Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj22.05.2009, 17:25 (UTC)    
Mesaj konusu: Kimdir Bu Alexander Rybak :)

Alexander Rybak

2009 EUROVİSİON ŞARKI YARIŞMASININ BİRİNCİSİ NORVEÇ'İN ÇOK SEVİLEN BU GENCİ KİMDİR ACABA ?

Alexander Rybak (Beyaz Rusça: Алякса́ндр І́гаравіч Рыба́к/Aliaksándr Íharavitch Rybák, d. 13 Mayıs 1986, Minsk, BSSC, Sovyetler Birliği, şimdiki Belarus), Norveçli keman sanatçısı, şarkıcı, söz yazarı ve oyuncudur.

Yaşamı

Sovyetler Birliği’nde dünyaya gelmiştir. Daha sonra 4 yaşındayken ailesiyle birlikte büyüyüp yaşadığı Norveç’e taşınmıştır. Rybak, 5 yaşından beri enstrüman çalmaktadır, şu anda da hem piyano hem de keman çalmaktadır. Ailesi de sanatçı olan Alexander’ın annesi Natallia Valiantsinauna Rybak ünlü bir piyanisttir. Babası Ihar Aliaksandravich Rybak da Norveç’te çok tanınan bir kemancıdır. Alexander “Eğlendirmeyi her daim sevdim ve bu bir şekilde sanki benim ilahi görevim” demiştir. Alexander şu anda Norveç’in başkenti Oslo’nun dışındaki Nessoden bölgesinde yaşamaktadır.

İş Yaşamı

Rybak, hayli saygın bir ödül olan Anders Jahres ödülü ile 2004 yılında ödüllendirilmiştir. Norveç’in Popstar yarışması sayılan Idol: Jakten på en superstjerne (İdol : Bir süperstar aranıyor) yarışmasına katılmıştır ve yarı finale kadar çıkmayı başarmıştır. 2006 yılında NRK (Norveç Devlet Televizyonu) tarafından düzenlenen Kjempesjansen adlı yetenek yarışmasını kendi şarkısı olan Foolin ile kazanmıştır. Alexander ayrıca a-ha grubunun solisti Morten Harket ve Arve Tellefsen gibi isimlerle çalışmıştır. 2007 yılında bir Oslo Nye Teater yapımı olan Fiddler on the Roof (Damdaki Kemancı) müzikalinde kemancıyı oynamıştır. Buradaki rolü sayesinde Heddaprisen ödülünü kazanmıştır. Grete Salomonsen’in yönettiği Yohan adlı filmde Levi rolünde yer almıştır ve tanınmış model Aylar Lie ile oynamıştır.

Eurovision 2009

Alexander Rybak, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen 54. Eurovision Şarkı Yarışması'nı Rus ve Norveç halk ezgilerinden esinlendiği Fairytale (Peri Masalı) isimli şarkısı ile 387 puan toplayarak kazanmıştır. Şarkının söz ve müziği Alexander’ın kendisine aittir. Şarkı, ünlü modern halk dansı topluluğu Frikar ile sahnelenmiştir. Şarkı Norveç’in en büyük gazetelerinden olan Dagbladet’ten tam puan almıştır. ESCtoday (Eurovision’da Bu Gün) isimli sitede yarı final elemelerinden finale kimlerin çıkacağı konusundaki bir ankette %71.3 oyla başı çekmiştir.

Norveç’te yapılan ön eleme yarışmasında Rybak ezici bir üstünlük ile oy veren 9 ilin hepsinde de en yüksek puanı almıştır. Öyle ki telefon ile oylama ve jüri oylarının sonucunda Rybak 747.888 puan elde ederken ikinciliği kazanan Tone Damli Aaberge sadece 121.856 puan alabilmiştir.

Böylece yarı final elemelerine katılma şansı kazanan şarkı yarı final elemelerini geçerek Eurovision’da finalde yarışma şansı kazanmıştır.

Final gecesinde yarışan Alexander Rybak ve şarkısı Fairytale (Peri Masalı) kırılması zor bir rekora imza atarak, Lordi grubunun 292 puanla elinde bulundurduğu en yüksek puan rekorunu 387 puan toplayarak kırmıştır. Bu puanla birlikte Rybak, ikinci gelen İzlanda’dan 169 puan ve rekorun eski sahibi Lordi grubundan 95 puan fazla almış oldu.
Mesaj22.05.2009, 17:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu gence helal olsun diyorum ginede Hak etti ve kazandı tabiki hadisenin kazanmasınıda, isterdik tabiki ama 'Alexander Rybak kazandı' actıgınız yararlı konu icin Teşekkür ederim mistanbul.
Mesaj22.05.2009, 17:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

bence şarkı ile değil keman ile kazandı...
Mesaj22.05.2009, 17:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

Şu şarkının sözlerine bakarmısınız ne anlamı var tabikide tamamen keman...

Yıllar önce, ben gençken
Bir kızı sevdim
O(kız) benimdi ve sevgiliydik
Öyleydi, bu doğru

Bir peri masalına aşığım
Canımı yakmasına rağmen
Aklımı kaçırsamda umrumda değil
Zaten lanetlenmişim ben

Her gün, kavga etmeye başladık
Her gece, aşık olduk
Kimse beni üzemez
Kimse beni göğe çıkaramaz(memnun edemez)

Ne yaptığımı bilmiyorum
Aniden ayrıldığımız zaman
Bugünlerde ona ulaşamıyorum
Yepyeni bir başlangıç yapmamızı kabul ettiğimde

Bir peri masalına aşığım
Canımı yakmasına rağmen
Zaten lanetlenmişim ben

O(kız) bir peri masalı
Canımı yakmasına rağmen
Zaten lanetlenmişim ben.

Years ago, when I was younger,
I kinda liked a girl I knew.
She was mine, and we were sweethearts
That was then, but then it’s true

I’m in love with a fairytale,
even though it hurts
‘Cause I don’t care if I lose my mind
I’m already cursed.

Every day we started fighting,
every night we fell in love
No one else could make me sadder,
but no one else could lift me high above

I don’t know what I was doing,
when suddenly, we fell apart
Nowadays, I cannot find her
But when I do, we’ll get a brand new start

I’m in love with a fairytale,
even though it hurts
I’m already cursed

She’s a fairytale
Yeah…
Even though it hurts
I’m already cursed
Mesaj22.05.2009, 18:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

onu bunu bilmem arkadaşlar şarkılarının girişi çok güzeldi.

Ama 1.ci azerilerin hakkıydı..

Arrow Sitemize Fox Tv Yayını Eklenmiştir Arrow www.arkasiradakiler-fun.tr.gg/Fox-tv-izle.htm Razz
Mesaj30.05.2009, 10:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

arkasiradakiler-fun yazmış:
onu bunu bilmem arkadaşlar şarkılarının girişi çok güzeldi.

Ama 1.ci azerilerin hakkıydı..
Mesaj30.05.2009, 10:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bana göre 1.lik İngiltere veya İzlanda nın olamalıydı.
Eurovision 2009 da herkes komşusuna oy verdi,tam anlamıyla yada hakkıyla bir yarışma olduğunu söyliyemem.

Mesaj30.05.2009, 11:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

sagopaizm yazmış:
Eurovision 2009 da herkes komşusuna oy verdi,tam anlamıyla yada hakkıyla bir yarışma olduğunu söyliyemem.

2009 değil her yıl böyle oluyor..
Mesaj30.05.2009, 11:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

mistanbul yazmış:
sagopaizm yazmış:

2009 değil her yıl böyle oluyor..

Doğru diyorsun ancak bu yıl bana abartılı geldi.

Mesaj30.05.2009, 11:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bence norveç haketti bunu. Şarkılarındaki keman sesi çok ön plandaydı. Buda süper yapmıştı şarkıyı. ben izlandayı anlayamadım. şarkıları pek iyi değildi.

Paylaşım için teşekkürler mistanbul.
Önceki mesajları göster: