Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj09.06.2009, 16:19 (UTC)    
Mesaj konusu: Melik Gökçek'e Haciz

Ankara Büyükşehir Belediyesi hakkında ödemediği doğalgaz borcu yüzünden milyarlık haciz işlemi başlatıldı. Botaş borcunu haciz yolu ile almak istiyor, Gökçek ise uzlaşma yolu arıyor

Mayıs sonu itibariyle bu yıl için 450 milyon lira alacağı olan BOTAŞ'ın önceki dönemden de tahsil edemediği 676 milyon liralık daha alacağı bulunduğu belirtildi. Böylece BOTAŞ'ın alacağı 1 milyar 126 milyon TL'ye ulaştı.

BOTAŞ'ın haciz işlemi başlatmadan önce haziran ayının ilk haftasında Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden bir ödeme beklediği ancak bunun da gerçekleşmemesi üzerine alacaklarını haciz yoluyla tahsil etme yoluna gittiği ifade edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in buna karşılık yeniden dava açarak yürütmeyi durdurma isteminde bulunması bekleniyor. BOTAŞ'ın borcunun kabarmasında büyükşehirin açtığı Başkent Doğalgaz AŞ özelleştirme ihalesinin bir yıldır sonuçlanmaması da rol oynadı. Dağıtım şirketi özelleştirilebilseydi BOTAŞ'ın da borcu ödenebilecekti.
BOTAŞ'IN BÜTÇESİ SARSILDI

BOTAŞ yıllardır alacaklarını tahsil edemediği için nakit sıkıntısı ile karşı karşıya kaldı. BOTAŞ'ın Ukrayna gibi gaz kesintileri ile karşılaşmaması için yurtdışı ödeme yükümlülüklerini de zamanında yerine getirmesi gerekiyor. Bu nedenle ticari banka kredisi alma yoluna giden BOTAŞ'ın da kendi içindeki zararı artmış oldu. 2006 yılında bu sorunların çözümü için Maliye, Hazine, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu gibi ilgili kuruluşların da devreye girmesi ve belediyenin yurtdışı kredilerine tedbir konması, ödeneğindeki payından kesintiye gidilmesine yönelik formüller geliştirildi. Ancak bunlar yerine doğalgaz dağıtım işinin özelleştirilmesine karar verilerek, özelleştirme işlemi hızlandırıldı ve özelleştirme geliriyle borcun ödenmesi yasal güvenceye alındı ancak bu da çözüm olmadı. Başkent Doğalgaz'ın 2007 yılındaki bir yasal düzenlemeyle BOTAŞ'a olan o dönemdeki 900 milyon TL'lik borç faturasının faizi silinerek en azından ana para ödemesini yapması istendi. Ancak bu ödeme de bugüne kadar gerçekleşmedi. Böylece gün geçtikçe borç katlandı.

Bu nedenle Ankaralı doğalgaz aboneleri yıllardır parasını ödediği ama borcu ödenmemiş bir gazı tüketmek zorunda kaldılar. Ankaralılar her an gazın kesilebilme riski ile karşı karşıya kaldı. Kesinti, 2 milyon gibi büyük sayıdaki abone grubunu olumsuz etkileyeceği için haciz işlemleri yoluyla borç tahsilatına çalışılıyor. Ancak Başkent Doğalgaz A.Ş'nin özelleştirme işlemi gerçekleşmiş olsaydı, BOTAŞ'a olan borç da ödenebilecekti. 2008 yılında yapılan ihalede 1 milyar 610 milyon dolarlık en yüksek teklifle ihaleyi Global-Energaz konsorsiyumu kazanmış ancak daha sonra ihalenin 1 milyar 550 milyon dolarlık teklifiyle ikinci sırada olan Elektromed A.Ş'ye verilmesi gündeme gelmişti. Ancak sürenin dolmasına rağmen ihale süreci de tamamlanamadı ve BOTAŞ'a ödeme yapılamadı.

ÖZELLEŞTİRME GECİKTİ

Başkent Doğalgaz AŞ'nin özelleştirilmesi amacıyla 25 Mayıs 2007 tarihinde Doğalgaz Piyasası Yasası'nda yapılan değişikliğe göre, en geç iki sene içerisinde şirketin yüzde 80'lik hissesinin özelleştirmesinin tamamlanması gerekiyordu. Bu süre bu yılın mayıs ayında doldu. Bu nedenle BOTAŞ'ın özelleştirme gelirinden alacağını tahsil etme umudu da suya düştü. Yasaya göre, bu tarihe kadar özelleştirme işleminin gerçekleşmemesi nedeniyle şirketin yüzde 80 hissesinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından özelleştirilmesi gerekecek. ÖİB tarafından özelleştirme giderleri düşüldükten sonra öncelikle BOTAŞ'ın borcunun ödenmesi gerekiyor.

BAŞKENT DOĞALGAZ: “HACİZ İŞLEMİ BAŞLATILMADI”

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'den yapılan açıklamada, BOTAŞ'ın Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden alacağı için haciz işlemi başlattığı haberinin doğru olmadığı belirtildi.

Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürlüğü'nden, bugün bir gazetede yer alan ve BOTAŞ'ın, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden alacağı için haciz işlemi başlattığına yönelik habere ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve BOTAŞ yetkilileriyle bugün yapılan görüşmede, herhangi bir haciz işleminin söz konusu olmadığı belirtilmiştir. Tarafımıza ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne de haciz işlemi başlatıldığına dair bir bilgi ve belge ulaşmamıştır.''

Sitemizdeki konuyu aşağıdaki adresten de takip edebilirsiniz.
http://canelmadag.tr.gg/Haberler.htm
Mesaj09.06.2009, 16:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

BU HABER YALAN

BAŞKENT DOĞALGAZ DAĞITIM A.Ş: BOTAŞ'IN HACİZ İŞLEMİ BAŞLATTIĞI DOĞRU DEĞİL
Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'den yapılan açıklamada, BOTAŞ'ın Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden alacağı için haciz işlemi başlattığı haberinin doğru olmadığı belirtildi.

Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürlüğü'nden, bugün bir gazetede yer alan ve BOTAŞ'ın, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden alacağı için haciz işlemi başlattığına yönelik habere ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve BOTAŞ yetkilileriyle bugün yapılan görüşmede, herhangi bir haciz işleminin söz konusu olmadığı belirtilmiştir. Tarafımıza ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne de haciz işlemi başlatıldığına dair bir bilgi ve belge ulaşmamıştır.''

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI YILDIZ: ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN BOTAŞ'A BORCU VAR VE ÖDEME EMRİYLE ALAKALI BİR YAZI GİTMİŞ. BU, İCRA MANASINA GELMİYOR. HERHANGİ BİR HACİZ FALAN YOK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin BOTAŞ'a borcunun bulunduğunu hatırlatarak, ''Ödeme emriyle alakalı bir yazı gitmiş. Bu, icra manasına gelmiyor. Herhangi bir haciz falan yok'' dedi.

Taner Yıldız, Aydınlı Grup tarafından yaptırılan, güneş enerjisinden elektrik üretilecek konut projesi Solarkent'in açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sivas'ın Kangal ilçesinde gerçekleştirilen Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü, Kangal Termik Santralı İşletme Müdürlüğü ve Demir Export Kangal Kömür İşletmesine yönelik operasyona ilişkin bir soru üzerine Yıldız, 20 yıl önce yapılmış bir ihaleyle alakalı inceleme başlatıldığını belirterek, şunları kaydetti:

''Hukuk belli, mevzuat belli, kanunlar belli. Bütün bürokrasimiz dürüst çalışmak durumunda. Özel sektörü de kamuyla beraber yapılandıracağız. Kurallara uymayan olursa tepkimizin son derece net olduğunun bilinmesi lazım. Dürüst insanların da hakkını korumak bizim tercihimiz olacak. Bu açıdan herkes tercihini yapmalı. Dürüstçe çalışmalı. Sivas'taki konuyla alakalı, 'laboratuvardaki kalorifik değerlerle oynandığı' iddia edildi. Ben de bizim Ankara'dan hukukçularımızı gönderdim, 'takip edin' diye... Onların da raporunu bekliyorum.''

-BOTAŞ'IN ALACAĞI-

Bakan Yıldız, ''BOTAŞ'ın Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden 1,2 milyar liralık alacağı olduğu ve bunun için haciz davası açıldığı konusundaki değerlendirmeleriniz nedir?'' sorusuna da şu karşılığı verdi:

''Bizdeki bilgi öyle değil. Zannediyorum bir basın mensubu arkadaşımız onu yazmış. Ama şu anda 437 milyon lira civarında bir ödeme emri var kendi aralarında. Bildiğimiz gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin BOTAŞ'a borcu var ve ödeme emriyle alakalı bir yazı gitmiş. Bu, icra manasına gelmiyor. Zannediyorum, Ankara Büyükşehir Belediyesi de bunu mutlaka değerlendirecektir. Bu açıdan herhangi bir haciz falan yok.''
Mesaj09.06.2009, 16:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

ARKADAŞIM O HABERİN YALAN OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

İŞTE
OKU

BAŞKENT DOĞALGAZ DAĞITIM A.Ş: BOTAŞ'IN HACİZ İŞLEMİ BAŞLATTIĞI DOĞRU DEĞİL

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI YILDIZ: ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN BOTAŞ'A BORCU VAR VE ÖDEME EMRİYLE ALAKALI BİR YAZI GİTMİŞ. BU, İCRA MANASINA GELMİYOR. HERHANGİ BİR HACİZ FALAN YOK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin BOTAŞ'a borcunun bulunduğunu hatırlatarak, ''Ödeme emriyle alakalı bir yazı gitmiş. Bu, icra manasına gelmiyor. Herhangi bir haciz falan yok'' dedi.

Taner Yıldız, Aydınlı Grup tarafından yaptırılan, güneş enerjisinden elektrik üretilecek konut projesi Solarkent'in açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sivas'ın Kangal ilçesinde gerçekleştirilen Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü, Kangal Termik Santralı İşletme Müdürlüğü ve Demir Export Kangal Kömür İşletmesine yönelik operasyona ilişkin bir soru üzerine Yıldız, 20 yıl önce yapılmış bir ihaleyle alakalı inceleme başlatıldığını belirterek, şunları kaydetti:

''Hukuk belli, mevzuat belli, kanunlar belli. Bütün bürokrasimiz dürüst çalışmak durumunda. Özel sektörü de kamuyla beraber yapılandıracağız. Kurallara uymayan olursa tepkimizin son derece net olduğunun bilinmesi lazım. Dürüst insanların da hakkını korumak bizim tercihimiz olacak. Bu açıdan herkes tercihini yapmalı. Dürüstçe çalışmalı. Sivas'taki konuyla alakalı, 'laboratuvardaki kalorifik değerlerle oynandığı' iddia edildi. Ben de bizim Ankara'dan hukukçularımızı gönderdim, 'takip edin' diye... Onların da raporunu bekliyorum.''

-BOTAŞ'IN ALACAĞI-

Bakan Yıldız, ''BOTAŞ'ın Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden 1,2 milyar liralık alacağı olduğu ve bunun için haciz davası açıldığı konusundaki değerlendirmeleriniz nedir?'' sorusuna da şu karşılığı verdi:

''Bizdeki bilgi öyle değil. Zannediyorum bir basın mensubu arkadaşımız onu yazmış. Ama şu anda 437 milyon lira civarında bir ödeme emri var kendi aralarında. Bildiğimiz gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin BOTAŞ'a borcu var ve ödeme emriyle alakalı bir yazı gitmiş. Bu, icra manasına gelmiyor. Zannediyorum, Ankara Büyükşehir Belediyesi de bunu mutlaka değerlendirecektir. Bu açıdan herhangi bir haciz falan yok.''
Mesaj09.06.2009, 16:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

Özür dilerim herkesten! Bilmiyordum! Embarassed