Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj04.08.2013, 13:51 (UTC)    
Mesaj konusu: Windows 8 Donma Sorunu ve Çözümü


Windows 8 işletim sisteminde uygulama güncellemelerini yükledikten sonra sisteminizde donma ve takılma sorunları yaşayabilirsiniz. Fare imlecini istediğiniz şekilde yönetemeyebilir, masaüstü kontrollerine erişemeyebilir ve Görev Yöneticisi’ni etkin şekilde kullanamayabilirsiniz. Bu sorun için kesin bir çözüm yöntemi henüz olmasa da çoğu durumda aşağıdaki işlemleri uygulayarak sorunu çözebilirsiniz. Windows 8 donma ve kilitlenme Sorunu için önerilerimiz şöyle…

Windows 8 Donma ve Kilitlenme Sorunu

Öncelikle Sistem Geri Yükleme aracını kullanarak Windows’u sorunsuz çalıştığı bir zamandaki ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Bu işlem kişisel dosyalarınız üzerinde herhangi bir değişiklik yapmayacaktır. Öncelikle klavyeden Windows + C tuşlarına basın ve “Ayarlar” a girin. “Denetim Masası” na erişin. “Sistem ve Güvenlik” başlığına tıklayın. Sonra “Sistem” başlığına tıklayın. Sol kısımdaki “Sistem Koruması” seçeneğine tıklayın ve açılan pencerede “Sistem Geri Yükleme” butonunu kullanın. Sistem Geri Yükleme aracı ile sistem geri yükleme noktalarından birini seçerek ayarların yüklenmesini sağlayabilirsiniz. İşlem sırasında bilgisayarınız birkaç defa yeniden başlatılabilir.


Bazı kullancılar Hyper-V’yi etkinleştirerek donma sorununu çözdüğünü belirtiyor. Bu işlem için Windows + C kombinasyonunu tuşlayın ve Ayarlar > Denetim Masası yolunu izleyin. “Programlar” a ve ardından “Programlar ve Özellikler” başlığına tıklayın. Sol kısımdaki “Windows özelliklerini aç veya kapat” butonunu kullanın. Açılan penceredeki listeden Hyper-V kutucuğunu işaretleyin ve işleme onay verin. Sistem yeniden başlatıldığında değişiklik etkin hale gelecektir.
[adrotate banner="1"]


[adrotate banner="1"]
Sürücüleri en sık güncellenen sistem bileşeninin ekran kartları olduğunu söylemek yanlış olmaz. En iyi oyun deneyimi ve sistem kararlılığı için ekran kartı sürücülerini takip etmek ve sisteme yüklemek şart. NVIDIA grafik işlemcili ekran kartınızın güncel sürücüsünü indirmek için buraya, AMD grafik işlemcili ekran kartınızın güncel sürücüsünü indirmek için ise bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Windows 8′in sistem dosyalarında meydana gelebilecek bir hasar da sorun oluşturabilir. Sistem dosyalarının denetlenmesi ve sorunlu olanların yenilenmesi için Windows + C kombinasyonunu tuşlayın ve “Ara” aracını çalıştırın. “Komut İstemi” şeklinde arama yapın ve Komut İstemi aracına sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın. “sfc /scannow” komutunu girerek sistem dosyalarınızın denetlenmesini sağlayabilirsiniz.


Yukarıdaki tüm işlemleri uygulamadan önce ilginç şekilde Windows 8′de oturumunuzu sonlandırıp tekrardan oturum açarak sorunu atlatabilme ihtimali de mevcut. Windows tuşunu kullanarak Windows 8 Başlangıç Ekranı’nı görüntüleyin, sağ üst kısımdaki kullanıcı adı ve profil resminizin bulunduğu kısma tıklayın ve “Oturumu Kapat” butonunu kullanın. Daha sonra tekrar oturum açtığınızda sorunun ortadan kalktığını gözlemleyebilirsiniz.

*************************************************************************************
Ek Olarak;dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V-All
dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V-Tools-All
dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V
dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V-Management-Clients
dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V-Management-PowerShell
bcdedit/set disabledynamictick YES
Exit

Yapılacaklar
Arrow Komut İstemini Yönetici Konumda Açın
Arrow Verdiğim komutları yapıştırın
Arrow Yeniden Açıp Kapatın
Idea Windows 8 de Donma ve Kilitlenmelerin Önüne geçersiniz.


Kaynak:chip.com.tr
windowsum.com

______________
=> Şimdi aşağıdaki [ Link ] tıkladığınızda [ Sıkça Sorulan Sorular ] adlı alt forumumuza yöneleceksiniz ve umarım sorunlarınıza cevap bulabilirsiniz.
=> http://www.bedava-sitem.com/forum/viewforum.php?f=37
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu