Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj20.02.2009, 11:46 (UTC)    
Mesaj konusu: Kaç saat uyumalıyız???????????

Günde kaç saat uyumalıyız?
Güne dinç başlayabilmek için iyi ve kaliteli bir uyku gerekiyor. Peki günde kaç saat uyumamız gerekiyor?

Uzmanlara göre birçok erişkin günde ortalama 6- 8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bazı kişilerde bu rakam 12 saate yükselirken, bazı kişilerde ise 4 saate kadar inebilir. Yeni doğmuş bir bebek ise günde 16 saat uyur.

http://www.habervaktim .com/ dan alındı......................

Mesaj20.02.2009, 11:57 (UTC)    
Mesaj konusu:

Biraz Daha Uzun Bir Haber Açsan İyi Olurdu Wink

Mesaj20.02.2009, 12:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben 48 saatte 7 saat yatıyorm valla Mr. Green

Mesaj20.02.2009, 12:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

sanal-platform yazmış:
Biraz Daha Uzun Bir Haber Açsan İyi Olurdu Wink

al sana uzunu...

Mesaj20.02.2009, 12:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

Günde kaç saat uyumalıyız?

Güne dinç başlayabilmek için iyi ve kaliteli bir uyku gerekiyor. Peki günde kaç saat uyumamız gerekiyor?

Uzmanlara göre birçok erişkin günde ortalama 6- 8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bazı kişilerde bu rakam 12 saate yükselirken, bazı kişilerde ise 4 saate kadar inebilir. Yeni doğmuş bir bebek ise günde 16 saat uyur.

Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Ferda Korkmaz, iyi bir uykunun kişinin sağlıklı bir yaşam için çok önemli olduğunu kaydetti. Korkmaz'a göre kişi, uyanık olduğu her iki saat için bir saatlik uykuya ihtiyaç duyuyor. Yaş ilerledikçe bu oran değişiyor ve uyanık kalınan her iki saat için 45 dakikalık uyku gerekiyor. Başka bir deyişle, gün boyunca uyanık kalınan her saat için 'uyku borcu' biriktiriliyor. On altı saatlik bir günün sonunda, genç bir insanın 'uyku bankasına' borcu sekiz saate ulaşıyor. Buna karşılık yaşlı bir kişinin uyku borcu sadece yaklaşık altı saat düzeyinde bulunuyor.

Günde yeterince uyunması gerektiğini kaydeden Korkmaz, geç saatlere kadar uykusuz kalmanın belli bir süre sonra kişide bellek sorunlarının yaşanmasına yol açabileceğini söylüyor. Korkmaz, uyku için yeterli zaman ayrılmadığı taktirde kişide düşünme ile ilgili sorunlar çıkabileceğini belirterek şu urılarda bulunuyor: "Uykusuzluk bellek ile ilgili ve karar verme süreçlerinde sorunlar yaşanmasına sebep olabilir. Uykusuzluk dışında birtakım uyku rahatsızlıkları da uykuda solunum bozuklukları, kan oksijen düzeyindeki değişikliklere sebep olarak ciddi bilişsel ve bedensel bozulmalara neden oluyor. Bunlar arasında kalp, akciğer ve hormonal hastalıklar yer alıyor."

Uyku süresinin yaşla birlikte değişmekle birlikte, herkesin uyku süresinin kendine has olduğunun altını çizen Korkmaz şu bilgileri veriyor: "Bunu değiştirebilmek pek mümkün değildir. Bazı kişiler günde 12 saat, bazı kişiler ise 4 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Ancak toplumda bir çok erişkinin ortalama uyku süresi 6- 8 saattir. Yaşla birlikte hem uyku süresinde hem de uyku mimarisinde değişiklikler olur. İnsanlar yaşlandıkça, toplam uyku süresinde ve rüyayla alakalı uyku evresinde geçen sürede bir düşüş başlar. Yeni doğmuş bir bebek ise günde 16 saat uyur." (CİHAN)

Mesaj20.02.2009, 12:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

reklamcin yazmış:
Ben 48 saatte 7 saat yatıyorm valla Mr. Green

ne biraz az günde 3.5 saat biraz yükseltmeli... Wink

Mesaj20.02.2009, 12:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler
Ben Fazla Uykucuyumdur Mr. Green
Yattımmı Kalkmam Kalktımmı Yatmam Laughing

Mesaj20.02.2009, 12:44 (UTC)    
Mesaj konusu: