Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj12.11.2010, 18:41 (UTC)    
Mesaj konusu: Nedir Senin İçin Bu Hayat...?

Merhaba Arkadaslar,
Simdi hepimiz yorum yetenegimizi gelistiriyoruz ve herkes fikirlerini yorumlarini yaziyor....
Arkadaslar simdi Herkes-->>

>Hayat
>Din
>Insan
>Sevgi, Ask

hakkinda yorum yapsin...
Ortaya kaliteli baslik cikacagindan eminim... Wink

----------------------------

Benim Yorumum-->>
>Hayat
Hayat benim icin cok acidir...Acidir ancak Hayat yasanilmasi gereken ve mecbur olan birseydir.Rabbimin bizi yaratmasi ve bizim olusumumuz hicbir sekilde tesadüf degildir.Zaten benim icin hayatta Tesadüf ve Sans diye birsey yoktur.Hersey rabbimin istegiyle olmustur, oluyordur ve olacaktir.Hayat dallarina tutunmak deriz ya, iste hayat böyle birseydir...Bir ucurum düsünün ve ucurumdan atladiginizi...Yolu yariladiginida ellerinizle bir agactan tutunarak takili halde kaldiginizi düsünün...Simdi ne yapmali? Simsiki tutunmalisiniz...Gerektiginde birseyler icin zaafinizi göstermelisiniz ve zamani gelince süphesiz kurtulacaksinizdir...Ancak emek vermezseniz ve gücünüzü kullanmazsaniz o ucurumdan assagiya düsersiniz...Hayatta böyledir iste...O dallara tutunmak mecburdur....Sabretmek...Bazen aglamak normaldir...
>Din
Din konusu benim icin cok önemlidir.Dinine önem vermek ve bir nevi "Cihad" etmek gerekir bazen...Cihad deyince bircogunuzun aklina savasmak gelebilir ancak Cihad kelimesi hicbirsekilde sadece savas anlamina gelmez...Gerektiginde Vatanini korumak ve namussuna sahip cikmaktir Cihad...Din konusundayken, ahlakda cok önemlidir demeden gecemeyecegim...Ahlak ve saygi olmasaydi, cihad olmasaydi, sevgi olmasaydi, namus olmasaydi Türk milleti buralara gelemezdi zaten...Sükr ola Rabbime...
>Insan
Insan benim icin zordur...Ve guruplara ayrilir...Bir Adam gibi Insan vardir, bir iki ayakli mikrop tipinde Insan ve birde Insan olmaya calisanlar vardir.Insanlar nefsine yenik düsen varliklardir benim icin...Az da olsa bir kismi böyledir...Nefisleri icin karsisindaki ne zarar vereceklerini sasiranlardir Insanlar...Ancak birde Namuslulari vardir...Yaptigi yanlis yüzünden kenara cekilen ve af dileyen Insan...Allah bizi af dileyenlerden eylesin....
>Sevgi, Ask
Sevgi ve Ask...Genclerimiz bu isi hep yanlis yorumlamislardir.En büyük Ask Allahadir benim icin...Sevgi ise Insana...Baglanmayacaksin...Bu kelimeyi cok severim nedense...Cünkü insana baglanmak insani bertaraf ediyor ve paramparca ediyor bazen...Dagiliyorsun...Sevmeyi bilmek cok önemli benim icin...Sevgiyi bilmiyorsan ve baglaniyorsan birine...Isin cok olacaktir bu fani dünyada...Bazen sevdigine kavusanlar oluyor ancak genelde hep yüzler egik devam ediyor...Allah bizi sevdigimize kavustursun Insallah....
Mesaj12.11.2010, 18:52 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Nedir Senin İçin Bu Hayat...?

>Hayat

Hayat bence tanımsız olmalıdır..Hayata karşı gelmek tanımsız olabiliyorsa ve hiçbir sonuç alınamıyorsa tanımsız olmalıdır sadece..Bir bakışta bazen bazı olayları yanlış anlamak yani algılamak belki hayattaki biçok konuda bizi yanlışa iter.. Bu yanlışlardan kaçınabilmek için doğru düşünmeli,doğru konuşmalı kısaca hayatı düzgün yaşamalıyız.

>Din

Din bana göre bir insanın tek ve özgür inancı olmalıdır.Bir insan başka bir insanın görüşüne karşı çıkmamalı dediklerine katılmalı yada katılmamalıdır..Herkes kendi din ve inancına saygı duymalı,başkalarına haksızlık edecek şekilde davranmamalıdır.

>Insan

İnsanın tanımı benim gözümde birçok anlam taşıyabilir aslında..

Karamsarlığı,iyiyi,doğruyu,kötüyü,güzeli,hata yapmayı,yaptıkları hatalardan ders çıkarmayı ve buna benzer birçok olayı gerçekleştirme kabiliyetine sahip ola bilen tek canlı varlıktır..Allah'ın verdiği niğmetlerle yaşamını sürdüren,bu koca Dünya'ya
Allah'ın ona verdiği kulluk görevinini gerçekleştirmek için gelen birçok özelliğe ve üstün zeka gücüne sahip canlı varlıktır..

>Sevgi, Ask

Sevgi biçok insanın birbirine yaşadığı duygu ve hislerdir benim gözümde.Aşkın tatını yaşadıktan sonra sevgiyide kullanarak aşk yüceltilmelidir bence..
Herkes birbirine ilgi duyabilir,beğenebilir,duygularını anlayabilir..

İnsanda var olan en güzel duygudur bence..

Bu yazıyı yazmak hiç aklıma gelmezdi.. Teşekkür ederim bu değerli konu paylaşımı için..

Mesaj12.11.2010, 21:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

Hayat

Hayat , düşündürücü kavram benim için ya bence bunlar birbirleriyle bağlantılıdır. Hayat kimisine güzel ,kimisine kötüdür. Kimi mutluluktan uçar kimi intiharın eşiğine gelir. Buda kişinin hayatına bağlıdır. Ne ekersen onu biçersin ya aynı hesap nasıl hayat sürersen onu görürsün yani hayatta kötüysen hep zulum görürsün. İyiysen iyilik görürsün saygınlık v.s. Hayat dünya için , insan için herşey ya ne yaparsan burda yapacaksın ahirete geç olabilir. Biraz oturup düşünmeli hayatta neden varız. İnsan ölüyor sonrasında hesabı nasıl verecek düşünmelidir.

Din

Din hayatta ki en önemli şeydir. Bir insanın, toplumun dini olmazsa ne insan kalır nede toplum fazla yaşamaz yani ahlak olmaz, düşünce olmaz, Rabbimizi gönderdiği din ve peygamber sayesinde tanıdık. Yaradan boşa yartmadı. İbadet önemli, Allah rıza için yapılmalı , insan kendi için kurtuluşu için yapmalı ibadetini. Zaman bozuk şimdi ahir zaman ne kadar dine bağlı olursak (islamiyet) o kadar kurtuluş yolumuz var. Allahın Habibine Selat ve Selam olsun. Hiç bir zaman Allah (c.c) ve PeyGamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ayırmamalıyız.

İnsan

İnsan , beşer çok karışık birşey ya başta nankördür. Yaratan bunca nimeti vermiş şükretmesini bilmez ( herkes için söylemiyorum ) Nefsine , zevklerine kapılır bataklığa batar. Ama hayatı güzel yaşayan için herşeyin hayırlısı olur (inşallah) ve erkek - kadın için , kadın - erkek için yaratılmıştır bir eşleşme vardır. Bunu tek kişi ile doğru yaşamak gerekir..

Sevgi,Aşk

Sevgi , Aşk bence ne kadar doğru bilemem ama kutsaldır. Bunun çeşitleri vardır. Allah aşkı, Doğa aşkı , Resul aşkı ve İnsan aşkı bunlar güzel ve olması gereken şeylerdir. İnsanda sevgi,aşk olmazsa kalpi resmen körerir , mühürlenir , taşlaşır. Yani önemlidir. Ama bunları düzgün kullanmak gerekir mmesela "Şu bununla tek gecelik aşk yaşadı" gibi kavramlarda bulunmak çok yanlıştır. Sen Allah aşkı derken Allah lafzının yanında aşk kelimesini kullanıyorsan diğer türlü iğrenç kavramlarda kullanamazsın ya bu kadar net. Bunlara dikkat etmek gerekir. Allah yar ve yardımcımız olsun ,Bizlere Hidayet ihsan eylesin İnşallah...

Teşekkür ederim Muahmmed abi bunları düşünmemize vesile oldun
Mesaj13.11.2010, 17:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bende Tesekkür ederim...
Cünkü Yorumlamak Türk Insaninin yeteneginde var ve yorum insanin her anda en iyi silahi olabilir...
Insanin eger yorum yetkisi iyiyse, istediklerine ve misyonuna daha iyi varir... Wink
Önceki mesajları göster: