Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj03.11.2010, 19:42 (UTC)    
Mesaj konusu: Özür Dilemek...

Bir yıl içerisinde kaç kişiden özür diledik acaba?

Hiç mi kusur işlemedik?

Yoksa ağırımıza mı gidiyor bu iki kelimeyi kullanmak?

Oysaki hatasız insanın olmadığını hepimiz biliyoruz. Ama nedense o sihirli sözcükleri kullanmak nefsimize çok zor geliyor. Aslında gönül ister ki insan hiçbir zaman özür dileyecek duruma düşmesin. Ama beşer, şaşar işte.

Peygamberlerden başka hiçbir insan dört dörtlük ve mükemmel bir şekilde yaratılmamıştır. Oysaki dünyada bütün ilahi ve beşeri sistemler özür dilemeyi bir mecburiyet, gereklilik olarak benimsemişlerdir. Günlük hayatımızda nezaket kuralları çok önemlidir.

Teşekkür etmek gibi özür dilemek te bir nezaket kuralıdır.

Üstelik kim olursanız olun, hangi makam ve mevkide oturursanız oturun özür dileyeceğiniz insanın mutlaka hakkını çiğnemişsinizdir. Kul hakkının önemini de biliyorsanız eğer, özür dilemeniz gerekmektedir. Özür dilemek büyük bir erdemdir. Eğer laf olsun diye özür dileniyor ise bu kez o erdemi özrü kabul edecek olan göstermek zorunda kalacaktır.

Bazen de dilediğimiz özür, kabahatimizden büyük olur. Bu ise çoğunlukla insanoğlunun gerek bilerek gerekse bilmeyerek birçok kez tercih ettiği bir özür dileme yöntemidir. Bir amirin memurundan özür dilemesi asla düşünülemez(!)

Çocuklardan, kadınlardan, sokakta gördüğünüz pejmürde kılıklı bir garibandan özür dilemek ise zaten bizim edebiyatımızda kesinlikle yazmaz. Hal böyle olunca da toplumsal gerilimler, başkaldırılar, saygı ve sevgide kusur etmeler kaçınılmaz olmaktadır.

Kelime anlamı itibariyle özür dilemek; Özrünü kabul etmek, hatalı olduğunu karşı tarafa beyan etmek ve af dilemektir. Dünya üzerinde birçok millet için geçerli bir nezaket kuralıdır.

Özür dilemek yiğidin şanındandır.

Hatalı olduğunu anlayıp özür dilemesini bilen bir insan gerçekten güçlü ve yüce bir insandır.

Özür dilemeyi gururuna yediremeyen ve bu acizliğini fiziksel gücü ile kapatmaya çalışanlar ise aslında biçare zavallılardır.
Mesaj03.11.2010, 19:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben yaptığım bütün hatalar sonrasında özür diledim ama bazen özür dilemek istemediğin kişiler olur. Bilmiyorum ama bu tamamen insanın psikolojisiyle alakalı bir durum bence.
Mesaj03.11.2010, 21:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

bazen forumdaki bazı iyi anlaştığım ve çok sevdiğim abilerimle,arkadaşlarımla küçük anlaşmazlıklar bile oluyor..

özür diliyorum içimden gelerek..

özür diliyorum içimden hiiiç gelmeyerek..

ama şuanda bu forumda içimden gelmeyerek özür dilediğim hiç kimse olmadı.

bir hatam-kusurum olursa beni uyarın ve affedin dostlarım..

umarım hiç içimden gelmeyerek özür dilemek zorunda kalmam...

aslında gerçekten söylemek gerekirse tartıştığım kişileri bile seviyorum ben Smile

biraz garip ama öyle..

Mesaj03.11.2010, 21:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

@bilgisayarfareleri
Bazen sevmeden yasayamam diyoruz, ama nefret etmedende yasayamayacagimizi bilemiyoruz... Wink
Mesaj03.11.2010, 21:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

anadolulular yazmış:
@bilgisayarfareleri
Bazen sevmeden yasayamam diyoruz, ama nefret etmedende yasayamayacagimizi bilemiyoruz... Wink

Evet çok doğru bir söz.
Mesaj03.11.2010, 21:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

anadolulular yazmış:
@bilgisayarfareleri

malesef öyle.. Sad

ama her ikiside lazım bence hayatı dolu dolu yaşamak için Smile

arada insanın sinirlenmeside lazım kan dolaşımına iyi geliyor beyin hızlı çalışıyor fln Very Happy
Mesaj04.11.2010, 13:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

bs-destek-merkezim yazmış:
Ben yaptığım bütün hatalar sonrasında özür diledim ama bazen özür dilemek istemediğin kişiler olur. Bilmiyorum ama bu tamamen insanın psikolojisiyle alakalı bir durum bence.

Dediğinize çok katılıyorum.
Yaptığım hata varsa özür dilerim,fakat hatamın olduğunu bile bile özür dilemediğim kişiler var.!
Fakat hatam olmayıpta bana hatan var özür dilemelisin diyorsa asla özür dilemem,dilettiririm !
Herşey insan psikolojisine kalmış bir şey!
Şu an birisiyle konuşmuyorum , başta özür diledim affetmedi,şimdi çok pişmanım özür dilediğime ! Düşündümde hatamın olmadığını kavradım çünkü .!

Arrow Paylaşım için teşekkürler @informess

Bilgisayarfareleri'ne teşekkürler!
Mesaj30.11.2010, 15:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

nurcin-ozer yazmış:

Yaptığım hata varsa özür dilerim,fakat hatamın olduğunu bile bile özür dilemediğim kişiler var.!
Fakat hatam olmayıpta bana hatan var özür dilemelisin diyorsa asla özür dilemem,dilettiririm !
Şu an birisiyle konuşmuyorum , başta özür diledim affetmedi,şimdi çok pişmanım özür dilediğime ! Düşündümde hatamın olmadığını kavradım çünkü .!

Rica ederim... Wink
Mesaj30.11.2010, 15:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

nurcin-ozer yazmış:

Katılıyorum

" Profesyoneller kendi yaptığı iyilikleri değil kendine yapılan iyilikleri hatırlayanlardır. "
Önceki mesajları göster: