Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj19.01.2010, 12:47 (UTC)    
Mesaj konusu: Yunanistan'da deprem

Navpaktos kentinde 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

19.01.2010 13:46
Yunanistan'ın Navpaktos kentinde dün akşam meydana gelen, Richter ölçeğine göre 5,2 büyüklüğündeki depremde 3 ilköğretim okulu ile ev ve iş yerlerinde hasar meydana geldiği bildirildi.

Başkent Atina'nın 160 kilometre kuzeybatısındaki Trikorfo yerleşim biriminde saat 17.56'da kaydedilen depremde hasar gören okulların bugün eğitime kapatıldığı belirtildi.

Halen devam eden hasar tespit çalışmalarında okulların yanı sıra ev ve iş yerlerindeki duvarlarda da çatlaklar meydana geldiğinin belirlendiği, Amfissa-Navpaktos kara yolunun toprak kayması nedeniyle uzun süre ulaşıma kapandığı kaydedildi.

Depremi, 3 büyüklüğüne ulaşan çok sayıda artçı sarsıntının izlediği açıklandı.
Mesaj19.01.2010, 12:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

Geçmiş olsun,Yunanistan'a
Mesaj19.01.2010, 12:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yavaş Yavaş Türkiye'ye Yaklaşıyor Sad
Mesaj19.01.2010, 12:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

kraloyun00 yazmış:

Nerden duydun? Mr. Green
Mesaj19.01.2010, 12:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

Akdenizde'De 4.8 Büyüklüğünde Olmuştu. Dün Mü Ondan Önceki Günmü Ne.
Mesaj19.01.2010, 12:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

Dua edin ki Ankara Türkiye'nin tam ortasında,deprem fazla olmaz bel ki. Smile
Mesaj19.01.2010, 12:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

7 büyüklüğünde birden fazla deprem
Alman sismologların araştırmasına göre, İstanbul'un 20 km güneyinden geçen sismik fay hattı, 7,6 büyüklüğünde tek bir deprem yerine, 7 büyüklüğünde birden fazla depreme yol açabilir.

19.01.2010 00:06

Almanya’nın Karlsruhe Üniversitesi Geofizik Bölümü, (CEDIM) ve Almanya Yer Bilimleri Araştırma Merkezi tarafından Marmara Denizi’nde yapılan ve Nature Geoscience bilim dergisinde yayınlanan araştırma olası İstanbul depremiyle ilgili yeni bulgular ortaya koydu. Alman uzmanlar, İstanbul’un güneyinden geçen fay hattının enerjisinin, 7.5 ya da 7.6 şiddetinde büyük bir depremle değil daha az şiddetli iki ya da üç depremle boşalacağını öne sürüyor. Araştırma, Kuzey Anadolu Fay Hattı’ndaki üç büyük parmaktan biri olan bu fayda kayma miktarının, önceki araştırmalarda “abartıldığını”, gerçek kaymanın daha az olduğunu ortaya çıkardı. Kaymanın yılda 12.8 ile 17.8 milimetre arasında olduğu yani daha önceki araştırmaların ön gördüğünden yüzde 45 az olduğu belirlendi. Bu sonuca göre fayda biriken enerji miktarı az olduğundan, tek bir seferde değil birkaç seferde boşalabilecek. Araştırmaya katılan Prof. Tobias Hergert “Ortaya çıkan enerji bakımından 7.5 ile 7 şiddetindeki depremler arasındaki fark çok büyük. Ama 7 şiddetindeki deprem bile bölgede çok büyük hasar verebilir. Depremin üssünün neresi olacağı ve nasıl yayılacağı çok önemli. Araştırmaya göre, fay hattı İstanbul’a sadece 20 kilometre uzaklıkta olduğu için, zarar ’inanılmaz boyutlarda’ olacak. Bu depremler her an gerçekleşebileceği gibi 30 yıl sonra da olabilir” dedi.

Deprem erken uyarı sistemi kuracaklar

KARLSRUHE Üniversitesi’ne bağlı çalışan Felaket Yönetimi ve Risk Düşürme Teknolojileri Merkezi (CEDIM) 2002’den beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortak projeler yürütüyor. Fonlarını Alman Eğitim Bakanlığı’ndan sağlayan CEDIM’in İstanbul çalışmaları 3 ayrı etap olarak sürüyor: 1- Depremi doğru ve güvenilir olarak tahmin edilecek bir sistem kurmak. 2- Gelişmiş sensörler kullanarak bir iletişim ağı kurmak. 3- İlk iki etaptaki verilerin analizi ile depremi erkenden belirlemeye yarayacak bilgilerin analiz edilerek gerekli birimleri (medya, itfaiye, enerji santralleri, halk) uyararak harekete geçirmek.
Mesaj19.01.2010, 12:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

netiket yazmış:
kraloyun00 yazmış:

Nerden duydun? Mr. Green

Senin İçin Araştırdım Mr. Green
Mesaj19.01.2010, 12:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

kraloyun00 yazmış:
netiket yazmış:
kraloyun00 yazmış:

Nerden duydun? Mr. Green

Senin İçin Araştırdım Mr. Green

Sağol. Mr. Green
Mesaj19.01.2010, 12:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

kraloyun00 yazmış:
7 büyüklüğünde birden fazla deprem
Alman sismologların araştırmasına göre, İstanbul'un 20 km güneyinden geçen sismik fay hattı, 7,6 büyüklüğünde tek bir deprem yerine, 7 büyüklüğünde birden fazla depreme yol açabilir.

19.01.2010 00:06

Almanya’nın Karlsruhe Üniversitesi Geofizik Bölümü, (CEDIM) ve Almanya Yer Bilimleri Araştırma Merkezi tarafından Marmara Denizi’nde yapılan ve Nature Geoscience bilim dergisinde yayınlanan araştırma olası İstanbul depremiyle ilgili yeni bulgular ortaya koydu. Alman uzmanlar, İstanbul’un güneyinden geçen fay hattının enerjisinin, 7.5 ya da 7.6 şiddetinde büyük bir depremle değil daha az şiddetli iki ya da üç depremle boşalacağını öne sürüyor. Araştırma, Kuzey Anadolu Fay Hattı’ndaki üç büyük parmaktan biri olan bu fayda kayma miktarının, önceki araştırmalarda “abartıldığını”, gerçek kaymanın daha az olduğunu ortaya çıkardı. Kaymanın yılda 12.8 ile 17.8 milimetre arasında olduğu yani daha önceki araştırmaların ön gördüğünden yüzde 45 az olduğu belirlendi. Bu sonuca göre fayda biriken enerji miktarı az olduğundan, tek bir seferde değil birkaç seferde boşalabilecek. Araştırmaya katılan Prof. Tobias Hergert “Ortaya çıkan enerji bakımından 7.5 ile 7 şiddetindeki depremler arasındaki fark çok büyük. Ama 7 şiddetindeki deprem bile bölgede çok büyük hasar verebilir. Depremin üssünün neresi olacağı ve nasıl yayılacağı çok önemli. Araştırmaya göre, fay hattı İstanbul’a sadece 20 kilometre uzaklıkta olduğu için, zarar ’inanılmaz boyutlarda’ olacak. Bu depremler her an gerçekleşebileceği gibi 30 yıl sonra da olabilir” dedi.

Deprem erken uyarı sistemi kuracaklar

KARLSRUHE Üniversitesi’ne bağlı çalışan Felaket Yönetimi ve Risk Düşürme Teknolojileri Merkezi (CEDIM) 2002’den beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortak projeler yürütüyor. Fonlarını Alman Eğitim Bakanlığı’ndan sağlayan CEDIM’in İstanbul çalışmaları 3 ayrı etap olarak sürüyor: 1- Depremi doğru ve güvenilir olarak tahmin edilecek bir sistem kurmak. 2- Gelişmiş sensörler kullanarak bir iletişim ağı kurmak. 3- İlk iki etaptaki verilerin analizi ile depremi erkenden belirlemeye yarayacak bilgilerin analiz edilerek gerekli birimleri (medya, itfaiye, enerji santralleri, halk) uyararak harekete geçirmek.

Bizim Burayı Çok Etkilemez Zaten Ankaranın 4 Tarafındanda 6-7 Ve Üzeri Deprem Oluşturacak Fay Hatları Var.
Mesaj19.01.2010, 12:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

Komşuya geçmiş olsun..
Mesaj19.01.2010, 12:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

adilkaradag yazmış:
Komşuya geçmiş olsun..

İlerde Haiti Gibi Bir Depremde Bizi Bekliyor...

Belki Bu Mesajları Yazıyoruz 10 Yıl Sonra Deprem Olacak ALLAH Korusun Bu Mesajları Yazan Arkadaşlar Ölmüş Olacaklar. Düşünsenize 10 Yıl Sonra Öleceğin Bir Konuya Yorum Yapıyorsun Çok İlginç. Confused

ALLAH Korusun...
Mesaj19.01.2010, 13:01 (UTC)    
Mesaj konusu:

desingxxkod yazmış:
adilkaradag yazmış:
Komşuya geçmiş olsun..

Belki Bu Mesajları Yazıyoruz 10 Yıl Sonra Deprem Olacak ALLAH Korusun Bu Mesajları Yazan Arkadaşlar Ölmüş Olacaklar. Düşünsenize 10 Yıl Sonra Öleceğin Bir Konuya Yorum Yapıyorsun Çok İlginç. Confused

ALLAH Korusun...

Harbiden ya gülsemmi üzülsemmi anlamdım

Akşam akşam tepemin tasını artırıyorlar
Mesaj19.01.2010, 13:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

pfdersleri yazmış:
desingxxkod yazmış:
adilkaradag yazmış:
Komşuya geçmiş olsun..

ALLAH Korusun...

Harbiden ya gülsemmi üzülsemmi anlamdım

Normal Hayatına Devam Et Kanka Çünkü Ölüm Seni Elinde Sonunda Bulacak Depremden Kaçıyım Derken Daha Kötü Bir Şekilde Ölürsün..

En Hayırlısı Buymuş Ki Depremde Öleceğiz Bundan Kaçalım Desek Daha Kötü Bir Şekilde Can Veririz..
Mesaj19.01.2010, 13:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

netiket yazmış:
Dua edin ki Ankara Türkiye'nin tam ortasında,deprem fazla olmaz bel ki. Smile

oranın Ne özelliği var Very Happy