Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj25.11.2008, 15:49 (UTC)    
Mesaj konusu: İşitme engellilere PC

Bedensel Engelliler ve İşitme Engelliler Derneği ile Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) Diyarbakır İl Müdürlüğünce işitme engellilere yönelik hazırlanan “Temel Bilgisayar” ve “Bilgisayarlı Muhasebe” eğitim projesi ile işsiz engellilere bilgisayar eğitimi veriliyor.

İşitme engellilerin talebi üzerine hazırlanan “Temel Bilgisayar ve Bilgisayarlı Muhasebe” eğitimi ile işsiz engellilerin vasıflı hale getirilerek istihdamını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Diyarbakır'da ilk kez gerçekleştirilen proje kapsamında işitme engellileri bir tercüman yardımı ile teknolojiyle buluşturuluyor. Bedensel Engelliler Derneğindeki bilgisayar laboratuvarında gerçekleştirilen eğitimlerin iki aşamadan oluşuyor ve projeden yararlanacak kursiyerlerin İş-Kur İl Müdürlüğüne kayıtlı işsiz engelliler olması gerektiyor.

Bedensel Engelliler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Kadri Topdemir, “ilk temel program, temel bilgisayar kullanımına yönelik. İş-Kur İl Müdürlüğüne kayıtlı ilkokul mezunu 10 işitme engelli 2 ay süresince toplam 160 saat eğitim alacak. Bilgisayar kullanmasını bilen, eğitim düzeyi yüksek işitme engellilerimize yönelik olarak da bilgisayarlı muhasebe kullanımı ile ilgili eğitim veriliyor. Lise mezunu 10 engelli 3 ay süresince toplam 180 saat bu kursta eğitim alacak. Ticaret Meslek Lisesinin desteği ile bu eğitim veriliyor” dedi.

İŞSİZ ENGELLİLER VASIFLANDIRILIYOR

Proje kapsamında eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığından onaylı sertifika verileceğine dikkati çeken Topdemir, böylece işsiz engellilerin istihdam edilmelerinin önündeki engellerin ortadan kaldırılmış olacağını söyledi.

İş Kanununda yapılan düzenleme ile özel sektörde işçi sayısının yüzde 3'ü oranında, kamuya ait iş yerlerinde ise yüzde 4 oranında engelli çalıştırılmasının belirlendiğini ifade eden Topdemir, bu maddeye aykırılık hallerinde tahsil edilecek cezaların özürlülerin mesleki eğitim ve mesleki rehabilitasyonu, kendi işini kurmaları, özürlünün iş bulmasını sağlayacak destek teknolojileri ve bu gibi projelerde kullanıldığını bildirdi. Topdemir, “bu kapsamda İş-Kur İl Müdürlüğü, işverenden kesilen bu cezaları çeşitli projelerle değerlendiriyor. Engelliler dernekleri olarak bizler de çeşitli projeler hazırlayarak İş-Kur'a sunuyoruz. Projeler onaylandığı takdirde İş-Kur Genel Müdürlüğünce hayata geçiriliyor. İşsiz engelliler vasıflandırılıyor. İş-Kur'a kayıtlı engelli işsizler için hazırlanan bu proje ile bilgisayar eğitimi alan engellilerin istihdamını amaçlıyoruz” dedi.
Mesaj25.11.2008, 15:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

gerçekten engelli vatanddaşlarımız açısından harika bir icat diye düşünüyorum.Engelli olmak çok zor gelir insana Allah kimseyi o durumlara düşürmesin.Engellilere de Allah Sabır Versin.
Mesaj25.11.2008, 21:37 (UTC)    
Mesaj konusu: ss

güzel paylaşım teşekürler:)

Arrow Dreamweaver Hakkında Sorularınız İçin Ö.M Atabilirsiniz...
Mesaj26.11.2008, 14:34 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: ss

yozgatpc yazmış:
güzel paylaşım teşekürler:)

Wink
Mesaj26.11.2008, 18:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler paylaşım için.
Mesaj26.11.2008, 19:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

benimsitem1993 yazmış:
Teşekkürler paylaşım için.