Şartlar yüzde elli yarı yarıya da denilebilir.

Cemal,

Kendi yazım olduğundan siteme ekliyorum Cool

Bundan sonra hep yek, hep tek başıma

En son biryaziatolyesi tarafından 17.04.2013 19:06:58 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj17.04.2013, 19:20 (UTC)    
Mesaj konusu:

Cemal kardeşim makale yazma konusunda gerçekten deneyimlisin. Yazını sonuna kadar hiç sıkılmadan okudum. İyi konulara değinmişsin. Mesela kan davaları çevrenin insan üzerindeki suç işleme baskısını gösteriyor. Bir de şu trafik sorunu iyiydi. O da insanların bir başkasını model alarak onun yaptığı davranışları yapması, bazen de hiç farkında olmadan kötü davranışları edinmesini anlatıyor.. Gerçekten de toplum insan üzerinde çok etkilidir. Üzülerek söylüyorum ama suç işleme konusunda da toplum insan üzerinde çok etkili..
Mesaj17.04.2013, 20:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

dgnkrnz yazmış:
Cemal kardeşim makale yazma konusunda gerçekten deneyimlisin. Yazını sonuna kadar hiç sıkılmadan okudum. İyi konulara değinmişsin. Mesela kan davaları çevrenin insan üzerindeki suç işleme baskısını gösteriyor. Bir de şu trafik sorunu iyiydi. O da insanların bir başkasını model alarak onun yaptığı davranışları yapması, bazen de hiç farkında olmadan kötü davranışları edinmesini anlatıyor.. Gerçekten de toplum insan üzerinde çok etkilidir. Üzülerek söylüyorum ama suç işleme konusunda da toplum insan üzerinde çok etkili..

Sizin sayenizde döküldü bütün kelimeler... Allah razı olsun.

Bundan sonra hep yek, hep tek başıma
Mesaj17.04.2013, 20:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

Allah cümlemizden razı olsun. Daha fazla arkadaşımız katılım gösterirse daha farklı düşüncelere sahip olacağız. Mesela sen onları yazmayana kadar benim aklımda bile değildi. Gerçekten kendimizi geliştirebilmemiz için tartışmalar yapmak işe yarıyor..
Önceki mesajları göster: