Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj08.11.2009, 09:26 (UTC)    
Mesaj konusu: Çok Şükür ki Domuz Gribi Değilmişim :)

Dün sabah aniden başlayan halsizlik , baş dönmesi , ateş ve öksürükten sonra geçer diye tüm kocakarı tekniklerini uyguladık ama ne fayda. Akşam da durum devam edince en iyisi hastane ye tedbir amaçlı gitmek dedik. Önce İstanbul Çapa Tıp Fakültesine gittik. Ama giderken size hastalık için dezenfekte edilen tramvayımızıda anlatmadan geçemeyeceğim. Yerde parçalanmış gazeteler , her yerde parmak izleri , kırıntılar , ıslak ama ne olduğunu tanımlayamadığım cisimler yani kısaca Ahır tramvaydan daha temiz denilebilir...

Neyse hastaneye vardık. O hastanenin aciline giren başlı başına hasta olup çıkar zaten. Öyle bir rezalet görmedim. Baktık ki orda bize fayda yok tekrar geri döndük ilçemizdeki özel bir hastaneye gittik. Neyseki güler yüzlü birkaç doktor görüp moralimiz yerine geldi muayene ve yediğimiz bir iğneden sonra çok şükür iyiyim..

Başınıza gelirse devlet hastanelerinden olabildiğince kaçın özellere gidin 50 TL bayıldık biz Laughing Laughing
Mesaj08.11.2009, 10:07 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Çok Şükür ki Domuz Gribi Değilmişim :)

mistanbul yazmış:
Dün sabah aniden başlayan halsizlik , baş dönmesi , ateş ve öksürükten sonra geçer diye tüm kocakarı tekniklerini uyguladık ama ne fayda. Akşam da durum devam edince en iyisi hastane ye tedbir amaçlı gitmek dedik. Önce İstanbul Çapa Tıp Fakültesine gittik. Ama giderken size hastalık için dezenfekte edilen tramvayımızıda anlatmadan geçemeyeceğim. Yerde parçalanmış gazeteler , her yerde parmak izleri , kırıntılar , ıslak ama ne olduğunu tanımlayamadığım cisimler yani kısaca Ahır tramvaydan daha temiz denilebilir...

Neyse hastaneye vardık. O hastanenin aciline giren başlı başına hasta olup çıkar zaten. Öyle bir rezalet görmedim. Baktık ki orda bize fayda yok tekrar geri döndük ilçemizdeki özel bir hastaneye gittik. Neyseki güler yüzlü birkaç doktor görüp moralimiz yerine geldi muayene ve yediğimiz bir iğneden sonra çok şükür iyiyim..

Başınıza gelirse devlet hastanelerinden olabildiğince kaçın özellere gidin 50 TL bayıldık biz Laughing Laughing
En doğrusunu yapmışsın
Mesaj08.11.2009, 10:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

of lanet olası berbat hastaneler dostum o çile bende de var.babam sırf bu yüzden 42 sene hiç hasteneye gitmedi!yemin ediyorum.sağlık ocağına dahi uramadı.hatta bir gün ölüyordu yani motorla arabaya uçmuşlar yine gitmemiş...

ben geçenlerde böbreklerimden ve kolumdan olan rahatsızlığımdan dolayı hastaneye sabah 8de gitttim.göğüs hastanesi fazla kalabalık olmazdı.ama ne şans :S 8 de gittik 11.30 muayane oldum.kan alacaklar alamıyorlar Very Happy kan yok.valla doktor öle dio.röntgen felan öğleden sonra gelin sonuçları alın dediler.lan zaten bekleye bekleye hasta oldum Very Happy of sonuç ne bişi çıkmadı :S bida gidersem hastaneye 2 olsun buda bana şe olur Very Happy
Mesaj08.11.2009, 10:32 (UTC)    
Mesaj konusu:

hyperend yazmış:
of lanet olası berbat hastaneler dostum o çile bende de var.babam sırf bu yüzden 42 sene hiç hasteneye gitmedi!yemin ediyorum.sağlık ocağına dahi uramadı.hatta bir gün ölüyordu yani motorla arabaya uçmuşlar yine gitmemiş...

ben geçenlerde böbreklerimden ve kolumdan olan rahatsızlığımdan dolayı hastaneye sabah 8de gitttim.göğüs hastanesi fazla kalabalık olmazdı.ama ne şans :S 8 de gittik 11.30 muayane oldum.kan alacaklar alamıyorlar Very Happy kan yok.valla doktor öle dio.röntgen felan öğleden sonra gelin sonuçları alın dediler.lan zaten bekleye bekleye hasta oldum Very Happy of sonuç ne bişi çıkmadı :S bida gidersem hastaneye 2 olsun buda bana şe olur Very Happy

Özel Hastanelerde Devlet hastaneneleri statüsüne [Seviyesine] Düştüğü için her 2side tercihim değildir.Bilesiniz..Geçtiğimiz sene eski sitemle ilgilenememin sebeplerin başında da "HSP"Hastalığı gelmekteydi ve DEVLET HASTANESİ tabiri yerinde ise "SÜRÜNDÜRDÜ"Beni..! gerçekten memleketin hastanelerinin bu hale gelmiş olması bizler adına üzücü.. Sad Sad :'(

MERAK EDENLER İÇİN HSP [ HENOCH-SCHÖENLEIN PURPURASI ] ;

Nedir?

Henoch-Shöenlein purpurasi (HSP), küçük kan damarlarinin (kapillerlerin) iltihabiyla giden bir hastaliktir. Bu iltihap, vaskülit olarak adlandirilir ve genellikle deri, bagirsak ve böbreklerdeki küçük kan damarlarini etkiler. Bu iltihaplanmis kan damarlari deri içine kanayarak purpura dedigimiz koyu kirmizi ya da mor renkteki döküntülere yol açabilir. Ayni zamanda ince bagirsaklar ya da böbrekler içine kanayip, diski ve idrarda kan çikmasina (hematüri) neden olabilir.
Dr.Henoch ve Dr.Schoenlein hastaligi yüz yildan uzun bir zaman önce ayri ayri tanimlamislardir.

Ne kadar sıktır?

HSP çocukluk çaginin sik görülen bir hastaligi olmamakla birlikte, 5 ila 15 yas arasi çocuklarda en sik görülen sistemik vaskülittir. Erkek çocuklarda kizlara oranla daha siktir (2:1). Hastaligin tercih ettigi bir etnik gurup ya da cografik dagilim söz konusu degildir. Avrupa ya da kuzey yarikürede görülen olgularin büyük çogunlugu kisin ortaya çikar fakat sonbahar ve ilkbaharda da bazi olgular görülebilmektedir.

Hastaligin nedenleri nelerdir?

HSP’nin nedenini bilinmemektedir. Mikroplarin (virüs ve bakteriler gibi) hastalik için önemli bir tetikleyici faktör oldugu düsünülmektedir, çünkü siklikla bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben ortaya çikar. Ne var ki HSP, ilaç alimi, böcek isirigi, soguga maruz kalma, kimyasal toksinler ve bazi besin allerjenlerinin alinmasindan sonra da ortaya çikabilmektedir. Bu nedenlerden dolayi, önceleri HSP’nin bütün bu ajanlara karsi bir allerjik reaksiyon oldugu düsünülerek ‘allerjik purpura’ terimi kullanilmaktaydi. Bazi ülkelerde, eklemler ve kaslarla ilgili belirtilerinden dolayi ‘romatoid purpura’ olarak da adlandirilmaktadir (asagida bkz. “esas belirtileri nelerdir?’’).

HSP lezyonlarinda görülen, immünglobülin A gibi bazi spesifik ürünlerin birikimi, anormal bir immün sistem yanitinin deri, eklem, gastrointestinal sistem, böbrekler ve ender olarak santral sinir sistemindeki küçük kan damarlarina saldirdigini ve hastaliga neden oldugunu desteklemektedir.

Kalitimsal mi? Bulasici mi? Önlenebilir mi?

HSP kalitimsal bir hastalik degildir. Bulasici degildir ve önlenemez.

Esas belirtileri nelerdir?

En sik belirtisi, bütün HSP hastalarinda görülen karakteristik deri döküntüsüdür. Döküntüler genellikle küçük, kirmizi, toplu igne basi gibi, deriden hafif kabarik, bazen de kurdesen tarzindadir. Döküntü giderek mor bir renk alir. Bu döküntülere “ele gelen purpura” ismi verilir. Purpura genellikle alt ekstremiteler ve kalçada görülmekle beraber vücudun diger bölgelerinde de (kollar ve gövde) ortaya çikabilir.

Hastalarin büyük çogunlugunda (%65) , dizler, ayak bilegi, el bilegi, dirsek ve parmaklarda, agrili eklem (artralji ) ya da hareketi kisitlanmis agrili ve siskin eklem (artrit) bulgusuna rastlanir. Artralji ve/veya artrit , eklem civarinda ya da yakininda yumusak doku sisligi ve hassasiyetiyle birlikte görülür.
Ellerde, ayaklarda, alinda ve skrotumda (erbezlerini örten kese) yumusak doku sisligi, özellikle küçük çocuklarda hastaligin erken evrelerinde ortaya çikabilir.
Eklem bulgulari geçicidir ve birkaç gün içinde kaybolur.
Bagirsak damarlari iltihaplandigi zaman , hastalarin %60’indan fazlasinda göbek çevresinde araliklarla ortaya çikan karin agrisi görülür ve bazen buna hafif ya da siddetli sindirim kanali kanamasi (hemoraji) eslik edebilir.
Ender olarak, bagirsak tikanikligina yol açarak cerrahi gerektirebilecek, intüssasepsiyon dedigimiz, karin içinde bagirsak katlanmasi durumu ortaya çikabilir.

Böbrek damarlari iltihaplandiginda, %20-35 hastada kanama yapabilir ve hafiften siddetliye kadar degisen derecelerde hematüri ve proteinüri (idrarda protein varligi) gözlenebilir. Genellikle böbrek problemleri ciddi degildir. Ender olgularda böbrek hastaligi aylarca ya da yillarca sürebilir ve böbrek yetersizligine dönüsebilir (% 1-5). Bu gibi olgularda bir nefroloji uzmanina (böbrek uzmani) danisilmasi ve hastanin doktoruyla isbirligi yapmasi gereklidir.
Yukarida tanimlanmis olan belirtiler genellikle 4-6 hafta sürer. Ender olarak cilt döküntülerinin ortaya çikmasindan birkaç gün önce görülebilirler. Ayni anda ya da birbirini takip edecek sekilde ortaya çikabilirler.
Nöbetler, beyin ya da akciger kanamalari ve testislerde sisme gibi, bu organlardaki damarlarin iltihaplanmasina bagli olan belirtiler ender olarak görülebilir.

Hastalik her çocukta ayni midir?

Hastalik asagi yukari her çocukta ayni olmakla birlikte, deri ve organ tutulumlarinin süresi ve siddeti hastadan hastaya çok degisiklik gösterir. HSP, bir tek atak seklinde olabilir ya da bes- alti kez tekrarlayan nükslerle seyredebilir.

Çocuklarda görülen hastalik eriskinlerdeki hastaliktan farkli midir?
Çocuklardaki hastalik eriskinlerdeki hastaliktan farkli degildir fakat eriskinlerde hastalik daha seyrektir.

Nasil tani konur?

HSP tanisi esas olarak, siklikla alt ekstremiteler ve kalçayla sinirli olan klasik purpurik döküntüye ve klinige dayali olarak konur. Karin agrisi, eklem tutulumu ve hematürinin eslik edip etmemesi tani koydurucu degildir. Benzer tabloya yol açan diger hastaliklar dislanmalidir.

Hangi laboratuar testleri yararlidir?

HSP tanisini koyduran spesifik bir test yoktur. Eritrosit sedimentasyon hizi ya da C- reaktif protein (sistemik iltihabin bir ölçütü) normal ya da yükselmis olabilir. Ince bagirsaklardaki kanamaya bagli olark diskida gizli kan pozitif olabilir. Hastaligin seyri sirasinda böbrek tutulumunu saptamak amaciyla idrar analizi yapilmalidir. Düsük dereceli hematüri sik görülür ve zamanla düzelir.
Eger böbrek tutulumu agirsa (böbrek yetersizligi ve agir proteinüri) böbrek biyopsisi gereklidir.

Tedavi edilebilir mi?

Çogu HSP hastasi herhangi bir ilaca ihtiyaç duymadan iyilesir.
Tedavi genellikle, eklem sikayetleri belirgin oldugunda, parasetamol ya da ibuprofen ve naproksen gibi basit analjeziklerin (agri kesici) kullanilmasiyla yapilan destekleyici bir tedavidir. Steroidlerin (prednizon) kullanilmasi agir gastrointestinal belirti ve kanamlari olan hastalarda ve diger organlardan (ör:testis) siddetli yakinmalari olan ender olgularda uygundur. Böbrek hastaligi agirsa böbrek biyopsisi yapilmalidir ve eger gerekirse immünbaskilayici ilaçlar ve steroidleri içeren bir tedavi baslatilir.

Ilaç tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Çogu olguda oldugu gibi ilaç tedavisi gereksizse ya da kisa süreli kullaniliyorsa hiçbir ciddi yan etki beklenmez. Prednizon ve immünbaskilayici ilaçlarin uzun süre kullanilmasini gerektiren, agir böbrek hastaligi ile giden ender olgularda ilaç yan etkileri problem olabilir (bkz. Tedavi bölümü).

Hastalik ne kadar sürer?

Hastaligin toplam süresi yaklasik 4-6 haftadir. Çocuklarin yarisinda alti haftalik periyod içinde birincisinden daha kisa ve daha hafif olan en az bir nüks görülür. Nüksler nadiren uzun sürer. Hastalarin büyük çogunlug tamamen iyilesir.

Ne çesit kontrol muayeneleri gereklidir?

Hastalik süresince ve iyilestikten sonra böbrek problemlerinin saptanabilmesi için 6-7 kez idrar örnegi alinip incelenmelidir; öyle ki, bazi olgularda böbrek tutulumu hastaligin baslangicindan haftalarca sonra ortaya çikabilir.

Hastaligin uzun süreli sonuçlari nelerdir?

Çogu çocukta hastalik kendi kendini sinirlar ve uzun vadede problemlere yol açmaz. Hastalarin küçük bir yüzdesinde kalici ya da agir böbrek hastaligi gözlenir ve olasi böbrek yetersizligi ile sonuçlanan ilerleyici seyir görülebilir.

Okula/Spora devam edebilir mi?

Akut hastalik süresince fiziksel aktivite genellikle kisitlanmistir, fakat çocuk iyilestikten sonra tekrar okula gidebilir ve normal hayatini sürdürebilir. Asilar da ertelenmeli ve kaçirilan asinin zamani çocugun doktoru tarafindan belirlenmelidir.

Ayrıntılı bilgi : http://byqraphix.tr.gg/3-.-Y%26%23305%3Bl-Etkinlikleri.htm
Mesaj08.11.2009, 15:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

hyperend yazmış:

Bende Allah düşürmesin kimseyi diye dua ediyorum zaten..
Mesaj08.11.2009, 15:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

Çağın hastalığı.. Gerçekden çok kötü bir hastalık.Allah hepimizi korusun.Fatih sana da geçmiş olsun kardeş.
> Türkçemiz ile ilgili kendi yazdığım makaleyi okumak ister misin? Tıkla > http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?p=639445#639445
Mesaj08.11.2009, 15:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

Geçmiş Olsun Wink
Mesaj08.11.2009, 15:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

Geçmiş oLsun.. Wink
Mesaj08.11.2009, 16:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

Geçmiş oLsun.. Wink
Mesaj08.11.2009, 16:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

benimsitem1993 yazmış:
Geçmiş oLsun.. Wink

Mesaj08.11.2009, 20:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

en iyisi özel hastaneler doktorlar arkadaşın gibi davranıyorlar çok cana yakınlar. fiyat tuzlu olsada devletten bin kat iyi.
Mesaj08.11.2009, 21:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

Pazartesi günü benimde burnum akmaya başladı. İlaç içtim.. Ateşim falan yoktu, baş ağrısı ve dönmeside yoktu. Ama Salı günü sabahı kalktığımda ateşim çıktı. Evde dereceyi bulamadık ama fazla yoktu herhalde çünkü yanmıyordum. Smile Ihlamur, Çorba içtikten sonra meyve yedim biraz ateş gitti.. 5 saat uykuda iyi geldi üstüne. Kalktım ve o kadar çok burnum akıyordu ki her saat başı bir tuvalet kağıdı bitiyordu. Yanıma çöp poşeti aldım ona atıyordum sümüklü mendilleri. Smile Rahatsız oldum bu durumdan ve Fox tv'deki o sabah haberleri beni çok korkuttu. Sabahın 9'unda evin yanındaki sağlık ocağına gittim. Doktor baktı falan ilaç verdi ama almadım ilaçları. Çünkü antibiyotik kullanıyordum ve yarısına gelmiştim bir daha kullanırsam böbreklerde sorun yaratabılıyor. ( sizede tavsiye etmem bilgilendirmiş olayım. ) Perşembe'de çok burun akıntısı oldu. Cuma hiç bişeyim kalmadı burnum falan akmıyordu.. Cuma'dan beri hiç burnum akmıyor. Domuz gribi değildir bu doğrultuda herhalde. Smile Devlet hastaneleri öyle maalesef. Hayatımda Devlet Hastanesine bi'kere gittim. O'da 2 sene önce göz içindi.. Adam bi makinayla baktı gözüme değişmemiş numara dedi saldı hemen. Confused Şunuda belirteyim bir kere Sabah gazetesinde okumuştum yapılan araştırmaya göre 60.000 kişiye 1 devlet hastahanesi düşüyor ülkemizde. Yani anlıyacağınız oldukça az sayıda. Ama maddi durum öyle kötüleşir ki gitmek zorunda kalırsınız. Size bir tavsiye söyliyeyim mesela bir kontrole gidiceksiniz, 1 gün önceden arayıp randevu alabılıyorsunuz o saatte. Bir tavsiye daha: Çok acil birşey olmadıktan sonra Devlet hastanelerine acile gitmeye çalışın daha hızlı davranıyorlar ve daha tenha oluyor hastane.. Ayrıca özel bir yere gideceksenizde illa ki büyük hastanelere gidiceksiniz diye birşey yok. Küçük tıp merkezleride iş görüyor hemde çok daha gelişmişleri var. ( hastane niyetinde. ) Ablam eskiden çalışmıştı ordan biliyorum. Bende Salı günü göz doktoruna gideceğim tıp merkezine. Umarım numara yükselmemiştir diyerekten, hyperend ve mistanbul geçmiş olsun. Smile
Mesaj08.11.2009, 21:19 (UTC)    
Mesaj konusu:

bsago yazmış:
benimsitem1993 yazmış:
Geçmiş oLsun.. Wink

Mesaj09.11.2009, 11:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bizim sınıftaki arkadaşın abisi Domuz Gribi teşhisi konmuş!

Arkadaşta (Tayfun) haLsiz hasta ateşi fiLan vardı..

Ondan şüpheLeniyoruz.BakaLım bugün doktora gidicem dedi ne sonuç çıkıcak..

OkuLu kapatmazLar dimi? Mr. Green
Mesaj09.11.2009, 14:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

onlinephotoshop yazmış:
bsago yazmış:
benimsitem1993 yazmış:
Geçmiş oLsun.. Wink
Önceki mesajları göster: