Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj17.08.2008, 10:42 (UTC)    
Mesaj konusu: 16 Ağustos-17 Ağustos Ay Tutulması

16 Ağustos 2008 Parçalı Ay Tutulması

16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece parçalı Ay tutulması meydana gelecek. Hava açık olursa, tutulmanın tamamı Türkiye'den izlenecek. Ay Dünya'nın gölgesinden çıktıktan sonrada Türkiye'de ufkun üstünde olacak. Tutulmanın tamamı Avrupa, Afrika ve Asya'nın batısından gözlenebilecek. Dünya üzerinde herhangi bir coğrafik konumda bulunan bir gözlemcinin Ay doğduktan sonra veya batana kadar tutulmanın hangi evrelerini görebileceği yandaki haritada verilmiştir. Haritayı daha büyük görmek için üzerine tıklayın.
Ay her dolunayda, Dünyanın Güneşi görmeyen arka yüzünden uzaya uzanan gölgesinin yakınlarından geçer, uygun koşullar oluştuğunda bu gölgenin içine girer, gölgeden geçiş
biçimine göre bu sırada ya gölgeli, ya parçalı ya da tam Ay tutulması meydana gelir. 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece parçalı Ay tutulması için uygun koşullar oluşmaktadır.
Türkiye saati ile 21:23' de Ay Dünyanın yarı gölgesinin içinden geçmeye başlayacak, bu sırada yansıttığı güneş ışığı giderek azalırken sarımsı bir renk alacaktır. 22:35'de Dünyanın tam gölgesinin içine girmeye başlayacak bu sırada tutulan parçasının rengi yavaş yavaş koyu bakır kırmızısına dönerken 00:11'de en büyük parçası tutulmuş olacaktır. Ay'ın tam gölgeye girip çıkması 3 saat 8 dakika sürecektir. Tutulma süresince Ay Türkiye'de güneybatı ufkunda görülebilir bir yükseklikte olacaktır. Tam gölgenin içinden 01:44'de, yarıgölgenin içinden de 02:57 çıkan Ay, tutulmadan önceki parlaklığına batmadan kavuşacaktır. Hava bulutlu olmazsa tutulmanın tamamı Ay'ın görülebildiği her yerden çıplak gözle izlenebilecektir.
Mesaj17.08.2008, 13:33 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: 16 Ağustos-17 Ağustos Ay Tutulması

mistanbul yazmış:
16 Ağustos 2008 Parçalı Ay Tutulması

16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece parçalı Ay tutulması meydana gelecek. Hava açık olursa, tutulmanın tamamı Türkiye'den izlenecek. Ay Dünya'nın gölgesinden çıktıktan sonrada Türkiye'de ufkun üstünde olacak. Tutulmanın tamamı Avrupa, Afrika ve Asya'nın batısından gözlenebilecek. Dünya üzerinde herhangi bir coğrafik konumda bulunan bir gözlemcinin Ay doğduktan sonra veya batana kadar tutulmanın hangi evrelerini görebileceği yandaki haritada verilmiştir. Haritayı daha büyük görmek için üzerine tıklayın.
Ay her dolunayda, Dünyanın Güneşi görmeyen arka yüzünden uzaya uzanan gölgesinin yakınlarından geçer, uygun koşullar oluştuğunda bu gölgenin içine girer, gölgeden geçiş
biçimine göre bu sırada ya gölgeli, ya parçalı ya da tam Ay tutulması meydana gelir. 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece parçalı Ay tutulması için uygun koşullar oluşmaktadır.
Türkiye saati ile 21:23' de Ay Dünyanın yarı gölgesinin içinden geçmeye başlayacak, bu sırada yansıttığı güneş ışığı giderek azalırken sarımsı bir renk alacaktır. 22:35'de Dünyanın tam gölgesinin içine girmeye başlayacak bu sırada tutulan parçasının rengi yavaş yavaş koyu bakır kırmızısına dönerken 00:11'de en büyük parçası tutulmuş olacaktır. Ay'ın tam gölgeye girip çıkması 3 saat 8 dakika sürecektir. Tutulma süresince Ay Türkiye'de güneybatı ufkunda görülebilir bir yükseklikte olacaktır. Tam gölgenin içinden 01:44'de, yarıgölgenin içinden de 02:57 çıkan Ay, tutulmadan önceki parlaklığına batmadan kavuşacaktır. Hava bulutlu olmazsa tutulmanın tamamı Ay'ın görülebildiği her yerden çıplak gözle izlenebilecektir.

Evet yha.Dün bende gördüm.Hayret ettim... Shocked
Mesaj17.08.2008, 13:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

Dun Tatılde Idım , Carsıda Gecerken Insanlar Havaya Bakıyordu Smile

Sasırdım Gecdım

Aradan 5 , 10 Dakıka Gecdı Hala Insanlar Havaya Bakıyor , Fotograf Cekıyordu Smile

Bır Bakdım Ay Tutuluyor Razz

Sasırdım Gercekden , Bılmıyordum
Mesaj17.08.2008, 13:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

evet bende bilmiyordum

basında hiç açıklanmadı böyle birşey

dondurmacıdayken 2 adam gökyüzüne bakıyodu neye bakıyonuz diye sorduk onlarda ay tutuluyor dediler müthiş bir şeydi

ben dürbünlede baktım bayağı ilginç Shocked
Mesaj17.08.2008, 20:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

mistanbul yazmış:

Mistanbul Emin Misin Basında Açkıklanmadığına Razz
Dün Akşam(Yani 16 Ağustos) ATV Ana Haber Bülteninde Yayınlandı Wink
Mesaj18.08.2008, 04:30 (UTC)    
Mesaj konusu:

japon-cocuk yazmış:
mistanbul yazmış:

Mistanbul Emin Misin Basında Açkıklanmadığına Razz
Dün Akşam(Yani 16 Ağustos) ATV Ana Haber Bülteninde Yayınlandı Wink

yok tutulduktan sonra açıkladılar ama önceden duymadım hiç...
Mesaj18.08.2008, 11:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

Very Happy evt ya nasıl tutuldu ama ben çok şaşırdımhttp://...tr.gg/ site reklamı yapmayınız @ marasultraslan

En son bulusmayerimiz tarafından 18.08.2008 11:35:48 tarihinde değiştirildi, toplam 2 kere değiştirildi
Mesaj18.08.2008, 17:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

bende gördüm bunu bu ne ki ya diodum Mr. Green
Önceki mesajları göster: