Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj16.06.2010, 19:37 (UTC)    
Mesaj konusu: Kırık Cam Teorisi (!)

Lise 2.Sınıf Öğrenciyim. Hava bunaltıyor. Yorgunum. Az sonra bineceğim otobüste de oturamayacağım kesin. Bari beklerken dinlenebilirdim. Duraktaki banka oturmaya niyetlendim. Ama garip ki, benden önce oturanlar oturak yerine ayaklarını koymuşlar, bankın arkalığını da oturmak için kullanmışlardı. Gençler öyle otururdu o zamanlar. (Herkes gibi otururlarsa, yaşlı sanılmaktan mı korkarlardı?) “Böyle gelmiş, böyle gider”di. Ben de onlar gibi oturmak zorunda kaldım. Ayaklarımı oturak yerine koydum, bankın arkalığının daracık ucuna yerleştim. Çok geçmedi ki banka benim gibi oturamayacak yaşlı teyze, benden önce banka benim gibi oturan gençlerin hepsinin hesabını bana sordu. İyice bir fırça yedim. Ben o azarı hak etmemiştim ama o haklıydı. Sustum.
Meğer ben o koltuğa oturmadan yıllar önce, ABD’de bir araştırmacı, o teyzeye karşı yaşadığım acı mahcubiyetin hesabını yapmışmış. Şimdi haberim oldu. “Kırık Cam Teorisi” hesabıymış bu.

Anlatıldığı kadarıyla:

Kırık Cam Teorisi

“Suçlarla mücadeleyi nasıl başardın?” sorusuna Guiliani’nin cevabı: “Metruk bir bina düşünün. Binanın camlarından biri bile kırık olsa, o camı hemen tamir ettirmezseniz, çok kısa sürede, oradan geçen herkes bir taş atıp, binanın tüm camlarını kırar. Ben ilk cam kırıldığında hemen tamir ettirdim.
Bir elektrik direğinin dibine ya da bir binanın köşesine, biri, bir torba çöp bıraksın. O çöpü hemen oradan kaldırmazsanız, her geçen, çöpünü oraya bırakır ve çok kısa bir sürede dağlar gibi çöp birikir. Ben ilk konan çöp torbasını kaldırttım.”
Bir sokağın suç bölgesine dönüşme süreci önce tek bir pencere camının kırılmasıyla başlıyor. Çevreden tepki gelmez ve cam hemen tamir edilmezse, oradan geçenler o bölgede düzeni sağlayan bir otorite olmadığını düşünüyor, diğer camları da kırıyor. Ardından daha büyük suçlar geliyor; bir süre sonra o sokak, polisin giremediği bir mahalleye dönüşüyor.
Bunu anlayan New York polisi, önce küçük suçların peşine düşmüş. Metroya bilet almadan binenleri, apartman girişlerini tuvalet olarak kullananları, kamu malına zarar verenleri, hatta içki şişelerini yola atanları bile yakalayıp haklarında işlem yapmış.
Polis bu kararlılığıyla “Küçük müçük, bizim için hiç fark etmez; bu sokağın, metro istasyonunun veya mahallenin suç üreten bir bölge olmasına izin vermeyeceğiz.” demiş.‘Kırık Cam Teorisi’ ABD‘li suç psikologu Philip Zimbardo‘nun 1969‘da yaptığı bir deneyden ilham alarak geliştirilmişti. Zimbardo, suç oranının yüksek olduğu, yoksul Bronx ve daha yüksek yaşam standardına sahip Palo Alto bölgelerine birer 1959 model Oldsmobile bıraktı. Araçların plakası yoktu, kaputları aralıktı. Ve olup bitenleri gizli kamerayla izledi.
Bronx’taki otomobil üç gün içinde baştan aşağıya yağmalandı. Diğerine ise bir hafta boyunca kimse dokunmadı. Ardından Zimbardo ile iki öğrencisi ’sağ kalan’ otomobilin yanına gidip çekiçle kelebek camını kırdı. Daha ilk darbe indirilmişti ki çevredeki insanlar (zengin beyazlar) da olaya dahil oldu. Birkaç dakika sonra o otomobil de kullanılmaz hale gelmişti. “Demek ki” diyordu Zimbardo, “ilk camın kırılmasına ya da çevreyi kirleten ilk duvar yazısına izin vermemek gerek. Aksi halde kötü gidişatı engelleyemeyiz.”

Not : Prof Dr. İsmail KARA ve Dr.Zeki Yüksekbilgili ‘ ye araştırmalarından ötürü teşekkür ediyorum…

Burak Babayiğit
kaynak : http://burakbabayigit.wordpress.com/kirik-cam-teorisi/

Ayrıntılı bilgi : http://byqraphix.tr.gg/3-.-Y%26%23305%3Bl-Etkinlikleri.htm
Mesaj16.06.2010, 19:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

[color=blue]Çok Güzelmiş Tşkler/color]

Bizde İsteyene İstedigi Kadar Sevgi,İsteyene İstemedigi Kadar Mermi Mevcuttur!
Mesaj16.06.2010, 19:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

catlak-site55 yazmış:
[color=blue]Çok Güzelmiş Tşkler/color]

Wink Smile Rica ederim...

Bi işe yaradıysa ne mutlu. Smile

Mesaj17.06.2010, 05:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

Harikaydı,ilginç.
İnsan psikolojisi ne kadar ilginç ve karmaşık.
Sürü içgüdüsü.
Mesaj17.06.2010, 05:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

cunobag yazmış:
Harikaydı,ilginç.
İnsan psikolojisi ne kadar ilginç ve karmaşık.
Sürü içgüdüsü.

ilk araştırdığım da ben de şaşırdım hocam,bir insanın yaptığı ondan sonra gelecek olanları etkiliyor.Gerçekten ilginç

Beğeni almasına sevindim hocam Smile

Daha önce paylaşımını yapmıştım ancak ya sohbet ortamı oluşmuştu ya da ilgi görmemişti. Smile

teşekkürler.

Mesaj17.06.2010, 06:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

bend ilk okuduğumda şaşırmıştım ama benim okuduğum adamın yapığı deneyi anlatmak üzereydi

bilmeyenler için güzel bir paylaşım çok teşekkürler
Mesaj17.06.2010, 06:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel paylaşım. Wink

Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde
Mesaj17.06.2010, 07:17 (UTC)    
Mesaj konusu:

biltekno-web yazmış:
bend ilk okuduğumda şaşırmıştım ama benim okuduğum adamın yapığı deneyi anlatmak üzereydi

bilmeyenler için güzel bir paylaşım çok teşekkürler

ben açıkcası kendi kişisel resmi sitemde(.comlu) yazmıştım bu yazıyı...Orada ilgi vardı ama burada ilgi olmasına sevindim Smile

ben kendi deneyimim üzerine paylaştım Smile adamın yaptığı deney üzerine anlatmış demişsin Smile evet daha ilginç o . Smile

Teşekkür ederim...

Mesaj17.06.2010, 19:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

İlginç.
Paylaşımın İçin Teşekkürler.

Mesaj17.06.2010, 19:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

imagerial yazmış:
İlginç.

Smile Ben teşekkür ederim.

Mesaj17.06.2010, 19:44 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu Güzel Paylaşım İçin Teşekür Ederim [Nokta Nokta Nokta]
Mesaj18.06.2010, 17:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

yusufck18 yazmış:
Bu Güzel Paylaşım İçin Teşekür Ederim [Nokta Nokta Nokta]

Rica ederim... herzaman Smile Cool

Mesaj19.06.2010, 13:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

imagerial yazmış:
İlginç.
Mesaj19.06.2010, 17:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

Koyunlarda hemen hemen aynı.Onlarda sürü pisikolojisi var.Bir baş koyun olur.O ateşe atlasa öbürleride hemen atlar.
Önceki mesajları göster: