Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj28.07.2011, 10:14 (UTC)    
Mesaj konusu: Sıcak havaların kalbe etkisi

Sıcak havaların kalbe etkisi

Dünyada her yıl milyonlarca insan kalp ve damar hastalıklarından yaşamını yitiriyor. Uzmanlar, havaların ısınmasıyla bu hastalıklar açısından riskin arttığını söyleyip, uyarılarını sıralıyor.

Sıcakların artmasıyla beraber kalp ve damar hastaları açısından riskin de arttığını belirten Türk Kalp Vakfı Başkanı Hakan Akşit, “Sigara kesinlikle içilmemeli, kiloya dikkat edilmeli, muhakkak spor yapılmalı. Günde 30-40 dakika yürümek, yani 40 dakikada 10 bin adım yeterli sayılıyor. Ayrıca hastalanmadan önce mutlaka bir kalp hastalıkları uzmanıyla tanışmanız ve kontrolden geçmeniz çok önemli” diye konuşuyor.

Özellikle tatil öncesinde tansiyon, kan ve şeker gibi değerlerin bilinmesinin yol gösterici olduğunu vurgulayan Akşit, “Tansiyon, kan ve şeker değerlerini bilmek gerekir. Buna göre neler yapılması gerektiği konusunda hekimler zaten yönlendirir. Çağdaş insan sağlığını ilgilendiren bu değerleri bilmeli, bunlar bize trafik işaretleri gibidir. Yaz sıcakları iyice bastırmadan bu değerlerini bilirlerse gereken önlemleri alırlar. Böylece hekimlerin tavsiyeleriyle güzel bir tatil geçirme imkânı bulurlar” diyor.

Kalp-damar hastalıkları açısından yazın dikkat edilmesi gereken bir diğer konunun de alkol tüketimi olduğunu hatırlatan Akşit, “Hiç içmeyin diyoruz ama yazın daha da dikkatli olmak gerekir. Ayrıca yemeklere de daha fazla özen gösterilmeli, yağlı, tuzlu, şekerli ve yüksek kalorili besinlerden mümkün olduğunca kaçınılmalı” uyarısında bulunuyor.
______________
Senden çok uzaklarda değilim görmesini bilen gözlerin bakışındayım. belki sana senden daha yakın bir yerde, çarpan kalbinin her atışındayım.

M.Aslan
Mesaj28.07.2011, 12:19 (UTC)    
Mesaj konusu:

sağol dikkat etmek lazım
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu