Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj27.06.2009, 06:31 (UTC)    
Mesaj konusu: s.a veya A.S. ne demek?

ua1905ua.tr.gg Abimim hatırlatması üzerine internette kısa bir arama yaptırdım ve bunları buldum gerçekten dikkat edilmesi gerekeilen bir konu desteklerinizi bekliyorum...

Arkadaşlar Selamün Aleyküm,

Muhammed Bozdağ’ın kendi sitesinde bir yazısını buraya kopyalıyorum. www.yetenek.com

s.a veya A.S. ne demek?

Bir süredir asla içime sindiremediğim, üzüldüğüm bir iletişim biçiminin internet üzerinden yaygınlaştığını görüyorum.

Maalesef internet ve özellikle chat ortamında geliştirilen uslup Türkçeyi katletmiş, internet ortamını argoların, düzeysizliklerin hakim olduğu bir çerçeveye dönüştürmüştür. Chata girenler, önce düzgün konuşmaya çalışıyor, bir süre sonra naaber, iii ohaa, hehhee vb, sosyal ortamda ayıp olan ve medeni insanların utanacaklari bir uslubu olagan karşılamak ve hatta kullanmak durumunda kalıyorlar.

Ben inadina bu insanı küçümseyen, dil ve kültür üzerinden zihinsel becerileri çökerten duruma direnmeye çalışıyorum. biliyorum ki dil saygınlığını yitirirse insan da saygınlığını yitirir. Saygısız dil kullanan saygısız davranmaktan kendini alıkoyamaz. Bu ikmkansızdır.

Fakat burada dile getirmek istediğim konu chatin dışındaki alanlarda özellikle dindar kardeşlerimizin iletişimlerinin başına ve sonuna koydukları S.A. veya A.S. kisaltmalarıdır.

Bu ifadeler aslında selamun aleykum ve aleykum selam ibarelerinin kısaltılmasıdır. Bu tarz selamlamayı dindarlardan başkası yapmıyor internette... Peki dindarlar bunu yapmakla selamlaşmış mı oluyorlar?

Öncelikle bir müslümanın selamun aleykum diyerek selamlaşması sevaptır. Ama, merhaba diyerek selamlaşması da meşrudur ve günah değildir. Yabancılara da kendi dillerinden, örneğin "hii" diyerek selam verilebilir.

Bir insana nasıl selam verileceğini bizim kültürümüz değil, selamı alacak kimsenin kültürü belirler. Bir gayri müslime veya islamı hayat görüşü olarak benimsemeyen kişiye selamun aleykum demek hem selamın izzetine, hem de muhataba duyulan saygıya yakışmaz.

Muhatabımızın kimlğini bilmiyorsak, seküler bir üslupla merhaba diyebiliriz ve bu selam sevapsız olsa veya sevabı daha az olsa da herkese verilebilir.

Anadolu halkı müslümandır ve toplumumuzda -elit kesim dışında- kabul gören selam, selamun aleykum uslubudur. Bu açıklamalardan sonra,

İslamın geleneksel selamı selamun aleykumdur... Doğrudur. Bu ifade yerine selam derseniz, bu da selamlamadır, ama dini selamlama değildir, dini sevabı beklenmemelidir. Bu anlamda selam demekle, merhaba demek aynı şeydir. Dini duyarlılığını bilmediğiniz kimseyi merhaba veya selam kelimeleriyle selamlayabilirsiniz.

Ama asıl sorun, şu internette türeyen sa veya as ne oluyor?

Bir kere sa veya as, selam ve merhaba kelimelerinden de yetersizdir. Hatta bence merhaba demek selamı bu hale getirmekten çok daha üstündür.

Diğer yandan bu harflerin yabancı dil bilen pek çok kimsede oluşturduğu çağrışım üzücüdür. A.S. nin ingilizce küfür olan ass’ı çağrıştırması, hatta başka şeyler çağrıştırması çok üzücü bir durumdur.

Dahası, Allahın adını a. ile kısaltmak müslümanların selamlaşmalarına kasten sokuşturulmuş kötü bir yozlaştırıcıdır ve bütün içtenliğimle inanıyorum ki Allaha harakettir, günahtır, Allahın yüceliğini rencide edicidir.

Birisinin adımı yazmaktan üşenerek bana sayın m. demesinden üzülürüm. Allahın Selamı yerine, a. nın s. si üzerinize olsun demekten müslüman utanmalı, ya böyle bir selamla başlayıp bitirmemeleri, ya da iki kelimeyi üşenmeden yazmalıdır. Bu iki kelimeyi yazmak iki saniye zaman alır.

Lütfen bana mektup yazanlar, en azından bana yazarken beni rencide etmesinler. Açık yazamıyorlarsa, selamla başlamaları da şart değil, sa. demelerine de gerek yok.

Ben yüce Rabbimizin, merhametli Allah’ın adının a. ile geçiştirildiği bir mektuptan üzüntü duyuyorum.

İlgili herkese selam ve saygılarımla...
Mesaj27.06.2009, 06:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

Haklısınız çok önem verilmesi gereken bir konu tşkler
Mesaj27.06.2009, 06:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

Artik kisaltmadan yazcam , paylasimin icin tesekkurler . .
Mesaj27.06.2009, 06:38 (UTC)    
Mesaj konusu: rica

mini-mekan yazmış:
Artik kisaltmadan yazcam , paylasimin icin tesekkurler . .
Rica ederim
Yozlasmaların önune geçmek için konuyu paylaşmak istedim
Mesaj27.06.2009, 06:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

Halil kardeşim gerçektende önemli bir konuya değinmiş.Bazen msn de ya tel ile mesajlaşırken s.a ya da a.s yazarız klasik Türkiye yazışmalarıdır bu tür kısaltmalar Very Happy ama düşündüğümüzde bu kelimlerin farklı anlamalara da gelebildiğini unutmamalıyız.Mesela iyi biri s.a kelimesini Selamun Aleyküm diye göndermek isterken diğeri s.a kelimesini kendi lugatında ki bir kötü söz ya da küfür olarak gönderme niyetinde bulunabilir.Bu belirsizlikler insanlarda çelişkiler yaratsa da hala kullanılıyor.Sadece 5 sn daha vakit ayırarak kısaltmaları gerçek kimliğiyle yazmaya özen gösterilim.
Wink
Mesaj27.06.2009, 06:42 (UTC)    
Mesaj konusu:

hep şekile takılıyo. kaybettiği nokta bu.

Mesaj27.06.2009, 06:45 (UTC)    
Mesaj konusu: selam

aktifbilisim yazmış:
Halil kardeşim gerçektende önemli bir konuya değinmiş.Bazen msn de ya tel ile mesajlaşırken s.a ya da a.s yazarız klasik Türkiye yazışmalarıdır bu tür kısaltmalar Very Happy ama düşündüğümüzde bu kelimlerin farklı anlamalara da gelebildiğini unutmamalıyız.Mesela iyi biri s.a kelimesini Selamun Aleyküm diye göndermek isterken diğeri s.a kelimesini kendi lugatında ki bir kötü söz ya da küfür olarak gönderme niyetinde bulunabilir.Bu belirsizlikler insanlarda çelişkiler yaratsa da hala kullanılıyor.Sadece 5 sn daha vakit ayırarak kısaltmaları gerçek kimliğiyle yazmaya özen gösterilim.
Wink

Değerli görüşlerin için sağol kanka...
Diğer arkadaşlara da teşekkür ederim bu konu çok önemli gereken önemi gösterdiğiniz için ayrıca teşekkürler...
Mesaj27.06.2009, 08:05 (UTC)    

Dikakt edilmesi gereken bir konu lütfen gorus bildirin
Mesaj27.06.2009, 08:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

Müslümanların, evlerine girdiklerinde, eşlerine ve çocuklarına, iş yerlerinde arkadaşlarına ve çalışanlara, yolda karşılaştıklarına selâm vermeleri, Yüce Allah’ın rızasına vesile olur. Nitekim, Resûlullah’ın en yakınlarından Enes b. Mâlik’in anlattığına göre Peygamber Efendimiz, sokakta oynayan çocuklara bile selâm verirdi.

bir âyet meâliyle bitirmek istiyorum: “Size selâm verildiği vakit, ondan daha güzeliyle veya aynı selâmla karşılık veriniz. Şüphesiz Allah her şeyin hesabını gereği gibi yapar.” [Nisâ, 4/86.

selamı kısaltmamak en güzelidir Wink
Mesaj27.06.2009, 08:36 (UTC)    

islamanahtari yazmış:
Müslümanların, evlerine girdiklerinde, eşlerine ve çocuklarına, iş yerlerinde arkadaşlarına ve çalışanlara, yolda karşılaştıklarına selâm vermeleri, Yüce Allah’ın rızasına vesile olur. Nitekim, Resûlullah’ın en yakınlarından Enes b. Mâlik’in anlattığına göre Peygamber Efendimiz, sokakta oynayan çocuklara bile selâm verirdi.

bir âyet meâliyle bitirmek istiyorum: “Size selâm verildiği vakit, ondan daha güzeliyle veya aynı selâmla karşılık veriniz. Şüphesiz Allah her şeyin hesabını gereği gibi yapar.” [Nisâ, 4/86.

selamı kısaltmamak en güzelidir Wink
Teşekkürler değerli bilgileriniz için...
Mesaj27.06.2009, 10:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

tabiki selamunaleyküm demek yada yazmak çok daha hoş ama bir yer kafama takıldı kardeş, merhaba demek sevapsız denmiş, bence bunu söylememen gerekir, güler yüz göstermek bile ibadettir deniliyor.. Sevapsız demek doğru değil bence onu Allah bilir, ama tabiki müslüman birinin selamunaleyküm demesi yazması çok daha hoştur.

İçi boş konular yazmak yerine böyle bir konuyu paylaştığın için sağol kardeş
Mesaj28.06.2009, 09:18 (UTC)    
Mesaj konusu: merhaba

okyanus-yarisci yazmış:
tabiki selamunaleyküm demek yada yazmak çok daha hoş ama bir yer kafama takıldı kardeş, merhaba demek sevapsız denmiş, bence bunu söylememen gerekir, güler yüz göstermek bile ibadettir deniliyor.. Sevapsız demek doğru değil bence onu Allah bilir, ama tabiki müslüman birinin selamunaleyküm demesi yazması çok daha hoştur.

İçi boş konular yazmak yerine böyle bir konuyu paylaştığın için sağol kardeş

ebn o yonde hiç dusunmemistim arastırmaya devam eder buldugum verileri buradan paylaşırım...
Mesaj28.06.2009, 19:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

Gercekten paylasılması gereken bır konu..Paylastıgın ıcın cok tesekkur ederım =))
Msn denen su sey hem zamanımızı harcıyor,hem de Turkcemızı katledıyor.
Su msn keske bulunmasaydı Sad
Mesaj28.06.2009, 19:23 (UTC)    
Mesaj konusu:

sewalce yazmış:
Gercekten paylasılması gereken bır konu..Paylastıgın ıcın cok tesekkur ederım =))

Neden bu şekil düşünüyorsunuz ki
msnde bir iletişim aracıdır. (anlık)
ama kullanmasını bilenlere Wink
Mesaj28.06.2009, 19:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

kefkirnet yazmış:
sewalce yazmış:

Neden bu şekil düşünüyorsunuz ki
msnde bir iletişim aracıdır. (anlık)
ama kullanmasını bilenlere Wink

Tabıı kıı..
Msnı benden cok kımse sevemez ama
Benım Turkcemı bozan sey msn ..
Önceki mesajları göster: