Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj12.02.2012, 10:02 (UTC)    
Mesaj konusu: Sevgililer Günü !!!

SEVGİLİLER GÜNÜ GERÇEĞİ !!!

Sevgiler Günü’nün başlangıç tarihi eski Roma zamanına uzanıyor. Eski Roma’da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Nedeni ise bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi sayilan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu.

Bu bayram halkın genç nüfusu için büyük önem taşımaktaydı. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı.

Hangi genç bayanın hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı’nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Genç Romalı erkkeler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler birbirine aşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu.

O zamanın İmparatoru 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentine de Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubatı Hristiyan şehitliğine gömüldü.

Aynı zamanlarda Roma’daki putperestler, şubat ayı içinde kutlanan Lupercalia Bayramı’nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seromoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar. Hristiyan Kilisesi’nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramı’nın başladığı günü Aziz Valentine Günü olarak kutlamaya başladılar. O gün bugündür her yılın 14 Şubat’I Sevgililer Günü olarak kutlanmaya devam ediyor ve yeryüzünde kadın ve erkek beraber olduğu sürece de kutlanmaya devam edecek gibi.

Saint Valentine ve Sevgililer Günü

Milattan sonra ilk yüzyıllardan beri her yıl şubat ayının ondördünde kutlanan Sevgililer Günü’nün başlangıcı ile ilgili o günden günümüze kadar gelmiş çeşitli efsane ve hikayeler var. Kesin olmamakla birlikte bazı kaynaklara göre bu özel günün kutlanma sebebi Hristiyanlığı seçtiği ve bu inancından vazgeçmediği için öldürülen Romalı Aziz Valentine. 14 Şubat 270 yılında ölen Valentine’nin ölüm günü o günden sonra Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Efsanenin başka bir yönü ise Aziz Valentine’nin İmparator Claudius hükümdarlığı ile aynı dönemde bir tapınakta papaz olarak hizmet vermesi ile ilgili. Claudius Valentine’i emirlerine uymadığı ve kendisine başkaldırdığı için tutuklatıp öldürdü. Bu olaydan 226 yıl sonra 496′da Papa Gelasius Aziz Valentine’i onurlandırmak için Şubat 14′ü Aziz Valentine Günü olarak belirlemiştir.

Yıllar 14 Şubat aşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı, şiirler okuduğu, beraber vakit geçirdiği bir gün olarak günümüze kadar geldi. Bununla pararel olarak Aziz Valentine de bütün sevenlerin koruyucu azizi haline gelip böyle anılmaya başlandı. Sevgililer Günü, 1800 yıllardan sonra Amerika’da Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline geldi.

Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok gelişti. Neredeyse herkes her yıl 14 Şubat’ta sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler veriyor.

Günümüzde kapitalizmin kullandığı bir gün haline gelmiştir.Bugün sayesinde çoğu işletme köşeyi dönmektedir.

İnsanlar ikiye ayrılır. Vaktini beşe ayıranlar ve vaktini boşa ayıranlar ...
Necip Fazıl KISAKÜREK
Mesaj12.02.2012, 10:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

Nerede yabancilarin bir bayrami var,bizim ulkede de kutlanir ne hikmetse,turkiyedemi yasiyoruz baska biryerdemi bilemiyorum :S
Paylasim icin tsk..
Mesaj12.02.2012, 11:17 (UTC)    
Mesaj konusu:

imanfedaisi yazmış:
Nerede yabancilarin bir bayrami var,bizim ulkede de kutlanir ne hikmetse,turkiyedemi yasiyoruz baska biryerdemi bilemiyorum :S
Paylasim icin tsk..

ben teşekkür ederim.
Öyle bir asimile etmişler ki bizi özellikle de medya aracılığı ile.
Önce demişler dinlerini ellerinden alalım.Sonra düşünmüşler ki bunu yaparsak çok tepki alırız ve daha çok kenetlenirler.
Öyle bi yapalım ki dinlerini yaşadıklarını sansınlar ama farkında olmadan dinlerinden uzaklaşsınlar ...

Cumhuriyetin il yıllarında ingilizlerin yetiştirdiği imamların özellikle İstanbul'daki ve diğer illerimizdeki büyük camilerde yıllarca imamlık yaptığını biliyor muydunuz ?

Abdestsiz, gusülsüz yıllarca milletimize imamlık yapmışlar. Sonra içlerinden biri ülkemizden ayrıldıktan sonra vicdanen rahatsız olup bir mektup yazmış ajanlık yaptığı camideki cemaate anlatmış durumu.

Yazık ki yıllarca bozdular ve dinimizden uzaklaştırdılar bizi. Yapılan inkılaplar da hep bu tezgahın sonucundaydı.
Japonlar dillerini muhafaza ettikleri halde dünyadan geri mi kaldılar.
Hayır aksine en ileri seviyedeler bugün.
Bir dil inkılabı bir ülkenin en az 30 sene geri kalması demektir.
Hem ben bugün atalarımın yazdığı eserleri anlamıyorum. Niye benim tarihimle bağımı kestiler ki.
Halifelik niye kaldırıldı. Tüm Müslüman ülkeler halifeye bağlı idi. Evet Müslüman ülkeleri birbirinden ayırmak için yapılan bir tezgahtı.
Şapka denilen saçmalık niye Kastamonu da ilk olarak tanıtıldı ve şapka takmadığı için kaç bin insan öldürüldü bi araştırmak lazım.
Hem o medeni dediğimiz ve onlardan aldığımız bu saçmalıklar ne bizim kültürümüze ne inancımıza uyar.
O şapka yani FÖTR ibranice de kelime anlamı Secdeye Hayırdır ...
Şapkanın yapısına da bakılırsa zaten secde ile alın arasına engel teşkil etmektedir.
Çok büyük alimler sırf bu saçmalıktan dolayı öldürüldü.

Yazık ki bizi bizden uzaklaştıranlara ve bu tezgaha gelenlere.
Mustafa Kemal ölmeden bir hafta önce "Bütün İslam Alemine" diye bir mektup yazmıştır. Bu mektup bir gazetede yayınlanmıştır o dönemde ve sonra siyonist lobi ve ingiliz köpekleri derhal bu yazıyı ortadan kaldırmıştır.
Bu mektupta yeniden İslam aleminin birlerşmesi gerektiğini ve üstü kapalı olarak nasıl bir oyun oynandığını yazmıştır ülkemiz üzerinde.

Şunu bilin ki yakın tarihimiz yalan ve entrikalarla doludur.
Az bir zaman içinde inanıyorum ki bütün eski arşivler açılacak ve tarihimiz aydınlanacaktır.

Bu tür saçma günlerle, bizi değerlerimizden uzaklaştırmışlardır.
Hiç mümkün müdür ki bir Müslümanın karşı cinsten arkadaşının olması.
Dinen haramdır.
Bu yazdıklarımı pek çoğuna çok radikal gelebilir. Ama araştıran herkes gerçekleri muhakkak bulacak ve bilecektir.
Yeteer ki önyargılı olmayalım ve sadece bize verdikleri ile yetinmeyelim ...

Araştırmacı olup, artık yıllar yılı uyuduğumuz şu gaflet uykusundan uyanalım ...

bana kızmayın doğru bildiğimden emin olduklarımı sizlerle paylaştım ...

Necip Fazıl KISAKÜREK
Mesaj12.02.2012, 11:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

islamkusagi yazmış:
imanfedaisi yazmış:
Paylasim icin tsk..

ben teşekkür ederim.
Öyle bir asimile etmişler ki bizi özellikle de medya aracılığı ile.
Önce demişler dinlerini ellerinden alalım.Sonra düşünmüşler ki bunu yaparsak çok tepki alırız ve daha çok kenetlenirler.
Öyle bi yapalım ki dinlerini yaşadıklarını sansınlar ama farkında olmadan dinlerinden uzaklaşsınlar ...

Cumhuriyetin il yıllarında ingilizlerin yetiştirdiği imamların özellikle İstanbul'daki ve diğer illerimizdeki büyük camilerde yıllarca imamlık yaptığını biliyor muydunuz ?

Abdestsiz, gusülsüz yıllarca milletimize imamlık yapmışlar. Sonra içlerinden biri ülkemizden ayrıldıktan sonra vicdanen rahatsız olup bir mektup yazmış ajanlık yaptığı camideki cemaate anlatmış durumu.

Yazık ki yıllarca bozdular ve dinimizden uzaklaştırdılar bizi. Yapılan inkılaplar da hep bu tezgahın sonucundaydı.
Japonlar dillerini muhafaza ettikleri halde dünyadan geri mi kaldılar.
Hayır aksine en ileri seviyedeler bugün.
Bir dil inkılabı bir ülkenin en az 30 sene geri kalması demektir.
Hem ben bugün atalarımın yazdığı eserleri anlamıyorum. Niye benim tarihimle bağımı kestiler ki.
Halifelik niye kaldırıldı. Tüm Müslüman ülkeler halifeye bağlı idi. Evet Müslüman ülkeleri birbirinden ayırmak için yapılan bir tezgahtı.
Şapka denilen saçmalık niye Kastamonu da ilk olarak tanıtıldı ve şapka takmadığı için kaç bin insan öldürüldü bi araştırmak lazım.
Hem o medeni dediğimiz ve onlardan aldığımız bu saçmalıklar ne bizim kültürümüze ne inancımıza uyar.
O şapka yani FÖTR ibranice de kelime anlamı Secdeye Hayırdır ...
Şapkanın yapısına da bakılırsa zaten secde ile alın arasına engel teşkil etmektedir.
Çok büyük alimler sırf bu saçmalıktan dolayı öldürüldü.

Yazık ki bizi bizden uzaklaştıranlara ve bu tezgaha gelenlere.
Mustafa Kemal ölmeden bir hafta önce "Bütün İslam Alemine" diye bir mektup yazmıştır. Bu mektup bir gazetede yayınlanmıştır o dönemde ve sonra siyonist lobi ve ingiliz köpekleri derhal bu yazıyı ortadan kaldırmıştır.
Bu mektupta yeniden İslam aleminin birlerşmesi gerektiğini ve üstü kapalı olarak nasıl bir oyun oynandığını yazmıştır ülkemiz üzerinde.

Şunu bilin ki yakın tarihimiz yalan ve entrikalarla doludur.
Az bir zaman içinde inanıyorum ki bütün eski arşivler açılacak ve tarihimiz aydınlanacaktır.

Bu tür saçma günlerle, bizi değerlerimizden uzaklaştırmışlardır.
Hiç mümkün müdür ki bir Müslümanın karşı cinsten arkadaşının olması.
Dinen haramdır.
Bu yazdıklarımı pek çoğuna çok radikal gelebilir. Ama araştıran herkes gerçekleri muhakkak bulacak ve bilecektir.
Yeteer ki önyargılı olmayalım ve sadece bize verdikleri ile yetinmeyelim ...

Araştırmacı olup, artık yıllar yılı uyuduğumuz şu gaflet uykusundan uyanalım ...

bana kızmayın doğru bildiğimden emin olduklarımı sizlerle paylaştım ...

Kesinlikle haklısın kardeş. daha önce okumuştum bu oyunları.bunları bilenlerin sayısının artması lazım.
teşekkürler cesaretin ve dobralığın için. yazdıklarının hepsi sonuna kadar doğru
Mesaj12.02.2012, 11:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

Şunu belirteyim ki ;
Sadece Kara Ali lakaplı cellat İstanbul'da tamamı, sarıklı, sakallı, cübbeli din alimi diye kendi anılarında yazdığı 5.216 kişiyi idam etmiştir.

İsteyen araştırabilir ... Arşivlerde hepsi var ...

Necip Fazıl KISAKÜREK
Mesaj12.02.2012, 12:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bunlarin bilinmemesinin tek sebebi gizlenmeye calisilmasi degildir.Asil sebep okumamamizdir. Bugun kitapligimda bulunan bircok kitap yakin tarihin gercekleriyle dolu. Ne dinimizin emirlerini okuruz nede yakin tarihi...sonrada diplomamizi gosterip okyduk diye hava atariz! Ille okumaktagerekmez o zamnlarda yasamis olan ninelerimize dedelerimize bile sormamiz yeterli.Bizzat babaannemden dinledim "ezanlar turkce okutuldugu zaman tanri uludur tanri uludur diye bagirirmis muezzinler ve bizim masum saf milletimiz asil dillerinden yoksun birakildiklari icin bu sozu tangur tungur anlarlarmis" bu kadarki uzaklastirildik herseyden.Antepte yuzlerce insanin yanyana dizili olulerinin bulundugu ve bunun sirf dinlerini yasadiklari icin yapildigi donem cokta uzak degil! Kel ali meshurdur bizm antepte. O masum insanlarin katilidir kel ali. Bunu yaptigi icin kel alinin baglari bahceleri antepliler tarafindan darma dagin edilmistir.Karmasık bir durm oldugunda kel alinin bagina dondu derler burada. Ingiltere somurgeler bakani bir zaman eline Kurani alarak ve onu isaret ederek soyle demistir "Bu kitap muslumanlarin elinde bulundugu surece biz ne canakkaleyi gecebiliriz nede bu devleti yikabiliriz,onlari yenmemiz icun bu kitaptan onlari uzaklastirip sogutmamiz lazim"aynen bunlari soylemistir.Biraz ilgili olup okursak ve arastirirsak bunlari cok net gorebiliriz..
Mesaj12.02.2012, 13:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

imanfedaisi yazmış:
Bunlarin bilinmemesinin tek sebebi gizlenmeye calisilmasi degildir.Asil sebep okumamamizdir. Bugun kitapligimda bulunan bircok kitap yakin tarihin gercekleriyle dolu. Ne dinimizin emirlerini okuruz nede yakin tarihi...sonrada diplomamizi gosterip okyduk diye hava atariz! Ille okumaktagerekmez o zamnlarda yasamis olan ninelerimize dedelerimize bile sormamiz yeterli.Bizzat babaannemden dinledim "ezanlar turkce okutuldugu zaman tanri uludur tanri uludur diye bagirirmis muezzinler ve bizim masum saf milletimiz asil dillerinden yoksun birakildiklari icin bu sozu tangur tungur anlarlarmis" bu kadarki uzaklastirildik herseyden.Antepte yuzlerce insanin yanyana dizili olulerinin bulundugu ve bunun sirf dinlerini yasadiklari icin yapildigi donem cokta uzak degil! Kel ali meshurdur bizm antepte. O masum insanlarin katilidir kel ali. Bunu yaptigi icin kel alinin baglari bahceleri antepliler tarafindan darma dagin edilmistir.Karmasık bir durm oldugunda kel alinin bagina dondu derler burada. Ingiltere somurgeler bakani bir zaman eline Kurani alarak ve onu isaret ederek soyle demistir "Bu kitap muslumanlarin elinde bulundugu surece biz ne canakkaleyi gecebiliriz nede bu devleti yikabiliriz,onlari yenmemiz icun bu kitaptan onlari uzaklastirip sogutmamiz lazim"aynen bunlari soylemistir.Biraz ilgili olup okursak ve arastirirsak bunlari cok net gorebiliriz..

Kesinlikle haklısın kardeşim. Dediğim gibi sadece bize verilenlerle değil kendi araştırmalarımızla gerçekleri çok daha objektif olarak görebiliriz ...

Necip Fazıl KISAKÜREK
Mesaj12.02.2012, 13:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

Birkac ekleme yapmak istiyorum. Istiklal mahkemelerinin 3 celladi vardir netten bakin isterseniz.Daha gecenlerde gazetede okudum.Bunlardan sadece birisi aciklama yapmis binlerce kisinin ipini cektim diye.Yapilanlar asla unutulmaz.Iskilipli atif hocada bu magdurlardan hatta sehitlerden biridir.Sapka kanunu cikmadan once frenk mukallitligi kitabini yazdigi icin sucsuz yere oldurulmustur. Mezarini yakma emri verilmistir ve Allah tarafindan yakilmasi engellendigi icin gizlice gomulen Said Nursi de yakin tarihin mazlumlarindan biridir. Binlerce insan bu alimlerin sayesinde hakiki imani elde etmistir.Dersim olayini hepimiz bilrz sadece dindarlar deil ben farkliyim diyen herkes ezilmistir. Dinimizi kuranimizi elimizden direkt cekip almadilar!Sadece uyuulduk uzak titulduk,oyalandik ve butun bunlari yakin tarihimizde bihaber yaptik.Biraz okuyup arastiralim biraz onemseyelim.Millet bizim milletimiz din bizim dinimiz! Sahip cikmakta bize duser!Allahu Teala ayette buyuruyor"Allah nurunu tamamlar cunki bir vaadi var,kafirler istemese bile.." O gunler yaklasiyor ins. Kim ne yaparsa yapsin gunes balcikla sivanmaz.Artik yavas yavas,uyuyan milletimiz uyaniyor.Yapilanlardan dolayi ozur dileniyor ve su hadiside unutmayalim"Allah buyuruyorki ben bir facirin eliylede olsa dinimi tamamlarim".Bunun hesabi oteki dunyada cok iyi verilecek devletin dunyadaki ozru yetmez.Kucuk mahkemeletin cezalaridayetmez.Asil ahirette gorulecek hesaplar. Diyarbakirda bulunan kafatasi sayilari gun gecmiyorki azalsin.Haberlerde gormel mumkun.Ancak onlarin devri bitti herkes hesap veriyor,darbecilerin 28 subatcilarin ,irkcilarin kafirlerin foyalari ortaya cikiyor.Ayette Allah ne buyuruyor"Zerre kadar iyilikte,zerre kadar kotulukte karsiligini bulacaktir" Bu Allahin sozunude unutmayalim.O hesap gorenlerin en guzelidir! Bize dusen bunlari ogrenip ayni hatalara dusmemek ve haksizlik karsisinda susup dilsiz seytan olmamaktir. Google dan bile bunlari gormek mumkun. Allah neden ilk ayette oku emrini verdi saniyorsunuz. Herseyi okuyup bilelim uyumayalim diye.Kendimiz olunca iste o zaman ilerleyecegiz.Aslimizi bilelim.Canakkalede bizim icin avrupalilar savasmadi!..
Mesaj12.02.2012, 15:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

Çok iyi Bir başlık
Ayrıca Bakınız: http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?t=202487
Önceki mesajları göster: