Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj14.07.2008, 00:41 (UTC)    
Mesaj konusu: İnternet 'yama' ile daha güvenli

İnternet 'yama' ile daha güvenli

İnternet güvenlik uzmanı Dan Kaminsky güvenlik açığını fark etti.

Kullanıcıların kimlik bilgilerini e-postalar aracılığıyla sahte sitelere yönlendirerek çalan hırsızlar bundan böyle karşılarında 'yama' yazılımını bulacak. Yazılımı, internet devlerinin kurduğu ekip geliştirdi

ANKARA - Bilgisayar ve internet güvenliği uzmanları, internet adresleme sistemindeki büyük bir açığı gidermek için "yama" yayınladılar.
Kazara keşfedilen ve internet suçlularına, kullanıcıları, tarayıcıya doğru adres yazsalar bile sahte web sayfalarına yönlendirebilme ve internete bağlı spam, virüs veya kullanıcının kişisel bilgilerini elde etmeyi amaçlayan "phishing" mesajları gönderebilme olanağı sağlayan bu açığı gidermek için Microsoft gibi internet devleri, "güvenlik yaması" yayınladı.

Domain Name System’in (Alan Adı Sistemi-DNS) çalışmasında altı ay önce hatayı keşfeden internet güvenliği uzmanı Dan Kaminsky, şimdiye dek bu ölçekte bir güvenlik açığının görülmediğini belirterek, "İnsanlar endişelenmeli, ama paniklememeli. Hemen harekete geçip yamayı hazır hale getirmeye çalıştık" dedi.

Güvenlik açığını keşfedince mart ayında Microsoft, Sun ve Cisco ile diğer internet şirketleriyle temasa geçtiğini belirten Kaminsky, internet devlerinin hemen bir ekip kurarak, açığı kapatmaya yarayacak yama yazılımını geliştirmeye başladıklarını söyledi.

Kaminsky, "Böylesine bir işbirliği daha önce olmamıştı" dedi.

İnternet suçlularının eline koz vermemek amacıyla açık ve güvenlik yamasının teknik ayrıntıları gizli tutulurken, Microsoft, yamasını dün rutin güvenlik güncellemesinin parçası olarak yayınladı. (aa)
Mesaj14.07.2008, 11:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu konuyu forumda ben de acmak istemistim, arkadaslar bu konu cok önemli!!!!!!!!!

Windows otomatik güncellemeniz acik ise 2-3 gün önce yama otomatik oalrak bilgisayariniza kurulmustur, ancak degil ise, lütfen en yeni windows updatelerini HEMEN indirin!
Mesaj14.07.2008, 11:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Açık olmasının pek bi faydasını göremedim ben ama siz öyle diyosanız öyledir Smile
Mesaj14.07.2008, 11:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Wink

Mesaj14.07.2008, 12:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

falog yazmış:
Açık olmasının pek bi faydasını göremedim ben ama siz öyle diyosanız öyledir Smile

otomatik updatein acik olmasi gerekmiyor ama bu yamayi muhakkak indirin.
Mesaj15.07.2008, 00:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylaşım için teşekkürler...
Mesaj15.07.2008, 03:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

TŞK
Mesaj18.07.2008, 17:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler bende şu an 56 MB'lık Vista güncellemesi kuruyorum Very Happy
Önceki mesajları göster: