Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj26.01.2010, 15:39 (UTC)    
Mesaj konusu: Kader

Kader insanlar tarafından çok tartışılan birşeydir.. Bu olaya bir nevi olsun açıklık getirmek istedim.. İslam'dan kadere bakış ve kendi yorumumla kader..

Öncelikle kader nedir?

Kader, bütün olayların önceden ve değişmeyecek biçimde düzenlediğine inanılan doğaüstü güç, ezeli takdir. Yazgı veya mukadderat olarak da anılır. Kader kavramı birçok farklı din ve felsefi akımda önemli bir yer tutar.

Gelelim İslam'da kadere..

İslam dininde, Kader, ezelden ebede kadar hayır ve şer (iyi ve kötü) meydana gelecek bütün hadiselerin (olaylar)Allah katında malum olmasıdır.

İslam dininde kadere inanmak imanın şartlarındandır, amentünün bir parçasıdır. Buna göre İslam anlayışındaki kadere inanmayan kişi İslam'dan çıkmış olur.

bu da demek oluyor ki Kaderimiz önceden çizilmiş.. kafamızda farklı teoriler geliştirsekte, farklı düşünsekte bu böyledir.. neyin ne olucağı belirlenmiş. yani yarın ne olucağımız belli değil.. herşey önümüzde belirlenmiş kadere bağlıdır..

ama şuda var; kaderimiz yazılı diye hayata boyun eymenin bir anlamı yoktur..
Allah insanlar akıl, fikir vermiştir.. bunun doğrultusunda hayata, önümüze bakarak ilerlemek şarttır.. bunun aksine düşünürsek yaşadığımız hayatın bir anlamı kalmaz.

bir şarkı aklıma geldi; kaderimde bu da mı vardı?... Razz
Mesaj26.01.2010, 15:42 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Kader

stilnet yazmış:
Buna göre İslam anlayışındaki kadere inanmayan kişi İslam'dan çıkmış olur.

Saçmalık.. Yazı alıntırdır heralde. Her nereden aldıysan saçma sapan yazmışlar bence. Ben kadere inanıyorum. Ama kadere inanmayan birisi neden islam dininden çıkmış olsunki. Böyle yüce bir din kadere inanmayan kişiyi kabul etmemezlik yapmaz!!!...
Mesaj26.01.2010, 15:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

İşte Copy/Paste Kopyala/Yapıştır'ın SAKINCALARI.
Mesaj26.01.2010, 15:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

İslam dininde kadere inanmak imanın şartlarından olduğunu belirtmek isterim..
Mesaj26.01.2010, 15:50 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Kader

informess yazmış:
stilnet yazmış:
Buna göre İslam anlayışındaki kadere inanmayan kişi İslam'dan çıkmış olur.

Saçmalık.. Yazı alıntırdır heralde. Her nereden aldıysan saçma sapan yazmışlar bence. Ben kadere inanıyorum. Ama kadere inanmayan birisi neden islam dininden çıkmış olsunki. Böyle yüce bir din kadere inanmayan kişiyi kabul etmemezlik yapmaz!!!...

Yani haklısın. Kadere İnanmayan Çok İnsan var Dinden Çıkmışmı oluyorlar Tabikide hayır. İnanda Var inanmayanda var

Alıntı:
Kadere inanan insan rahattır çünkü yarının endişesine kapılmaz. Yarın ne olacağını düşünüp endişe ve sıkıntılar içine girmez. Yarını Allah'ın, kendisi için mutlaka en hayırlı şekilde yaratacağını bilir.

Mesaj26.01.2010, 15:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

stilnet yazmış:

İMANIN ŞARTLARI
1-Allah'ın birliğine inanmak.
2-Meleklere inanmak.
3-Kitaplara inanmak.
4-Peygamberlere inanmak.
5-Ahiret hayatına inanmak.
6-Hayır ve şerrin Allah'dan geldiğine inanmak.

6-Hayır ve şerrin Allah'dan geldiğine inanmak. => bu olabilir doğru. İman etmek için inanmak gerekir. Ama ebedi olarak düşünen ve imanlı olup islam dinin'den olan birisini kadere inanmasa dinden atılır mı? Saçmalık..
Mesaj26.01.2010, 15:57 (UTC)    
Mesaj konusu:

Konuyu daha fazla uzatıp, tartışmaya götürmek istemiyorum..
imanlı olan bir insan imanın şartlarınada inanır herhalde.. Smile

Mesaj26.01.2010, 16:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

stilnet yazmış:
Konuyu daha fazla uzatıp, tartışmaya götürmek istemiyorum..
imanlı olan bir insan imanın şartlarınada inanır herhalde.. Smile

Yok emin ne tartışması. Bunlar benim düşüncelerim. Senin düşüncelerinde değişik saygı duyuyorum. İnanan inanır. İnanmayan inanmaz. Wink
Mesaj28.01.2010, 18:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

informess yazmış:
stilnet yazmış:

İMANIN ŞARTLARI
1-Allah'ın birliğine inanmak.
2-Meleklere inanmak.
3-Kitaplara inanmak.
4-Peygamberlere inanmak.
5-Ahiret hayatına inanmak.
6-Hayır ve şerrin Allah'dan geldiğine inanmak.

6-Hayır ve şerrin Allah'dan geldiğine inanmak. => bu olabilir doğru. İman etmek için inanmak gerekir. Ama ebedi olarak düşünen ve imanlı olup islam dinin'den olan birisini kadere inanmasa dinden atılır mı? Saçmalık..

İmanın Şartları
Allah'a İnanmak
Meleklere İnanmak
Kitaplara İnanmak
Peygamberlere İnanmak
Ahirete İnanmak
Kaza Ve Kadere İnanmak

Mesaj29.01.2010, 07:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

evet bende Din Kültürü dersinde imanın şartlarında okmuşum.Kaderde bir iman şartıdır.ORdan doğrultulu olabilir.Ama filmlerde genellikle yabanacı filmlerde kader başka yönlere çekiliyor diye düşünüyorum...
Mesaj29.01.2010, 09:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

Arkadaşlar din adamlarına sorun isterseniz ama İMANIN ŞARTLARI içerisinde olduğu için siz şimdi Kadere inanmaz iseniz Allah'ın olmadığını söylüyorsunuz gibi bir durum oluşuyor.

Buyrun size bir örnekle göstereyim,

(Kaderi inkâr edenin İslam’dan nasibi yoktur.) [Buhari]
(Kaderi inkâr etmeyin. Hıristiyanlar kaderi inkâr eder.) [Cami-us-sagir]
(Ümmetim kaderi inkâr etmedikçe, dinde sabittir. Kaderi yalanlayınca helak olurlar.) [Taberani]
(Kaderi inkâr edene, bütün peygamberler lanet eder.) [Taberani]

Kader, Yüce Allah'ın, ezelden ebede kadar olacak bütün şeylerin zaman ve yerini, özellik ve niteliklerini, ezeli ilmiyle bilip sınırlaması ve takdir etmesi, demektir.

Bununla birlikte siz Kadere inanmazsanız Allah'ın varlığına inkar etmiş vede onun olmadığına kanaat getiriyorsunuz.Bu açıdan Kadere inanmayan kişi dinden çıkar.Üstteki Hadislerle size örneğini gösterdim. Wink

İslam dini çok yüce bir dindir.Allah-u Teala bağışlayıcıdır fakat bu bahsediliyor ki Kim onu inkar ederse onun sonu fenadır... Wink

Bu dediklerimle beraber bu dediğiniz tartışma bitsin.(Emin arkadaşım sen haklısın benim kanaatimce.)

En son benimsitem1993 tarafından 29.01.2010 09:55:09 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Önceki mesajları göster: