Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj16.02.2010, 19:17 (UTC)    
Mesaj konusu: Meta Etiketleri Ne İşe Yarar

Meta etiketleri, HTML sayfalarının başından ayrılmayan bekçileridir:)

Bunu bir HTML öz sözü olarak kabul edin ve iyi dinleyin; Meta etiketlerinin fonksiyonunu kısaca açıklamak gerekirse, Meta Etiketlerinin görevi Web Sayfası hakkındaki bilgileri tutmaktır.. Şunu hatırlayın, Web sayfalarımızın başına koymayı alışkanlık haline getirdiğimiz:

Kod:
<meta http-equiv="Content-Type" content-text/html; charset=windows-1254">


etiketleri hatırlayın..
Şimdi Meta etiketlerinin işleyiş şekillerini ve bu şekillerin ne işe yaradığına bir göz atalım..

Meta etiketleri ve onların işlevleri..

Türkçe Font

Meta etikeketleri bir çok bakımdan işimize yarar.. (Bize çay, kahve pişirmese de biz yine de severiz onları..) Sayfalarımız da Türkçe font kullanmış isek bunu ziyaretçinin browserında Türkçe olarak gösteren

Kod:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-9">
<meta http-equiv="Content-Type" content-text/html; charset=windows-1254">etiketi.. Eğer bu etiketi kullanmaz isek kullandığımız türkçe harfler ziyaretçimizin bilgisayarında düzgün görünmyecek ve ne yazdığımızı anlamayacaktır.. Bunu istemeyiz değil mi??

Siteniz arama motorlarında görüntülensin...

Web sayfanızın bir takım yerler de görülmelidir ki siz amacınıza ulaşın. Bu da ya Arama Motorlarına ve bazı listelere üye olmak ile ya da sayfanız ile aynı amacı paylaşan sayfalara link vermek ile mümkün olabilir. Bunun bir yolu daha var..
Sayfamızdaki meta etiketi ile bazı arama motorlarında görüntülenmesini sağlayabiliriz..

Kod:
<meta name="keywords" content="kelime1, kelime2, kelime3..">


Meta etiketimizin adı "keywords" yani Anahtar Kelimeler. Meta etiketimizin content bölümüne sayfamız ile ilgili bazı anahtar kelimeler yazmalıyız.. Mesela sayfamız Fotoğraf Sanatçılığı ile ilgili bir sayfa ise kullandığımız meta etiketi şöyle olmalıdır:

Kod:
<meta name="keywords" content="Fotograf, Fotograf, fotoğraf, fotoğraf,
Foto, Flash, Tab, Film, film">


Bu listeyi genişletmek mümkündür. Ama unutmayın, sayfanız ile ilgili olmayan kelimeleri lütfen kullanmayın! Böylece isteyen istediği bilgiye hemen ulaşabilsin.

Tanıtım Metni:

Sayfamızın Arama Motorlarında görüntülenmesini sağladık.. Ama bir de sayfamızın içeriği hakkında daha geniş bilgi vermeliyiz. Bu sayede ziyaretçi hiç tereddüt etmeden aradığının bizim sayfamızda olduğunu anlayacak ve ziyaret edecektir:

Kod:
<meta name="description" content="Fotoğraf Sanatları Hakkında Herşey..
İyi bir fotoğrafrafçı olmak istiyorsanız, size en iyi hizmeti vermeyi bir görev biliriz...">


Böylece sitemizin tanımı da yapmış oluyoruz...

Kendinizi de tanıtınSmile

Eveet, bu sayfanın yapımcısı sizsiniz.. Siz yazdınız bütün kodları.. Siz koydunuz sayfanın adını.. Bu kadar motive yeter.. Sayfamız arama motorlarında görüntülendiğinde bu sayfanın yapımcısının da adının bulunması gerekir değil mi? Bunun için:

Kod:
<meta name="author" content="Serenity">


Bazı arama motorları arama yapalara sonucu gösterirken site yapımcısının adını "author" ifadesini okumak sureti ile yapar. Bu bir nevi sizin imzanız da sayılabilir.

Her arama motorunun indeksleme yöntemi farklıdır.. Bazen istediğimiz sonucu elde edemeyebiliriz. Birçok arama motoru da bir süre geçtikten sonra sayfamızı kaydedebilir.. Hiçbir zaman umudumuzu yitirmeyelim, bekleyelim de arama motorlarının keyfi yerine gelsin:)
______________
-Kul der ki; "İşlerimi halledip, Rabbime yöneleyim."
Rabbi der ki; "Bana yönelin, işlerinizi halledeyim."
Mesaj16.02.2010, 19:30 (UTC)    
Mesaj konusu: bs

Anlatım için teşekkürler Wink
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu