Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj13.10.2009, 16:18 (UTC)    
Mesaj konusu: "Haydi Zıpla" Projesi [Haber]

Adana'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özel Ortopadia Hastanesi'nin ortaklaşa geliştirdiği "Haydi zıpla" projesiyle öğrencilerin günde 5 dakika zıplaması sağlanarak, kemiklerin daha sağlıklı gelişmesi hedefleniyor.

Adana'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özel Ortopadia Hastanesi'nin ortaklaşa geliştirdiği "Haydi zıpla" projesiyle öğrencilerin günde 5 dakika zıplaması sağlanarak, kemiklerin daha sağlıklı gelişmesi hedefleniyor.

"Sizin için küçük, sağlığınız için büyük bir adım", "Her gün 5 dakika zıplayın" sloganıyla yola çıkan Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özel Ortopedia Hastanesi bugün "Haydi zıpla" kampanyası hakkında okul müdürlerini bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Özel Ortopedia Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahir Gülşen, yapılan bilimsel araştırmalarda çocukların ancak 25 yaşına kadar kemik depolayabileceğinin ortaya çıktığını söyledi. Gülşen, 40 yaşından sonra başlayan kemik erimesi hastalığının artık herkesi tehdit ettiğini belirterek, "Günümüzde birçok ortopedik hastalığın temelinde yatan sebep kemik erimesidir. Bunu ortadan kaldırmanın tek yolu küçük yaşta kemik depolarını doldurabilmektir" dedi.

Gülşen çocukların kemik depolarını doldurmanın zıplamadan geçtiğinin bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıktığına dikkat çekerek şunları kaydetti: "25 yaşına kadar her gün yalnızca 5 dakika zıplayan çocuk kemik depolarını dolduruyor. Yani çocuklar kemik bankasına 25 yaşına kadar günde 5 dakika zıplayarak yatırım yapıyor. Fakat bankanın veznesi 25 yaşından sonra kapanıyor. 25 yaşından sonra istediğin kadar beslen, istediğin kadar zıpla kemik depon dolmuyor. Sadece kemik erimesi için önlem almış oluyorsun. Ancak 25 yaşına kadar günde 5 dakika zıpladığın an kemik erimesinin önüne geçmiş oluyorsun."

Gülşen, bundan dolayı çocukların en yoğun bulunduğu yerler olan okullarda Milli Eğitim iş birliğiyle "Haydi zıpla" projesi geliştirdiklerini kaydetti. Adana İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat ise yaptığı konuşmada, çocukların kemiklerinin sağlam olması için en çok ihtiyaç duydukları şeyin zıplamak olduğunu, hastane tarafından proje geldiğinde hemen sahiplenerek destek verdiklerini söyledi. Projenin topluma çok faydalı bir proje olduğunu anlatan Büyükfırat, "Bu projeyle birlikte belki de zıplama işini uluslararası bir müsabaka haline getirmeliyiz. Bunu bizim sayemizde Avrupa ve dünya da fark edebilir. Çünkü zıplamak gerçekten çok önemlidir. Bir çocuk günde 10 kilogram süt içse ancak hiç hareket etmese bunun bir anlamı yok. Süt tek başına kemiğe fayda etmiyor. Mutlaka zıplaması lazım. Bu sebeple bu yıl bütün okullardaki çocuklar, teneffüse çıkmadan sınıfta günde 5 dakika önce zıplayacak" diye konuştu.

Proje kapsamında 21 Ekim'e kadar okul müdürlerine Ortopedia Hastanesi'nde doktorlar tarafından eğitim verilecek. Müdürler aldıkları eğitimleri öğretmenlere anlatarak proje hayat bulacak. Proje kapsamında okullarda en iyi zıplama yarışması yapılacak. Daha sonra okullardan seçilen birincilerle ilçeler arasında bir yarışma yapılacak. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda 2010'da ise yarışmada dereceye girenlere bilgisayar ve bisiklet armağan edilecek.
Mesaj13.10.2009, 16:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

oleeey zıplıcamm oleeeyyy Razz
Mesaj13.10.2009, 16:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

tasarimlife yazmış:
oleeey zıplıcamm oleeeyyy Razz

Zaaaaaaa Mr. Green Mr. Green
Mesaj13.10.2009, 16:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

Şaka bu yaa.. Ne yapcaklarını şaşırmışlar yemin ediyorum ya.. Saçma sapan işlerle uğraşsın, ÖSS'yi paso değiştirsinler yok SBS koysunlar acaip acaip şeyler.. Mantıksızlık abideleri ya..
> Türkçemiz ile ilgili kendi yazdığım makaleyi okumak ister misin? Tıkla > http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?p=639445#639445
Mesaj13.10.2009, 17:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

royalfm yazmış:
Şaka bu yaa.. Ne yapcaklarını şaşırmışlar yemin ediyorum ya.. Saçma sapan işlerle uğraşsın, ÖSS'yi paso değiştirsinler yok SBS koysunlar acaip acaip şeyler.. Mantıksızlık abideleri ya..

Bilmem Haber Böyle Bende Olduğu Gibi Foruma Koydum.. Wink

Haber Hakkında Yorumlara Devam Wink
Mesaj13.10.2009, 17:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

Çok saçma şeyLer yapıyorLar ya.. Shocked

Genede teşekkürLer.. Rolling Eyes
Mesaj13.10.2009, 17:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

royalfm yazmış:

Mesaj13.10.2009, 17:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

royalfm yazmış:

Bu arkadaşın yorumu içimden geçenLerin aynısını yansıtıyor.. Rolling Eyes
Mesaj13.10.2009, 17:30 (UTC)    
Mesaj konusu:

Adı Düzgün olsa Hadi Nese xD

xD

Mesaj13.10.2009, 17:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

cincocuk yazmış:
Adı Düzgün olsa Hadi Nese xD

xD

Razz Razz Razz

Haydi ZıpLa.. Mr. Green