Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj25.10.2009, 11:06 (UTC)    
Mesaj konusu: Ankara da Okullar Domuz Gribi Nedeniyle Tatil..! [Haber]

Ankara Valisi Kemal Önal, ''Domuz gribi virüsünün yayılmasını kontrol altında tutmak amacıyla'' Ankara'daki ilk ve orta dereceli okullarda yarından (26.10.2009) itibaren, 7 gün süreyle eğitim ve öğretime ara verildiğini bildirdi.

SAKARYA'DA DOMUZ GRİBİ ŞÜPHESİ

Sakarya'nın Arifiye ilçesinde yaşayan ve kontrol için Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine götürülen çocukta domuz gribi virüsü tespit edildi.

Edinilen bilgiye göre, böbrek üstü bezi hastalığı (adrenalin yetmezliği) teşhisiyle tedavi gören ilköğretim okulu öğrencisi, ailesi tarafından kontrol amaçlı olarak Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine götürüldü. Hastanede alınan kan örneğinde çocukta H1N1 virüsüne rastlandı.

Sakarya İl Sağlık Müdürü Hasan Bektaş, çocuğun Kocaeli'nde müşahede altına alındığını ifade ederek, şunları söyledi:

''Korkulacak bir durum yok. Çocuğun ailesi ve yakın temasta bulunduğu kişileri sağlık kontrolünden geçirdik. Çocukla aynı okulda okuyan öğrencilerin ailelerini de uyardık. Virüs tespit edilen çocuk, hastalığı nedeniyle çoğunlukla okulundan ayrı kalmış. Şu an itibariyle ilimizde domuz gribi virüsü tespit edilen başka bir vaka yok. Gerekli tüm tedbirler alındı. Zaman zaman bize grip şikayetiyle başvuran kişiler de oluyor. Onlardan da gerekli örnekleri alıyoruz. Domuz gribi virüsü taşıyabileceklerinden şüphelenilen 4 kişiden kan örnekleri aldık. Örneklerin teşhisi amacıyla Çapa Tıp Fakültesi Hastanesine gönderdik ve söz konusu kişileri kontrol altında tutuyoruz.''

Bektaş, hastalık bulaşma riski taşıyan öncelikli risk grubu için Sağlık Bakanlığından 296 bin doz aşı talep ettiklerini belirterek, aşıların kendilerine ulaşması durumunda aşı işlemine başlayacaklarını sözlerine ekledi.

"SON 50 YILIN EN ÖNEMLİ SALGINI"

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği tarafından yapılan açıklamada, domuz gribi önlemleri arasında yer alan termal kameraların artık önemini yitirdiği çünkü tehlikenin yurt içinde olduğu ifade edildi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği, Ankara ve İstanbul'da düzenlediği toplantılarda domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü konusundaki çalışmaları mercek altına alındı. Konuyla ilgili sunumların yapıldığı toplantıda, farklı görüşler de masaya yatırıldı.

Toplantının ardından açıklanan sonuç bildirgesinde, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre domuz gribi salgınının son 50 yılın en önemli salgını olduğuna dikkat çekilerek, "Dünya Sağlık Örgütü, yayılma nedeniyle alarm düzeyini 6'ya çıkardı. Kuş gribi salgınında bu seviye 4'te kalmıştı. Bu, her ülkede salgının başlayabileceği anlamına gelmektedir. Salgının yaygın olması, ölün oranının yüksek olduğu anlamına gelmez. Ölüm oranı binde 1'in altındadır. Özellikle gebeler ve aşırı kilolu olanlarda ölüm oranının daha yüksek olduğu bildirilmiştir. Ölümler, kronik hastalığı olanlarda daha yüksektir" ifadeleri kullanıldı.

Hastalığa karşı en etkin önlemin, ellerin sık sık yıkanması olduğunun ifade edildiği açıklamada, tartışılan aşı konusunda ise şöyle denildi:

"Mevsimsel influenza aşısına ek olarak influenza H1N1 aşıları uygulanacaktır. İnfluenza H1N1 aşısı gereken riskli gruplar; 6 aydan 24 yaşa kadar olanlar, 6 aydan küçük bebeklere bakanlar, gebeler, 24-65 yaş arasında kronik hastalığı olanlardır. Aşının, yapıldığı gün ortaya çıkan hafif belirtiler dışında ciddi yan etkisi yoktur. Aşılar, eczanelerde satılmayacak, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanacaktır."

Açıklamada domuz gribi hastalığı karşısında alınan önlemlerden termal kameraların önemini yitirdiğine de değinilerek, "Termal kameralar, gelinen noktada uygulamadan kaldırılmalıdır çünkü ülke içinden olgular çıkabilmektedir. Yurt dışından gelenlerin doldurması istenen formlar önemini yitirmiştir. Salgına yönelik çalışmalar ve hesaplamalar saydam bir şekilde sunulmalıdır. Sunulan hesapların referansları ortaya konulmalıdır. Resmi makamlarca halkı paniğe sevk edecek açıklamalardan kaçınılmalıdır. Aşı hakkında detaylı ve doğru bilgilendirme yapılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı, okullardaki el yıkama koşullarının iyileştirilmesini hedeflemelidir" ifadelerine yer verildi.

Ayrıntılı bilgi : http://byqraphix.tr.gg/3-.-Y%26%23305%3Bl-Etkinlikleri.htm
Mesaj25.10.2009, 11:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

Durumun bu kadar ciddi olduğu gerçekten üzücü..! Bi ankaralı olarak gerçekten tedirginim..

Mesaj25.10.2009, 11:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ankara´da okullar 1 hafta tatil!

Ankara Valisi Kemal Önal, ´Domuz gribi virüsünün yayılmasını kontrol altında tutmak amacıyla´ Ankara'daki ilk ve orta dereceli okullarda yarından (26.10.2009) itibaren, 7 gün süreyle eğitim ve öğretime ara verildiğini bildirdi.

Mesaj25.10.2009, 11:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

yasaksavar yazmış:

Ankara Valisi Kemal Önal, ´Domuz gribi virüsünün yayılmasını kontrol altında tutmak amacıyla´ Ankara'daki ilk ve orta dereceli okullarda yarından (26.10.2009) itibaren, 7 gün süreyle eğitim ve öğretime ara verildiğini bildirdi.

İyide bu yazdığın zaten yukarıdada yazıyor.. Question

@byqraphix

BiLgiLendirmen için sağoL!
Mesaj25.10.2009, 11:23 (UTC)    
Mesaj konusu:

benimsitem1993 yazmış:
yasaksavar yazmış:

İyide bu yazdığın zaten yukarıdada yazıyor.. Question

@byqraphix

BiLgiLendirmen için sağoL!

önemli gördğüm noktayı belirttim.

Mesaj25.10.2009, 11:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

Arkadaşlar lütfen forumu güzelleştirmek adına aynı konuları tekrar tekrar açmayalım Wink bu konu daha önce açılmıştı Wink

forumu incelemeden konu aömak gerçekten kirliliğe neden oluor umarım hatalarınızı anlayıp düzeltirsiniz.

işte o konu

http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?t=133014
Mesaj25.10.2009, 11:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

Lise Öğrencisiyim Yarın Okula Gidemicem Sad
Mesaj25.10.2009, 11:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

allahım insallah bizim sehirde okullar tatil olmazzzz evde patlarım yarını zaten iple çekiyorum
Mesaj25.10.2009, 11:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

sanalalemdar yazmış:
allahım insallah bizim sehirde okullar tatil olmazzzz evde patlarım yarını zaten iple çekiyorum

Birde Bizim Yarın BEDEN Vardı Mr. Green

Offf En Sevdigim DERS'e Giremicem Sad

Bende Çok Halsizim Başım Gözüm Suratım Her Yerim Ağrıyor Sızlıyor.

Gribimde 2 Haftadır Gribim

Daha Geçmedi Heralde Bende Domuzum Sad
Mesaj25.10.2009, 11:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

desingxxkod yazmış:
sanalalemdar yazmış:

Geçmiş oLsun ağzını hayıra aç.. Wink

Valla sağoLsun İstanbuL VaLiSi şüpheLi bir durum yok diyor okuLLarı kapatmıyor.. / NoT: Bizde beden 2 dersti kaLktı üzik geLdi.(HaLinize şükredin.) Wink

BiLgiLendirme için tekrar sağoL!
Mesaj25.10.2009, 12:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

benimsitem1993 yazmış:
desingxxkod yazmış:
sanalalemdar yazmış:

Valla sağoLsun İstanbuL VaLiSi şüpheLi bir durum yok diyor okuLLarı kapatmıyor.. / NoT: Bizde beden 2 dersti kaLktı üzik geLdi.(HaLinize şükredin.) Wink

Çokkkk Tırsıyorummmmm Embarassed
Mesaj25.10.2009, 12:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

desingxxkod yazmış:
benimsitem1993 yazmış:
desingxxkod yazmış:
sanalalemdar yazmış:

Tırsmak yerine doktora gitsene.. Rolling Eyes
Mesaj25.10.2009, 12:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

benimsitem1993 yazmış:
desingxxkod yazmış:
benimsitem1993 yazmış:
desingxxkod yazmış:
sanalalemdar yazmış:

Tırsmak yerine doktora gitsene.. Rolling Eyes

Doktor Ne Diyecekde Sanki Aç Ağzını Yum Gözümü Diyo Smile Tamam Bişin Yok Eve Git Yat Bidaha Kalkma Smile
Mesaj25.10.2009, 12:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ne diyeyim.. Bende diyorum abim niye ben geliyorum dedi? Laughing

Birde şu doktor konusu için söyleyeyim..
Adam her zaman olduğu bizim de bildiğimiz nezleden oluyor..
Domuz gribi'yim diye hastaneye koşa-koşa gidiyor..

Panik olmamaya, 'etmemeye' dikkat edelim..

Birde birşey diyecem.. Tam bunu söylerken anos verildi Mr. Green

Mesaj25.10.2009, 12:30 (UTC)    
Mesaj konusu:

bilisimhatti yazmış:
Arkadaşlar lütfen forumu güzelleştirmek adına aynı konuları tekrar tekrar açmayalım Wink bu konu daha önce açılmıştı Wink

forumu incelemeden konu aömak gerçekten kirliliğe neden oluor umarım hatalarınızı anlayıp düzeltirsiniz.

işte o konu

http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?t=133014

Konuyu düzenlediğim sıralarda açılmış bir konu..! İyi Niyetinin farkındayım Teşekkürler..! Ama Zaten Kategori Düzenlemeside Yanlış..Ayrıca Bilgilendirme Yok..! [cevaplar hariç]Bu konu kirliliği olarak kabul edilmez.. Wink Smile

Önceki mesajları göster: