Forum'da ara:
Ara

Okey oynamayı Biliyor musunuz?
Evet
  90%
[ 9 ]
Hayır
  10%
[ 1 ]
Toplam Oylar : 10

Yazar Mesaj
Mesaj24.07.2009, 16:11 (UTC)    
Mesaj konusu: Okey Oynuyalım mı?!

Okey nasıl oynanır, okey oyununun kuralları

OKEY Tanım ve Oynama Kuralları
Okey, 4 kisi ve 106 adet tasla oynanan bir masa oyunudur. Taşlar 4 ayrı renkten 2'şer adet olmakla birlikte 1'den 13'e kadar numaralanırlar, ayrıca 2 adet de 'sahte okey' taşı vardır.

Oyunda amaç elinizi okey kurallarına göre tamamlanmış (bitmiş) hale getirmektir. Elini en çabuk bitiren oyuncu oyunu kazanır. Oyuncular birbirlerinin taşlarını görmemektedirler. Oyun başladığında bir kişiye 15, diğer 3 kişiye 14 taş verilir. Elinde 15 taş olan oyuncuda sıra başlar ve oyuncunun taş atması beklenir. Oyuncular her seferinde 1 tek taş alarak ve 1 tek taş atarak ellerini bitirmeye çalışırlar. Yere atılan taşlar diğer oyuncular tarafından görülür.

Bir oyuncu sıra kendine geldiğinde öncelikle bir taş almalıdır. Ya kendisine atılan taşı alabilir (değeri görülür) veya yerden bir taş çekebilir (değeri belli değildir). Taş aldıktan sonra bir taş atmanız gerekmektedir. Oyuncu eline yaramayacağını düşündüğü bir taşı seçerek kendinden sonraki oyuncuya atar. Atacağı bu taşı diğer oyuncu alabilir veya yerden bir taş çekebilir. Bu döngü biri bitene kadar devam eder.

Oyun Bitisi
Eli okey kurallarına göre bitmiş olan oyuncu taş atma sırası kendisine geldiğinde atacağı taşı kırmızı alana atarak oyunu bitirir ve tüm ikramiyeyi bu oyuncu kazanır.

NOT: Oyuncunun attığı son taş Okey Taşı ise veya oyuncu Çifte Bitiş yapmış ise diğer oyunculardan oyun miktarı daha kesinti yapılarak ikramiye ikiye katlanır ve oyuncuya verilir.

1) Normal Bitiş: Oyuncunun elindeki bütün taşlar per olmalıdır. Buradaki kurallar şöyledir:
• Aynı renkte birbirini takip eden sayılar perdir. En az 3 taş olmalıdır. 13 değerinden sonra sadece 1 gelebilir.
Örn:

• Farklı renkteki aynı değerdeki sayılar perdir. En az 3 taş olmalıdır.
Örn:

• Okey taşı perde olmayan taş yerine kullanılabilir.
Örn:

• Sahte Okey taşı okey değerinin yerine kullanılabilir.
Örn:

• Tüm taşlar doğru sıralanmalıdır. Takip eden sayılar artarak yada azalarak sıralanabilir.
Örn:

Not : Örneklerde okey olarak belirtilmiştir. Her oyunda okey değişmektedir. (bkz. Okey Taşı)

2) Çifte Bitiş: Oyuncunun elinde 7 çift olmalıdır. Buradaki kurallar şöyledir:
• Aynı taştan iki tanesi bir çift eder.
Örn:

• Okey taşı çiftte olmayan taş yerine kullanılabilir.
Örn:

• Sahte Okey taşı çift olabilir.
Örn:

• Bütün çiftler doğru (yan yana) sıralanmalıdır.
Örn:

Not : Örneklerde okey olarak belirtilmiştir. Her oyunda okey değişmektedir. (bkz. Okey Taşı)

* Okey Taşı:
Her oyunda sol orta kısımda yere bir taş açılır, buna Gösterme Taşı adı verilir. Bu taşın bir üstü Okey Taşı dır. Okey Taşları elinizde olmayan taşlar yerine kullanılabilir. Sahte Okey ( ) taşı ise artık o oyunda Okey Taşı 'nın normal değerini temsil eder. Örneğin:

Yere açılan taş: ' ise

Okey Taşı:

Sahte Okey ( ) = değerinde kullanılır.

Arkadaşlar umarım bilmeyenler okeyi öğrenmişlerdir.Okeyde kapışmak isteyenler benimle iletişime geçsinler. Wink Very Happy

Mesaj24.07.2009, 16:21 (UTC)    
Mesaj konusu: selam

Paylaşım için teşekkürler Okey tarihini kısa bi araştırdım

Alıntı:
Okeyin çıkış noktasının 13 yy. Çinliler tarafından oynanan domino olduğu sanılmaktadır. 14 yy. sonlarına doğru Çinliler ile ilişkileri olan Acemlerin oyunu öğrendikleri ve sıkça oynamaya başlamaları sonucu, değişikliğe uğrayarak bu günkü okeyin başlangıcı olmuştur. Ancak o günkü adı Arapça sıralı taşlar manasındaki "El Turaft"'dır.
Domino oyununda üzerinde numaraları belirten noktalar bulunan taşlar oyuncuların ellerinde saklanırdı. Ancak bu durumdan rahatsız olan Acemler taşları üzerine koyacakları bir tahta parçası kullanarak okeyin temelini attılar. Daha sonra domino taşları üzerindeki sayıları belirten noktaları gerçek rakamlarla değiştirdiler. Bir yüz yıl dominonun bu değiştirilmiş şekli tüm İran Arap ve Fars diyarlarında oynanmaya başlandı.
15 yy. sonları ve 16 yy. başlarında Türklerle Arapların ilişkileri sonucu oyun Türkler tarafından öğrenildi ve hatta saraya kadar girdi. 17 yy. ortalarında Osmanlı sarayında eğitim ve sanat konularında uğraşan bir bölüm olarak kabul edilen Enderun tarafından sıkça oynanan El Turaft, Enderun hocası Hacı Marufi tarafından yeniden ele alınarak oynanış şekli ve kuralları değiştirilmiştir. Daha sonra Hacı Marufi'nin talebeleri hocalarının bulduğu oyunu daha da geliştirerek bu günkü okeyi oluşturdular.
Osmanlı sarayında oyunun bu değişmiş şeklinin adı El Turaft'dan birbirinin taşlarını anlamak manasına gelen "Ol Kıraat-ı" seng olmuştur.
Bu söyleniş günümüze gelene kadar değişmiş özellikle yabancı dil etkileri sonucu Okey adını almıştır.

101 oyunu

Zaman içerisinde okey oyunu basit gelmeye başlamış, kurallar değiştirilerek 34, 51, 101, 102 gibi çeşitleri oluşturulmuştur. Bunlardan en çok bilinenin 101 oyunudur. Bu oyunda okey taşları erkek per veya seri olarak dizilir. Per oluşturan bu serideki taşlar toplanır. Toplam 101 ettiğinde el yere açılır. Diğer oyuncular da bu toplamı bulduklarında ellerini yere açıp diğer oyuncuların açtığı ellere işleme yapabilirler. 101 sayıyı bulamayan oyuncu 5 çift oluşturarak elini çift olarak da açabilir.
Oyunda bir oyuncu çift açmışsa diğer el açan oyuncular ellerindeki çiftleri buraya işleyebilirler. Oyundaki amaç eldeki bütün taşları bitirmektedir. Eldeki taşları bitiren oyuncudan 101 ceza silinir. Elini açmış olan oyunculara ellerinde kalan taşların toplamı kadar ceza yazılır. Çift açan oyuncuların cezaları 2 katıdır. El açmayan oyuncuların taşlarına bakılmaksızın 202 ceza yazılır. Bir oyuncu hiç kimse açmadan tek seferde el açıp biterse buna elden bitme denir ve diğer oyuncular 2 kat ceza yer. Okey ile bitilmesi veya çift açan birinin bitmesi sonucunda da diğer oyuncuların cezaları 2 katına çıkar. El açıldıktan sonra diğer oyuncular yere açılan ele işleyen taşları atamazlar. Atmaları durumunda 101 ceza yerler.
101 oyununda yeri sürekli takip edip iyi bir strateji uygulamak gerekir. Oyunun diğer versiyonları olan 34, 51 oyunları da benzer mantıkla oynanır
--------------------------------------------------------------------------------
Mesaj24.07.2009, 16:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

Biliyorum oynamayı tabi de saol paylaşım için kardeşim Wink

Mesaj24.07.2009, 16:23 (UTC)    
Mesaj konusu:

rica ederim oynuyalımmı Very Happy

Mesaj24.07.2009, 16:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

Oynarız kardeşim bi gün seni mi kıracam Smile

Mesaj24.07.2009, 16:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

forza-kartal yazmış:
Oynarız kardeşim bi gün seni mi kıracam Smile

Razz tamam

Mesaj24.07.2009, 16:29 (UTC)    
Mesaj konusu: selam

Gecenlerde azıcık bi bilgim olmustu oyun hakkında ama proflarla oynayamam Smileı
Mesaj24.07.2009, 16:30 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: selam

kaidem yazmış:
Gecenlerde azıcık bi bilgim olmustu oyun hakkında ama proflarla oynayamam Smileı

bende geçen hafta başladım zaten Razz

Mesaj24.07.2009, 16:31 (UTC)    

bonjuan1 yazmış:
kaidem yazmış:

Bi ara mynetten yapalım su anda cıkmak uzereyim Wink
Mesaj24.07.2009, 16:32 (UTC)    

kaidem yazmış:
bonjuan1 yazmış:
kaidem yazmış:

olur mynetten oynarız bi ara

faceden az önce oynamaya kalktım çok karışık.grafikleri fln. Wink

Mesaj24.07.2009, 16:34 (UTC)    

bonjuan1 yazmış:
kaidem yazmış:
bonjuan1 yazmış:
kaidem yazmış:

Oynayana kadar fazla birsey öğrenme hersey esit olsun Smile
Mesaj24.07.2009, 16:36 (UTC)    

kaidem yazmış:
bonjuan1 yazmış:
kaidem yazmış:
bonjuan1 yazmış:
kaidem yazmış:

Oynayana kadar fazla birsey öğrenme hersey esit olsun Smile

olur olur. antreman yapmam. ama bende de acami şansı vardır söyliyim yani

prof. birini yendim. Wink Razz

Mesaj24.07.2009, 18:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

Her türlü okey kapışılır Very Happy

UpLoad Seçeneği 2 İçin Tıklayınız.
Mesaj24.07.2009, 19:00 (UTC)