Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj19.10.2008, 14:05 (UTC)    
Mesaj konusu: Atatürk Ölmeden Önce Ne Dedi

Her insanın karşılaşacağı ölüm gerçeğinin son saniyeleri geldiğinde, o sırada yanında bulunanlardan Dr. Neşet Ömer bey “Dilinizi göreyim efendim. Lütfen dilinizi dışarıya doğru çıkartın” diye telaşlanırken, Atatürk, Dr. Neşet Ömer beye bakarak “VE ALEYKÜMÜSSELAM” diyerek gözlerini kapatmıştır. (Kılıç Ali’nin Anıları Sh 659. Hulusi TURGUT)

Peki, o sırada Atatürk’ün yanında bulunanlar telaş ve çaresizlik içerisinde kıvranırlarken ve hiç gereği yokken Atatürk’ün “VE ALEYKÜMÜSSELAM” demesinin anlamı ne olabilir diye bir soru akla gelebilir. Böyle bir sorunun yanıtını Kur’an ayetlerinden öğrenelim. İşte Kur’an’ın söyledikleri:

“Rabbimiz Allah’tır” dedikten sonra dosdoğru yolu izleyenlerin ölümleri anında melekler yanlarına gelirler: ‘Korkmayın, üzülmeyin, size söz verilen cennetle sevinin. Dünya yaşamında da, ahiret yaşamında da biz sizin dostunuzuz. Cennet’te canınızın çektiği ve istediğiniz her şey, esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın bir ikramı olarak size sunulur’ diye kulaklarına fısıldarlar.” (Fussilet Suresi 30,31,32)
“ İyiliklerini içeren kitabı sağ tarafından verileceklere, melekler: ‘SELAMÜN ALEYKE’ derler.” (Vakıa Suresi 90,
Mesaj23.10.2008, 14:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

24 saat ten fazla geçtiği için yazıyorum yorum yokmu ?
Mesaj23.10.2008, 14:36 (UTC)    
Mesaj konusu: Merhaba,

Merhaba,

Hakikaten güzel paylaşım...
Mesaj23.10.2008, 14:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel bir paylaşın sürekli Atatürk'ün de dindar olduğunu söylerim.Her kes yok ya filan der ama işte beni haklı çıkaracak bir metin Atamıza Allah tan rahmet diliyorum.
Mesaj23.10.2008, 17:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

Hmmm...
Gerçekten Düşündürücü Confused
Ama Cennete Gittiğini Anlayabiliyoruz Neutral

Mesaj23.10.2008, 17:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

doğru çok düşündürücü bir söz Confused
Mesaj24.10.2008, 13:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel bir paylaşım..-

Mesaj24.10.2008, 13:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

laiklik türküleri söyleyip, atatürkü sahiplenen kesime ders olsun, o mavi gözlü heybetli türk, atatürk, hepimizin atasıdır...

güzel paylaşım Laughing

Mesaj24.10.2008, 19:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu bir iddiadır. Diğer iki iddia ise son sözünün "Saat kaç?" olması, "Dil efendim dil" olmasıdır. Hangisi olduğu tartışılır. Ama bence "dil efendim dil" mükemmel bir sözdür. Gözlerini kaparken dahi hayatı boyunca Türkçe'ye önem vermiş birisinin bu sözleri söylemesi hem mantıklı hem de çok düşündürücüdür. Bugün dilimize giren yüzlerce yabancı sözcük dilimizi alt üst etmiştir. Yabancı dilde öğretim verilmekte, farklı bir dil bilmeyen işe alınmamaktadır. Türkçeye önem vermemiz gerekmektedir.

Hayatı boyunca Türkçe konuşan, Türkçeye önem veren
Ezanı, Kuran-ı Kerim'i
Türkçeleştiren
büyük kurtarıcının Arapça bir sözcükle gözlerini kapadığına inanmıyorum.

Not: Laiklik kelimesini anlamaktan yoksun insanımız çoktur. Laiklik dinin özgür, devletten bağımsız olmasıdır...
Mesaj24.10.2008, 21:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kimin Cennete/Cehenneme Gideğeceğini ALLAH(c.c) bilir
Mesaj24.10.2008, 21:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler...
Mesaj29.10.2008, 12:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

yokmu daha
Mesaj29.10.2008, 12:29 (UTC)    
Mesaj konusu: slm

TEŞEKKÜRLER