Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj08.11.2008, 18:32 (UTC)    
Mesaj konusu: Münazara Alanı

Arkadaşlar bundan böyle burası münazara bölgesi....
Buraya münazara sunacağınız tezi yazın,size münazarada destek olalım...
Ben ilk münazara konusunu veriyorum:
İlk insanlar mı daha mutlulardır,günümüz insanları mı?
BENİM TEZİM:GÜNÜMÜZ İNSANLARI...

Mesaj08.11.2008, 18:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

pardon ama münazara ne xD
Mesaj08.11.2008, 18:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

Herhangi bir konu üzerinde zıt düşüncelerin karşılıklı olarak savunulmasına Münazara denir. Münazarada önemli olan "savunma" dır. Taraftarı az olan bir düşünce, iyi savunulduğu zaman çok kişi tarafından takdir edilebilir.
Münazara için genellikle üçer ya da dörder kişilik iki grup kurulmalı-dır. Gruplardan birisi işlenecek konuya olumlu, diğeri ise olumsuz yönden savunmalıdır. Yani, bir grup "tez", diğer grup ise "antitez" i almalıdır. Ayrıca, münazara yapacak kişileri değerlendirecek bir "jüri" seçilmelidir. Jüri, ya başlangıçta ya da münazara yapılacağı gün seçilebilir.

Olumlu tezin savunulması, olumsuzdan daha kolay olduğu için, konuşmaya, olumlu tezi savunan gruptan biri başlamalıdır. Konuşmacıların savunmalarının gücü kadar, taraflı ve tarafsız dinleyicilerin gösterilerinin de jüri üzerinde etkisi bulunur. Ancak, taraf tutan dinleyicilerin, karşı taraf konuşmacılarının moralini bozacak nitelikte gösteride bulunmaları doğru değildir. (K. GARİPOĞLU, Kompozisyon Bilgileri, s. 31)

Münazaraya katılacak kişilerle, jüri üyeleri münazara tekniği konusunda bilgilendirilmelidir. İki grup da kendi aralarında iş ve konu bölümü yapıp münazara gününe kadar hazırlıklarını tamamlamalıdır. Konuşmacılara, araştırma için en az 2-3 hafta süre verilmelidir.

Gruptaki her kişi savundukları konunun değişik alt konuları hakkında konuşmak zorundadır. Birden fazla kişi, aynı alt konuyu savunamaz. Münazarada yazılı metne bakarak okuma olmaz. Savunulan konu; sözlü ele alınmalıdır. Konuşmacıların, konularını bir kâğıda yazıp okumaları çok yanlıştır.
Münazarada etkili savunmanın önemli olması gibi, belli zaman içinde konuşmak da önemlidir. Bu nedenle konuşmacılara eşit zaman dilimleri verilmelidir. Bu zaman, genellikle 5-15 dakikadır.Ayrıca, münazarayı izleyen grup da çok önemlidir. Konuşmacılar; konularını savunurken izleyicilerin büyük bir sessizlikle konuları dinlemesi gerekmektedir. Konuşmacıların tutarsız bir düşüncesi, yanlış yerde yapılmış bir mimik hareketi izleyicilerde tepkiye neden olmamalıdır. İzleyiciler savunulan düşüncenin doğruluğunu ya da yanlışlığını onaylayacak davranışlardan uzak durmalıdır. Ancak, böylece jürinin doğru ve tarafsız değerlendirmesi mümkün olur.

Mesaj08.11.2008, 18:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

NOT:YUKARDAKİ MESAJI ALINTI YAPTIM.
KAYNAK:http://www.edebiyatogretmeni.net/munazara_ve_munazara_konulari.htm

AYRICA BURADAN DAHA DETAYLI BULABİLİRSİN..

Mesaj08.11.2008, 18:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

tşk bilmediğim şeyi öğrendim artık yabancı kalmam xD
Mesaj09.11.2008, 14:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

teknoloji gelişti devir deişti

Banner Ve link Takaslarımız Başlamıştır
Mesaj09.11.2008, 14:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

bencede Wink
Mesaj09.11.2008, 22:19 (UTC)    
Mesaj konusu:

htlmkodes yazmış:
bencede Wink

Wink

Banner Ve link Takaslarımız Başlamıştır
Mesaj10.11.2008, 16:32 (UTC)    
Mesaj konusu:

[color=darkred]Arkadaşlar hiç cevap yok mu ya!..[/color]

Mesaj10.11.2008, 16:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yazamadım da bir türlü artık biri cevap yazsın bana ya

Mesaj10.11.2008, 16:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

ilk insanlar daha mutludurlar.
Smile Smile
Bütün bu şartlardan daha acı verici ve daha tehlikeli olmak üzere ülkenin için de, iktidara sahip olanlari aymazlık ve sapkınlık ve hattâ hainlik içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri kişisel çıkarlarını, işgal edenlerin siyasî amaçlarıyla birleştirebilirler.

Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK
20 Ekim 1927
(Genclige Hitabeden Bir Pragraf)

Önceki mesajları göster: