Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj25.08.2013, 10:07 (UTC)    
Mesaj konusu: .css upload edebileceğim site?

Arkadaşlar çoğu wordpress sitesinde gördüm http://www.websitesi.org/wp-content/themes/i3theme-w2/style.css bunun gibi şeylerle karşılaştım nasıl bi şekilde kullanıldığını da anladım galiba

<link rel="stylesheet" href="http://www.websitesi.org/wp-content/themes/i3theme-w2/style.css" type="text/css" media="all" />

bunun gibi kod ile sayfaya uygulanıyor fakat benim kendi yaptığım sytle.css kodunu nerden upload edip böyle kullanabilirim?
Mesaj03.09.2013, 21:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

Evet arkadaşlar.Websitelerde birçok site tasarımı vb. görmüşsünüzdür.Açıkçası hazır ve güzel tasarımlar varken yeni bir tasarım yapmak benim işime gelmiyor.Siz de web de çok çeşitli tasarımları bulup ekleyebilirsiniz.Sadece biraz araştırın.

Peki nasıl yapacağız?
Öncelikle bize tasarımımızın bir önizleme adresi (kesinlikle resim değil kullanılabilir site halindeki önizleme) ve download dosyası lazm.Bunları googleden arayıp buluyoruz.
Adım1: Sonra ekleyeceğimiz temanın önizleme sayfasında yani demosunda sayfanın herhangi bir yerine sağ tıklayıp sayfa kaynağını görüntüle diyoruz.

Şimdi oradaki kodları ayırmamız gerekiyor.Tabi burada bir sorunumuz var.Her webmaster css stillerini aynı isimle ve ya etiketle eklemiyor.Her neyse biz genelde var olandan yola çıkalım.
Sayfa kaynağını görüntüle dedikten sonra karşımıza kodlarla dolu bir sayfa çıkıyor. Şimdi burada dikkat etmenizi istiyorum

Alıntı:
<div id=''content''

yazan yeri buluyoruz. (Bu genelde böyledir.Fakat değişebiliyor.Bulamadıysanız yardımcı oluruz inş.).Bunu bulduktan sonra bu kod dahil üstünde kalanların hepsini kopyalayıp sitemizin tasarım bölümündeki Tasarım üstü bölümüne ekliyoruz.

Adım2: Şimdi sıra (varsa) içerik bölümümüzde. Demin verdiğimiz kod dahil onun üstündeki kodlarla artık ilgilenmiyoruz.Onlarınn işi bitti diyelim.Evet içerik bölümleri de -genellikle-
Alıntı:
<div id footer

gibi ve ya benzer kodlarla sınırlandırılır.Yani bu kod içerik bölümünün bittiğini ve alt bölümün yani footerin başladığını gösterir.Bu sebepten dolayı az önceki <div kodundan aşağya doğru bu kısma kadar olan kodları yine kopyalıyoruz.Bu bizim sayfa içindeki içeriğimiz olacak.O yüzden bunu istediğimiz sayfaya örneğin anasayfadaki kaynak kısmına yapıştırıp kaydedebiliriz.Evet içerik kısmımız da böylece tamamdır. (Şimdilik site görnümüne aldanmayın.Adımları tamamladıktan sonra sorun olursa inşallah yardımcı oluruz.)

Adım 3: Evet şimdi sıra tasarım altı bölümümüzde.Deminki footer kısmına kadar içerik kodumuzu kopyalamıştık.Şimdi footer kısmı da dahil alıyoruz ve en dibe kadar olan bölümü kopyalayıp sitemizin tasarım ayarlarındaki tasarım altına kopyalıyor ve kaydediyoruz.

Son 1 adımımız kaldı.Ama burada bir uyarı ve bilgilendirme yapmak istiyorum.Bazı tasarımların sayfa düzenlerinde CSS haliyle yer aldığından ve linkleri yerleştirilmiş olduğundan hiç CSS kodunu eklememize gerek dahi kalmıyor.Bu her tasarım için geçerli değildir.Biz yine de ekleyelim.

Adım 4: Download ettiğimiz tasarım dosyasındaki CSS ve JS kodları düzenlememiz gerekiyor.Öncelikle bunları dreamweaver de açıp (varsa) istenen resim,js ve css dosyalarını uyumlu bir download sitesine yüklüyoruz.Sonra ana css dosyasını (Genellikle Style ismiyle geçer.Birden çok CSS dosyası olabiliyor) açıyoruz.Resim, css ve js linklerini download sitesine yüklediğimiz linklerle değişiyoruz. Yani dreamweaver de resmin kaynağı diyelim ''documant&setting:C/image.png'' iken atıyorum siteye yüklediğimiz resmin linki ''imageshack.xxx.png'' ile değişiyoruz.Ve hepsinin düzenlemesi bitince Ana CSS dosyasının kodlarını

Alıntı:
<style>Ana css kodu</style>

Ana css kodu yazan yere yapıştırıp style taglarıyla beraber sitemizin CSS kısmına ekliyoruz.En son bu kodu

Alıntı:
h1#title{display: none;}
h2#title span {display: none;}
div.header{display: none;}
li.nav_element{list-style-type: none;}
li.nav_element{display: none;}

Css bölümünün en üstüne ekliyoruz.Bu kodu CSS koduna mutlaka ekliyoruz.

Anlatım biraz uzun ve karışık oldu.Fakat çoğu tasarımda eğer kodu iyi ayırabilirseniz download dosyasına dahi ihtiyacınız olmayacaktır.
Burada akla bir soru gelecektir.CSS kodunu eklemeden nasıl oluyor bu ?CSS kodunu eklemedik değil.Zaten genellikle sayfa içerisinde linkler aracılığıyla CSS kodları eklenmiş oluyor.Style taglarını da kullanınca isterseniz CSS yi anasayfada deneyin yine çalışır.Ha şunu da belirteyim.Yayınlanmamış bir temanın ve ya websitesinin önizlemesinden kodları alıp tasarımınıza eklemeyiniz.Bu çalıntı olur.Demosu verilen tasarımlar size yeterli olacaktır diye umuyorum .Teşekkürler.Kolay gelsin...
Mesaj06.10.2013, 17:11 (UTC)    
Mesaj konusu: Web Sitemi Yapmak İstiyorum

0'dan web sitesi yapmak istiyorum. Html derslerine başladım. Html'den anlıyorum iyi yapıyorum css öğrenmek istiyorum. Css'i en kolay nasıl öğrenirim? En kolay sitemin tasarımını nasıl yaparım. Bu işten zevk alıyorum belki ilerde tasarım yapıp satmak istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..
Mesaj06.10.2013, 17:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

@ruzgardizayn
CSS öğrenmenin en iyi yolu izlemektir. İnternetteki videolara bak sana çok yardımcı olacaktır.
Mesaj15.12.2013, 19:44 (UTC)    
Mesaj konusu:

arkadaşlar ilk 2 sorunum şu linklerdeki

http://u1312.hizliresim.com/1j/h/vk8yd.jpg

http://u1312.hizliresim.com/1j/h/vk8yt.jpg

3.sorunum ise css alt menü yapmasını bilmiyorum menü yaparken
kullandığım kod bu alt menü nasıl yapabilirim

Kod:
<li><a href="(link adresi)">(menü ismi)</a></li>

CSS ' de gideremediğim sorunları belirttim yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar

panpalove.tr.gg
Mesaj16.01.2014, 18:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

panpalove yazmış:
arkadaşlar ilk 2 sorunum şu linklerdeki

http://u1312.hizliresim.com/1j/h/vk8yd.jpg

http://u1312.hizliresim.com/1j/h/vk8yt.jpg

3.sorunum ise css alt menü yapmasını bilmiyorum menü yaparken
kullandığım kod bu alt menü nasıl yapabilirim

Kod:
<li><a href="(link adresi)">(menü ismi)</a></li>

CSS ' de gideremediğim sorunları belirttim yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar

Resimlerdeki sorununuzu css tasarım kodunuz içersindeki içerik (content) divinize iç boşluk (padding) atamanız gerekmedir

CSS Kodu bölümüne
Kod:
#content{padding-left:5px;}
kodunu yazarak sorunu halledebilirsin (5 sayısını değiştirerek zevkinize göre bir görünüm elde edebilirsiniz)
Mesaj18.04.2014, 20:38 (UTC)    
Mesaj konusu: Reklam Linki Sorunu

Hazır tasarım kullanarak ikinci bir site oluşturuyorum ancak sitenin Reklamlar bölümüne reklam resmini koyup linkte verdiğim halde hatta <a href target="blank"... yaptığım halde hala site içerisinde yönlendirme yapıyor yani "site.tr.gg/..." şeklinde oluyor. Site dışına çıkartamıyorum.

Yardımcı olabilirmisiniz?
Mesaj19.04.2014, 10:52 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Reklam Linki Sorunu

tanktarihi yazmış:
Hazır tasarım kullanarak ikinci bir site oluşturuyorum ancak sitenin Reklamlar bölümüne reklam resmini koyup linkte verdiğim halde hatta <a href target="blank"... yaptığım halde hala site içerisinde yönlendirme yapıyor yani "site.tr.gg/..." şeklinde oluyor. Site dışına çıkartamıyorum.

Yardımcı olabilirmisiniz?

http:// eklerseniz sorununuz çözülecek inşAllah.
Mesaj19.04.2014, 23:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

merhaba bende yeni bir site actm kenar boşlukları cok görünüyor. mesela üstteki reklam alanındaki bosluğu reklama göre ve reklamı o boşlukta ortalama imkanım varmı.
http://heranhergun.tr.gg/
Mesaj20.04.2014, 02:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

heranhergun yazmış:
merhaba bende yeni bir site actm kenar boşlukları cok görünüyor. mesela üstteki reklam alanındaki bosluğu reklama göre ve reklamı o boşlukta ortalama imkanım varmı.

heranhergun yazmış:

Öncelikle reklamlarla ilgili ayarları yapabileceğin kodları veriyorum.

Üst reklam ortalama kodu-1 (Manuel uğraşmak istemiyorsan / Kendine özgü stiller belirleyebilrisin):
Kod:
table {margin-left: auto;margin-right: auto}

Üst reklam ortalama kodu-2 (Manuel olarak uğraşmak istiyorsan / Kendine özgü stiller belirleyebilrisin) :
Bu kodlar
Kod:

/*Sağ Reklam Kodu*/
div#webme_sky_ad{
width: 100px;
position: absolute;
top: 147px;
margin-left: 755px;
right: 0;
left: 50%;
}
/*Sağ Reklam Kodu*/

------------------------------------

/*Alt Reklam Kodu*/

#webme_footer_textlink_dont_hide { color:#919191; background:none;}

#webme_footer_textlink_dont_hide {
margin:0 20px ;
color: #f1f1f1;
background-color:#101010;
opacity:0.8;
padding:5px;
}
/*Alt Reklam Kodu*/

/*Üst Reklam Kodu*/
Üst reklam

td[height="102"] {
position:absolute;
top: 20px;
left:50%;
margin-left:-365px; }
/*Üst Reklam Kodu*/

Tasarımda dediğin ayarlamaları yapabilmen için CSS Kod bölümünde bulunan aşağıdaki kodları bulup width (genişlik) ve top (yükseklik) ayarlarını değiştirmen gerekiyor.

Sitenin üst kısmını (-) ve (+) değerler vererek değiştirebilirsin.
Örn:margin-top: -20px; ve margin-top: 20px; gibi.
Kod:

body {
   margin-top: 0px;

''#menu'' kısmından tasarımın menü genişliğini ve ''#page'' kısmından tasarımın içerik sayfa genişliğini yine (-,+) değerler vererek değiştirebilirsin.
Kod:

#menu {
   width: 1000px;

#page {
   width: 990px;

@typestyle
Mesaj03.01.2016, 13:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

typestyletrial yazmış:
heranhergun yazmış:

heranhergun yazmış:

Öncelikle reklamlarla ilgili ayarları yapabileceğin kodları veriyorum.

Üst reklam ortalama kodu-1 (Manuel uğraşmak istemiyorsan / Kendine özgü stiller belirleyebilrisin):
Kod:
table {margin-left: auto;margin-right: auto}

Üst reklam ortalama kodu-2 (Manuel olarak uğraşmak istiyorsan / Kendine özgü stiller belirleyebilrisin) :
Bu kodlar
Kod:

/*Sağ Reklam Kodu*/
div#webme_sky_ad{
width: 100px;
position: absolute;
top: 147px;
margin-left: 755px;
right: 0;
left: 50%;
}
/*Sağ Reklam Kodu*/

/*Alt Reklam Kodu*/

#webme_footer_textlink_dont_hide { color:#919191; background:none;}

#webme_footer_textlink_dont_hide {
margin:0 20px ;
color: #f1f1f1;
background-color:#101010;
opacity:0.8;
padding:5px;
}
/*Alt Reklam Kodu*/

/*Üst Reklam Kodu*/
Üst reklam

td[height="102"] {
position:absolute;
top: 20px;
left:50%;
margin-left:-365px; }
/*Üst Reklam Kodu*/

Tasarımda dediğin ayarlamaları yapabilmen için CSS Kod bölümünde bulunan aşağıdaki kodları bulup width (genişlik) ve top (yükseklik) ayarlarını değiştirmen gerekiyor.

Sitenin üst kısmını (-) ve (+) değerler vererek değiştirebilirsin.
Örn:margin-top: -20px; ve margin-top: 20px; gibi.
Kod:

body {
   margin-top: 0px;

''#menu'' kısmından tasarımın menü genişliğini ve ''#page'' kısmından tasarımın içerik sayfa genişliğini yine (-,+) değerler vererek değiştirebilirsin.
Kod:

#menu {
   width: 1000px;

#page {
   width: 990px;

@typestyle

Arkadaşım çok teşekkür ediyorum, sırf güzel bilgilere teşekkür etmek içi,n üye oldum Smile
Mesaj31.08.2016, 08:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

Öncelikle merhaba...
Benim bir sorunum var. Sitemin adresini buradan yazamıyorum örnek gösteremicem. Site içerisinde css kodlarını tam anlamıyla kullanamıyorum. Mesela bi değişken atayıp butonu bir kordinata taşicam veya yerini beğenmedim yerini değiştiricem ancak bunu yapmama izin vermiyor kod. Atıyorum bir kodla örnek vereyim :
Kod:
.deneme{
position:fixed;
right:500;
top:100;
}

css kodum bu olucak mesela.Daha sonra html bölümüne body arasında div tanıtıp diyorum ki:
Kod:
<div class="deneme">burda butonumun linki var</div>

bunu yaptıktan sonra butonumun istediğim yere gitmesi gerekirken çok saçma bi şekilde yerinde sabit kalıyor veya sayfanın en altında bulunan bedava-sitem reklam yazısının üstüne sabitleniyor. Bu hatanın bir çözümü var mı ? Gerçekten butonun istediğim yerde görünmemesi göz zevkimi çok bozuyor. Takmış durumdayım o butona Sad Şimdiden teşekkürler
Mesaj31.08.2016, 08:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

madbgraphics yazmış:
Öncelikle merhaba...
Benim bir sorunum var. Sitemin adresini buradan yazamıyorum örnek gösteremicem. Site içerisinde css kodlarını tam anlamıyla kullanamıyorum. Mesela bi değişken atayıp butonu bir kordinata taşicam veya yerini beğenmedim yerini değiştiricem ancak bunu yapmama izin vermiyor kod. Atıyorum bir kodla örnek vereyim :
Kod:
.deneme{
position:fixed;
right:500;
top:100;
}

css kodum bu olucak mesela.Daha sonra html bölümüne body arasında div tanıtıp diyorum ki:
Kod:
<div class="deneme">burda butonumun linki var</div>

bunu yaptıktan sonra butonumun istediğim yere gitmesi gerekirken çok saçma bi şekilde yerinde sabit kalıyor veya sayfanın en altında bulunan bedava-sitem reklam yazısının üstüne sabitleniyor. Bu hatanın bir çözümü var mı ? Gerçekten butonun istediğim yerde görünmemesi göz zevkimi çok bozuyor. Takmış durumdayım o butona Sad Şimdiden teşekkürler

Çözüm çok basit. 500 ve 100 ibarelerinden sonra "px" eklemen gerekir.
Mesaj31.08.2016, 18:57 (UTC)    
Mesaj konusu:

Az önceki yardımınız için çok teşekkür ederim gerçekten ufacık ayrıntılar çok büyük sorunlara neden olabiliyormuş bunu anladım. Daha çok dikkat ediceğim Smile

Ancak bi sorunum daha var. Sitede menü kodlarken bi denemek istedim yanlış gittiğim bişe var mı diye ancak şununla karşılaştım :
Kod:
http://i.hizliresim.com/zn5NZ9.png

İncele kısmından kontrol ettim acaba aynı div ismini mi kullanıyorum falan diye ama o da yok. menümde doğal olarak ul ve li leri kullandım ve bunuda div etiketine ayırdım bunun yüzünden olabilir mi ? Sitenin ban yemesinden korkuyorum :/

EDİT:Sorunu hallettim div reklamlara aitmiş bu yüzden sorun yaşamışım Sad Divlerimin sonuna b harfi ekleyerek sorunu çözdüm Smile

En son madbgraphics tarafından 31.08.2016 19:21:42 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj24.10.2016, 13:50 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Css / Soru-Çözüm-Bilgi-Analiz

css de bir ajanda yaptım ajanda renkler içeriyor fakat yazdır dedimde şekli kayıyor renleri çıkmıyor nasıl bunu düzeltebilirm ? çok acil çözüm gerekli
Önceki mesajları göster: