Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj27.07.2010, 08:47 (UTC)    
Mesaj konusu: 4 Bin Yıl Önce Yapılan Beyin Amaliyatı

Kültepe Höyüğü'nde bulunan Asurlu bir tüccara ait kafatasında beyin iltihabı ameliyatı yapılmış olduğu tespit edildi.

Kayseri-Sivas karayolu üzerindeki Kültepe Höyüğü'nde yapılan kazılarda bulunan Asurlu bir tüccara ait iskeletin incelemesi sonucu, yaklaşık 4 bin yıl önce, kafatası açılarak, beyin zarı iltihabı operasyonu yapıldığı tespit edildi.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, 1948 yılından beri arkeolojik kazıların devam ettiği Kültepe-Kaniş Karum kazı alanında, 2010 yılı kazılarının Kaniş bölgesinde başladığını, kazının ilk gününde ise çok önemli bir mezar bulduklarını söyledi.

Kulakoğlu, mezarı dikkatli bir şekilde kazdıklarını, kazıda Asurlu bir erkek tüccara ait kemikler ile silah ve özel eşyalarını bulduklarını belirterek, şunları söyledi:
''Kaniş tepesinde kazılara başladığımız ilk gün, daha doğrusu temizlik çalışmaları sırasında bir mezar bulduk. Koloni çağına ait 4 bin yıllık mezarda, olasılıkla Asurlu bir erkek tüccara ait olduğu tespit edilen iskeletlerin yanında, tüccarın özel eşyaları ve silah olarak kullandığı mızrak ve baltası da bulundu. İskeletin kafa tasında kazı heyetimizdeki antropologların yaptığı incelemede Asurlu tüccarın ölmeden daha önce başarılı bir beyin ameliyatı geçirdiği ve iyileştikten sonra hayatını kaybettiğini tespit ettiler
Mesaj27.07.2010, 08:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylasım İçin Teşekkurler Mehmet abi
Mesaj27.07.2010, 08:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler Gececi40
İlginç eskiden beyin ameliyatı varmış demekki.. Razz
Teknoloji ilerlemiyor geriliyor.. Razz
Mesaj27.07.2010, 08:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

bakınız arkadaşlar
ister teolojik/dini bilgilere dayansın,ister sözlü efsanelere dayansın,ister arkeolojik çalışma ve tespitler sonucu ortaya çıkan materyallere ve kalıntılara dayansın veya isterse çeşitli teorilere dayansın,bir gerçek var ki bence kesinlikle TAŞ DEVRİ ZANNETTİĞİMİZ GİBİ DEĞİLDİ,ilk insan "Cennet'ten Dünya'ya gönderildiği vakit"ve Dünyada kendisi için takdir edilen Aden Bahçesine yerleştirildiği vakit Adem ile Havva Peygamber bilgi sahibi insanlardı,birçok dini izahat Adem Peygamberin birçok alanda kendisine ilim nasip edildiğini yazar ve söylerler,hatta bir ona keza Adem Peygamberin oğlu olan ve kendisinin İlmini devralan Hz.Şit'de birçok alanda ilmini daha çok geliştirmiştir,ve tabi ki sonra gelen diğer Peygamber Hz.İdris (Hermes-Thot,Enoch,Hanoch)ve derken Tufan ile sonraki Peygamberler,Hz.Süleyman mesela,veya Hz.Hezekiel.Bakınız bu teolojik misalleri birçok farklı alanlar besler,ama bir gerçek var bence "URALLAR VE KAFKASLARDAN GELEN SÜMERLERDE EMANETÇİYDİ"(TUFAN ÖNCESİ
Mesaj27.07.2010, 09:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

yorumunda çok açıklayıcı değinmişsin gececi40
söylediklerine katılıyorum gerçektende taş devri bizim zannettiğimiz gibi sadece
mağra hayatından ibaret değildi

ilk insan hz adem ve havva peygamberlerimiz seninde dediğin gibi zaten allah
tarafından yeterli ilim ve bilgiye sahiptiler
okuma,yazma,bilim,ilim,davranışlar,ateş,su gibi şeylerden haberdardılar
daha sonra bu peygamberlerimizden onların çocukları ve torunlarına geçti

belki o zamanda bilim ve sanat hiçte bizim küçük gördüğümüz ve geri düşündüğümüz
kadar değildir...
Mesaj27.07.2010, 09:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

kesinlikle yani o zamana bakınız sadece bu beyin amaliyatını baz almayalım

mısırın inşa edilmesi cin seddi yapılan mimari eserler kaç bin ton ağırlığındaki dev beton parçaları bunları hangi teknolojiyle nasıl inşaa ettiler. günümüz mimarileri hala bu sorunun cevabını bulabilmiş değillerdir.

yapılan tarihi antik tiyatrolar kaleler surlar vs vs hepsinde dayanıklılık mimarilik kendini gösteriyor bugüne bakalım birde elimizdeki iş makinalarıyla o dev beton parçalarını kullanıp o zamanın mimarisini inşaa etmek çok çok zor ve zaman alıcı görünüyor ama o zamanlarda ne makina vardı nede elektrik nasıl yapıldı nasıl inşaa edildi dev binalar yapılar

nasıl bir akıl nasıl bir ilim vardı işin içinde bügün sadece kitaplardan dolma bilgilerle kendimizi tatmin etmeye ve öyle bilgilendirmeye çalışıyoruz arkadaşlar...
Aslında biraz araştırmacı olmamız lazım gerçekten akıl sır ermiyor
Mesaj27.07.2010, 09:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Mehmet Abi Cok Doğru Bir Konu Olmuş...

Geçmiş İnsanlıkla İlgili Bilgi Öğrenmiş Oluyoruz
Mesaj27.07.2010, 12:23 (UTC)    
Mesaj konusu:

eskidendi-78 yazmış:
Mehmet Abi Cok Doğru Bir Konu Olmuş...

Geçmiş İnsanlıkla İlgili Bilgi Öğrenmiş Oluyoruz

eğer paylaşım bilgilendirme adına bir işe yaraşmış ise sizlerin geçmişe yönelik sorularınıza biraz ışık tutmuşsa ne mutlu bana
Mesaj27.07.2010, 12:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

Cok ilginc.
Tarihe baktigimiz zaman zaten bircok olaylar degistirilmis veya carptirilmistir.
Buna benzer bircok olayin günümüze kadar anlatilmamasinin sucu yine biz insanlarindir Wink
Mesaj27.07.2010, 13:12 (UTC)    
Mesaj konusu: Selamlar!..

Teknoloji zamanında doruğa ulaştı ve şimdi tekrar yaşıyoruz belkide aynı şeyleri!.. Smile

Espri bir yana güzel paylaşım!.. Wink
Mesaj27.07.2010, 13:50 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Selamlar!..

programyapmak yazmış:
Teknoloji zamanında doruğa ulaştı ve şimdi tekrar yaşıyoruz belkide aynı şeyleri!.. Smile

Espri bir yana güzel paylaşım!.. Wink

Wink
Mesaj27.07.2010, 14:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

haberi daha önce görmüştüm ... paylasım için teşekkurler
Mesaj27.07.2010, 15:23 (UTC)    
Mesaj konusu:

paylaşım için teşekkürle Laughing

Mesaj28.07.2010, 07:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

yorumlar için ben teşekkür ederim
Mesaj28.07.2010, 15:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

İlginç.. Şaka değil 4 bin yıl .. Yorum yapmak güç ama o zamanlarda ameliyat nasıl yapılıyordu ? ve eğer o zaman bugünün teknolojisi var ya da bugünden yüksekse nerde koptu ipler yani nerde kaybedildi bu teknoloji. İşin bir de bu boyutu var..

Inanılmaz bir şey.. Rolling Eyes
Önceki mesajları göster: