Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj09.11.2011, 13:35 (UTC)    
Mesaj konusu: Kurmaca Metin Nedir?

Kurmaca metin, yazınsal gelenekteki bir takım metinleri dışında bırakması olasılığıdır. Kurmaca metinde anlatılmak istenen şey “Kullanmalık metinlerden farklı olarak dolaylı anlatımla yazılır.” Yani okuyucuya iletilen mesaj doğrudan verilmez. Sonunda okuyucunun metin hakkında yorum yapması istenir. Fabllar kurmaca metine örnek teşkil etmektedir.

Örnek:
"Ah" dedi fare, "Dünya her gün daralıyor. Önce öyle genişti bir korku veriyordu bana, yürüdüm daha, uzakta sağda solda duvarlar görünce mutluluk duydum hani, ama bu uzun duvarlar öyle hızlı yaklaştı ki birbirine, işte son odadayım şimdi artık, köşede de, içine yürüyeceğim kapan duruyor." "Yürüdün yönü değiştir, olsun bitsin." dedi kedi, yedi onu.

Bu metin, görüldüğü gibi, geleneksel türün yararlandığı belirli metin dışı göndergeden, iletinin hemen uygulanabileceği bir anlam nesnesinden yoksundur. Böyle olması amaçlanmıştır. Gerçek yaşam bağlamında belli bir göndergesi olmadığı için de kesinlikle kurmacadır. Kafka'nın bu çıkmazı 20.yüzyıl insanının alın yazısı olarak kavrayıp dile getirmesidir. Bu örgünün metne yansıyan temel kavramları doğrudan doğruya söylenmemiş, daralma, korku, duvar, köşe, kapan, kedi gibi göstergelerle sezdirilmiştir.
Mesaj09.11.2011, 13:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

Edebi metin Very Happy
Bilgi için teşekkürler,liseye başlayacaklar için gerekli bi bilgi..
Mesaj09.11.2011, 13:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bende böyle düşünerek paylaşma kararı aldım Smile
Mesaj09.11.2011, 13:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Çok sağol dostum bizi aydınlattığın için.
Mesaj09.11.2011, 14:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yazı alıntı.. Uzundu ben düzenledim Smile
Teşekkürler Smile
Mesaj09.11.2011, 14:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

Olsun o da olur xd
Mesaj09.11.2011, 14:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

Mr. Green Peki Smile Bir kişinin bile işine yararsa ne mutlu bana Smile
Önceki mesajları göster: