Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj06.07.2008, 13:30 (UTC)    
Mesaj konusu: Firefoxun devrim yaratan 3. sürümü

indirmek için

ysnsen
link çıkarıldı
Mozilla firmasının gözbebeği durumundaki Firefox'un yeni versiyonu çıktı. Bu yeni versiyon ile birçok yeni özellik ve geliştirme de bizleri bekliyor. Internet Explorer'a karşı en ciddi rakip olarak tanımlanan Firefox'un bu yeni versiyonu da aradaki rekabeti iyice kızıştıracak gibi görünüyor. Sahip olduğu kullanım kolaylıkları ve açık kaynak kodlu bir yazılım olması dolayısıyla kullanıcıları cezbeden Firefox kendini geliştirmeye ve değiştirmeye devam ediyor. Bu gelişimin geldiği en son nokta ise bu versiyon ile birlikte kullanıcılara sunulmuş durumda.

Yeni web standartlarının en önemli özelliklerinden birisi olan etiketleme özelliği bir internet tarayıcısına nasıl adapte edilir sorusunun en güzel cevabı kesinlikle Firefox tarafından verilmiş durumda.

İnternet tarayıcılarının en popülerlerinden birisi olan Firefox'un yeni sürümündeki özellikleri:
Taglar - Etiketler

Getirilen bu etiket sistemi sayesinde yer imlerine ekleyeceğiniz siteleri sıralamak için artık kategori açmanıza gerek yok. Belirleyeceğiniz etiketleri bir siteyi yer imlerinize eklerken belirttiğiniz takdirde bu yöntem ile kategorilerinizi çok daha anlamlı bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Örnek olarak www.bbc.co.uk sitesini "haberler" etiketi ile etiketlediniz ve www.nytimes.com sitesini de "haberler" etiketi ile etiketlediniz. Ne zaman yer imleri bölümünde "haberler" bölümüne girerseniz bu etiketlemiş olduğunuz siteleri sonuç olarak görebileceksiniz. Kategorilendirmek yerine etiketlendirmek çok daha büyük bir kolaylık sağlamakta. Ayrıca bir sitenin birden fazla etiketi olabiliyor. Bu sayede de tam adını hatırlayamadığınız siteyi bu etiketler sayesinde hatırlayabilirsiniz.
Smart Location Bar - Akıllı Adres Çubuğu
Sevdiğiniz veya adresinin tamamını tam olarak hatırlayamadığınız bir siteyi tekrardan ziyaret etmek için kullanabileceğiniz en kolay yöntem Firefox sayesinde hiçbirşey yapmamak. Çünkü bu internet tarayıcısındaki teknoloji sizin daha önceden ziyaret ettiğiniz siteleri başlıkları ile birlikte hatırlıyor ve bu sayede çok büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca yer imlerine eklediğiniz sitelerdeki sayfaların başlıklarını da sizler için hatırlayan bu akıllı adres çubuğu sayesinde artık hangi başlığın hangi sayfada olduğunu bulmak çok kolay.
Tek Tıklama ile Yer İmlerine Ekleme
Yer imlerinizi yönetin. Tek bir tıklama ile adres çubuğundaki bir adresi yer imlerinize ekleyin. Adres çubuğunun sağ bölümünde bulunan yıldız simgesine tıkladığınızda o anda bulunduğunuz site yer imlerinize eklenmek üzere harekete geçer. Size sadece etiket belirtmek kalır.
Akıllı Yer İmleri Klasörleri

Bu dinamik klasörler ile favori sitelerinize çok kolay yoldan erişebilirsiniz. Ve bu klasörleri ister Yer İmleri Sekmesinde isterseniz de Yer İmleri Çubuğunda görüntüleyebilirsiniz.
Güvenlik & Gizlilik

Bir satın alma işleminden önce sitenin yasallığından emin olmak mı istiyorsunuz? Sitenin favicon'una tıklayın ve sitenin kimliği hakkında bilgi sahibi olun. Bir defa daha tıkladığınızda ise daha derin bir araştırmanın sonuçlarını görüntüleyin: Daha önce kaç defa bu siteyi ziyaret ettiniz? Şifreleriniz site tarafından kaydedildi mi? Tehlikeli siteleri bu yöntem ile takip edebilirsiniz.
Anti-Malware

Firefox 3 sizi virüslerden, solucanlardan, truva atlarından ve spyware'lerden korur. Eğer yanlışlıkla bir tehlikeli bir siteye giriş yaparsanız Firefox açacağı tam ekran bir uyarı penceresi ile sizi bu sitenin güvenli olmadığı konusunda uyaracaktır. Her daim güncellenen saldırı sitelerinin listesi sayesinde Firefox'unuz her zaman güvenli kalacak.
Anti-Phishing - Hesap Hırsızlığına Karşı

İnternette güvenle alışveriş yapın ve işinizi halledin. Firefox güncellemeleri sayesinde zararlı siteleri gün içerisinde 48 defa listeler ve bu liste her güncelleme ile de tarayıcınıza otomatik olarak bildirilir.
Ebeveyn Kontrolü

Ebeveyn kontrolü ayarları ile Windows Vista ile uyumlu çalışan Firefox 3 istenmeyen downloadlara ve istenmeyen sitelere karşı da önlemler alır. Ve çocuklarınızın internette güvenle dolaşmalarını sağlar.
Anti-Virus Yazılımı

Firefox 3'ün içerisine entegre vaziyette bulunan antivirüs programı sayesinde indirdiğiniz dosyalar size gösterilmeden önce virüs taramasından geçer ve zararlı dosyaların varlığı bilgisayara daha henüz girmişken tespit edilir.
Add-ons - Eklentiler

Firefox'u daha güvenli bir internet tarayıcısına dönüştürmek isterseniz eklentilere başvurabilirsiniz. Ayrıca kişiselleştirmeleriniz için de eklentilere başvurabilirsiniz.
Parola Yöneticisi

Gelişmiş sörf deneyimlerini dikkate alarak hazırlanmış olan "Siteyi ve giriş şifresini hatırla" özelliği sayesinde artık Firefox şifrenizin hatırlanmasını istediğiniz siteleri sizin için hatırlayacak ve bir dahaki girişte sizin şifre yazmamanızı sağlayacak.
Gizli Verilerin Temizliği

İster otomatik olarak, isterseniz tek bir kısayol tuşu ile kaptırmamanız gereken verileri temizleyebilirsiniz.
Kişiselleştirilebilir Güvenlik Seçenekleri

Firefox'unuzun güvenlik seviyesini istediğiniz şekilde kişiselleştirebilirsiniz. Bu sayede sizin kararınıza göre internette sörf yapmanız daha hızlı hale gelebilir.
Otomatik Güncellemeler

Açık kaynak stratejisine göre kodlanmış olan Firefox, güvenlik açıklarını ve hatalarını düzeltme konusunda internet tarayıcıları alanında en iyisi olduğunu her daim kanıtlamıştır. Bulunan güvenlik açıkları anında kapatılarak programın güncellemeleri ile sorunun giderilmesi oldukça kısa bir zaman içermektedir.
Pop-Up Blocker - Açılır Pencere Engelleyici

Açılır pencereleri siz izin vermediğiniz sürece açmayan yapısı sayesinde sörf deneyiminizi çok daha güvenli ve kolay bir hale getiren Firefox ile istediğiniz açılır pencereleri açmak istediğiniz zaman yapmanız gereken sadece tek bir butona basmak.
Kişiselleştirme
Eklenti Yöneticisi

Artık istediğiniz tüm eklentileri tarayıcınıza çok kolay bir şekilde yükleyebilir ve adapte edebilirsiniz. Artık eklenti sitelerini ziyaret etmenize de hiç gerek yok. İndirme yöneticisi sayesinde eklentileri tarayıcınız üzerinden aratabilir ve çok rahat bir şekilde bulup indirebilirsiniz. İsterseniz kısayol tuşları ile de ulaşabileceğiniz bu indirme yöneticisine 2 tıklama ile de ulaşabilirsiniz.
Kişiselleştirme İçin 5,000'in Üzerinde Yöntem

Çığ gibi büyüyen eklenti kütüphanesinde daha şimdiden 5,000'in üzerinde eklenti bulunmaktadır. Bu eklentiler sayesinde internette dolaşma deneyiminizi çok daha keyifli, güvenli ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Herkes için bir eklenti bulunan bu dev kütüphanede arayıp da bulamayacağınız bir özellik yok. Web geliştiricileri için, çocuklar için, gençler için, borsacılar için sporcular için, kısacası herkes için bir eklenti bu dev kütüphanede mevcut durumda.
Tarayıcı Görünümü

Tarayıcınızı isteğiniz doğrultusunda makyajlayabilir ve giydirebilirsiniz. Buradaki temalar sayesinde istediğiniz her türlü internet tarayıcısı görünümünü bulabilirsiniz. Yüzden fazla özgün temadan birisi sizi yansıtacaktır.
Eklentilerin Ötesinde

Eklentiler kişiselleştirmenin köşetaşıydı. Ancak Firefox'a adapte ettiğiniz tarzını bu kadarla sınırlı bırakmak olmaz. Yeni arama motorları ekleyebilir, Araç çubuklarını özelleştirebilir, farklı boyutlarda görüntülemeler yapabilir, tarayıcınızın butonlarının şekillerini bile değiştirebilirsiniz. Değil email hesabınızı blogunuzu bile entegre edebileceğiniz bir internet tarayıcınızın olmasını istemez miydiniz?
Verimlilik
Platform-Native Görünümü & Hissettirdikleri

Yeni Firefox sayesinde evinizde gibi hissedeceksiniz. Bilgisayarınız ile iyi geçinen bir internet tarayıcısı arıyorsanız bunun için en uygun aday kesinlikle Firefox olacaktır. Arayüzü ve kolaylıkları ve uyumluluğu sayesinde size oldukça iyi bir arkadaş olacak.
Feed Reader - Besleme Okuyucu(rss ve benzeri)

Firefox Live Bookmark yaratarak veya diğer yöntemler ile belirtmiş olduğunuz beslemeleri okumanın en kolay yöntemi yine Firefox sayesinde gerçekleşiyor.
İndirme Yöneticisi

Yenilenen indirme yöneticisi sayesinde indirme işlemleriniz artık çok daha güvenli. Duraklatma ve durdurma özelliklerini de artık çok daha efektif biçimde kullanabileceğiniz bu indirme yöneticisi sayesinde indirme işlemi sona ermeden kesilen bağlantılardan doğan sorunlar da ortadan kalkmış durumda. Bağlantı yeniden geldiği andan itibaren yarım kalan işlemi kaldığı yerden devam ettirme özelliği sayesinde artık bir kere tıkladığınız birşeyi indiremeyip tekrar indirmenize gerek kalmadı.
Sekmeler
Kaydet ve Çık

Firefox'u tekrar açtığınızda sekmeleriniz nasıl kapatıldıysa aynı şekilde kalacaktır. Artık kapatılan sekmeleri teker teker açmaya gerek kalmayacak.
Kapatılmış Pencerelerin Yeniden Açılması

Yanlışlıkla kapattığınız sekmeleri tek bir tıklama ile yeniden açabilirsiniz. Sadece "Yeni Kapatılmış Sekmeler" bölümüne gidin ve kapatmış olduğunuz sekmeyi tekrar açın.
Sürüklenen & Yeniden Hizalanan Sekmeler

Sitelerinizi hizaya sokun. Kolay bir şekilde sekme çubuklarını sürükleyerek istediğiniz sekmeleri yanyana getirebilirsiniz.

Bunlar ve bunlardan çok daha fazla özellik yeni Firefox'un içerisinde sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

bir örnek resimEn son adilkaradag tarafından 02.09.2008 11:54:13 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj06.07.2008, 13:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

evet çok güz<zel bende zaten şu anda mozilla firefox un 3. sürümünden size yazıyorum Very Happy
______________
Mesaj06.07.2008, 13:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

ugraburaya yazmış:
evet çok güz<zel bende zaten şu anda mozilla firefox un 3. sürümünden size yazıyorum Very Happy


özellikle hızı beni çok etkiledi artık hiç değişmem Razz
Mesaj06.07.2008, 13:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

bana hızında pek bir değişiklik farkettirmedi sanki 2. sürümüyle aynı hızda gibi ama tabi bu daha güzel
______________
Mesaj06.07.2008, 15:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

2. ile fazla bi fark bulamadım sadece sık kullanılanlar bölümünde biraz değişiklik yapmışlardır gerçi fazla incelemedim ama Razz Razz gözüme çarpan buydu
______________

Tasarımım hakkında yorum için http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?t=102163
Mesaj06.07.2008, 15:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

the-anil yazmış:
2. ile fazla bi fark bulamadım sadece sık kullanılanlar bölümünde biraz değişiklik yapmışlardır gerçi fazla incelemedim ama Razz Razz gözüme çarpan buydu


bir de ileri geri butonları farklı ama hızda sanki 3 daha ağır basıyor Wink
Mesaj17.07.2008, 06:47 (UTC)    
Mesaj konusu:En son ikariam-stars tarafından 17.07.2008 06:49:50 tarihinde değiştirildi, toplam 2 kere değiştirildi
Mesaj02.09.2008, 11:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

bedava mı bu program
Mesaj02.09.2008, 11:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba

arkadaşlar sitemizde resmi olmayan download linkleri yasaktır.
link çıkarıldı

iyi eğlenceler

______________
Mesaj02.09.2008, 12:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba

Evet ßende Şaunda 3. Sürümüyle Yazıyorum Beğendim Smile

İyi Eğlenceler

______________
Mesaj03.09.2008, 12:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

Explorer bazen insanı çıldırtıyo Evil or Very Mad
______________
Mesaj05.09.2008, 10:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

ben firefosk indirdim ama siteme girince sorun çıkardı. Sayfayı yavaşlattı. Ayrıca başka sitelerden çoğundan da eklenti istedi.
Mesaj05.09.2008, 12:01 (UTC)    
Mesaj konusu:

arhavilikomik yazmış:
ben firefosk indirdim ama siteme girince sorun çıkardı. Sayfayı yavaşlattı. Ayrıca başka sitelerden çoğundan da eklenti istedi.
Merhaba,
firefoxu indirdiğiniz zaman tek parça halinde görüzecektir ama
en az 5 eklenti ister normal explorer 6 gib olması için ..
ayrıca siz sitenizi firefoxta yapsanız sorunlu olmazdı
explorer yada baska bir tarayıcıda optimize ettiğiniz için siteniz
firefoxta sorunlu çıkıyordur
iyi eğlenceler Wink
Mesaj05.09.2008, 19:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

Benim siteyi göremeyeceksem ne yapayım firefoks indirdim ama esporer daha iyi o zaman.
Mesaj06.09.2008, 05:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

arhavilikomik yazmış:
Benim siteyi göremeyeceksem ne yapayım firefoks indirdim ama esporer daha iyi o zaman.
Merhaba,
explorer tüm dünyada ve Türkiyede en çok kullanılan browser olduğu
için sizin açınızdan fazla bir sorun çıkmaz ..
iyi eğlenceler Wink
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu