Forum'da ara:
Ara

Düz lsiemi meslek lisesi mi?
Düz
  31%
[ 15 ]
Meslek
  68%
[ 33 ]
Toplam Oylar : 48

Yazar Mesaj
Mesaj04.08.2010, 14:44 (UTC)    
Mesaj konusu: Düz Lisemi Meslek Lisesi mi?

Arkadaşlar ben düz mü yok meslek lisesinemi gidiyim.. Bilgisayar okicam ona göre yardımlarınızı beklıyorum...
Mesaj04.08.2010, 16:17 (UTC)    
Mesaj konusu:

Meslek lisesine git.Zaten bilgisayar okucaksan.Meslek liselerinde bilgisayar bölümleri oluyor.Hem benim okuduğum okulda bile birçok meslek mevcut.El alışkanlığına bilgi düzeyine filan uygun olanına girersin..

Hem staj yapar mesleğini geliştirirsin.Okul sonunda staj yaptığın yerde çalışmaya devam edersin.

Mesaj04.08.2010, 18:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

yorumun için tşk ederim.
Mesaj05.08.2010, 11:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

greenhtml yazmış:
Meslek lisesine git.Zaten bilgisayar okucaksan.Meslek liselerinde bilgisayar bölümleri oluyor.Hem benim okuduğum okulda bile birçok meslek mevcut.El alışkanlığına bilgi düzeyine filan uygun olanına girersin..

Hem staj yapar mesleğini geliştirirsin.Okul sonunda staj yaptığın yerde çalışmaya devam edersin.

Katılıyorum Böyle Daha İyi Olur
Mesaj05.08.2010, 13:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

yorumlarınız için teşekkür ederim.. Peki webtasarımda iş varmı yani parasını yiyeblrmiyim açıkta felan kalırmıyım lütfen yardım?
Mesaj05.08.2010, 13:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

kopek-dunyam yazmış:
yorumlarınız için teşekkür ederim.. Peki webtasarımda iş varmı yani parasını yiyeblrmiyim açıkta felan kalırmıyım lütfen yardım?

Milli eğitim bakanlığının megep diye bir sitesi var orada mesleklerle ilgili bilgileri ,iş ortamlarını,iş imkanlarını v.s video olarak izleyebilirsin.

Mesaj05.08.2010, 17:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

greenhtml yazmış:
kopek-dunyam yazmış:

Milli eğitim bakanlığının megep diye bir sitesi var orada mesleklerle ilgili bilgileri ,iş ortamlarını,iş imkanlarını v.s video olarak izleyebilirsin.

teşekkürler ama site çok karışık...
Mesaj11.09.2010, 00:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

düz lisede iş yok Smile o eskidendi şimdi bu ülkede bu durumda işini sağlama alacaksın
Mesaj11.09.2010, 08:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

kardeş meslek lisesine git en azından bir meslekin olsun.düz liseye gittiğin zaman okuman zor.seni engelleyen bir çevreye sahip olursun.
Mesaj15.09.2010, 17:42 (UTC)    
Mesaj konusu:

dostum meslek lisesini tavsiye ederim yarın birgün mezun olduğun zaman o meslek lisesinin diploması işine çok yarıyacak Wink
Mesaj16.09.2010, 13:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

ben de büyüyünce bilgisayarla ilgili bi meslek olmak istiyorum bilgisayarı seviyorum
Mesaj06.10.2010, 09:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

Konu üzerinden belirli bir zaman geçmiş fakat hala aramızda kararsız olanlar varsa , bir forumda rastladım çok yararlı ;

Meslek lise mezunlarına tanınan haklar:
1. Anadolu teknik lisesi, teknik lise, Anadolu meslek lisesi, endüstri meslek lisesi ve kız meslek lisesi ile çok programlı liselerin bu okullarda uygulanan bölümlerinden mezun olanlar, 3795 sayılı kanuna göre TEKNİSYEN unvanı ile istihdam edilirler.

2. Anadolu teknik lisesi ve Anadolu meslek lisesi mezunları, yabancı dille eğitim görmenin avantajlarına sahip olurlar.

3. Meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanlar, yükseköğretim kurumlarına girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına (ÖSS) katılma hakkına sahiptirler. Meslekî ve teknik orta öğretim kurumları mezunları ayrıca, 4702 sayılı Kanun ile 2547 sayılı Kanunun 45 inci maddesinde yapı- değişiklik gereğince, sınavsız olarak alanlarındaki meslek yüksekokulu programlarına girebilmektedirler.

4. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonunda, Yükseköğretim Kurulunca belirlenen alanlarının devamı niteliğindeki yüksek öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda, ÖSS-Yerleştirme puanları hesaplanırken, ağırlıklı orta öğretim başarı puanları 0.8 katsayısı ile çarpılmak suretiyle ÖSS puanlarına eklenmekte, ayrıca, ağırlıklı orta öğretim başarı puanları 0.08 katsayısı ile çarpılarak elde edilen rakam kadar ek puan verilmektedir.

5. Yüksek öğretime devam etmeyenlerin iş bulmaları ve mesleklerinde ilerlemeleri daha kolay olmaktadır.

6. Kamu kurum ve kuruluşlarında branşlarında görev alan mezunlar, genel lise mezunlarına göre bir üst derece ile işe başlarlar.

7. Anadolu teknik lisesi ve teknik lise mezunlarına, 3308 sayılı kanuna göre, doğrudan İŞYERİ AÇMA BELGESİ verilir.

8. Anadolu meslek lisesi ve meslek lisesi mezunları, 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununun değişik 30'uncu maddesi gereğince, işyeri açabilmek için şart olan "USTALIK" belgesine, ustalık sınavına girerek ulaşabilirler.

9. Meslekî ve teknik öğretim yapan okullarda eğitim görenler okul ve işyerlerinde iş eğitimi almış olmaları sebebiyle mesleğe yatkın olurlar ve meslek değiştirmek istemeleri halinde yeni mesleğe çok kısa zamanda intibak edebilirler.

10. Eğitimleri süresince iş hayatını yakından tanıyacaklarından kendi işyerlerini kurup çalıştırabilirler.

İşletmelerde Meslek Eğitimi Gören Öğrenciler;
1. İşletmelerde meslek eğitimi süresince yaşlarına uygun asgari ücretin % 30'undan az olmamak üzere ücret alırlar.

2. İşletmenin sağladığı diğer sosyal imkânlardan faydalanırlar.

3. Hastalık, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilirler.

4. Eğitimleri süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumu'nca karşı-ır.

5. Okul atölyelerinde bulunmayan eğitim aracı, makine ve teçhizatı işletmelerde görüp kullanma imkânına sahip olurlar.

6. Meslekî bilgi ve becerilerini işyerlerinde gerçek iş şartlarında geliştirirler. Öğrencilerin kendilerine olan güveni artar.

7. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu yeni iş alanlarına uygun programlarla, daha çok uygulama yaparak eğitilirler.
Mesaj10.10.2010, 18:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bence düz liseye git.

Meslek lisesinde sadece meslekler üzerine çalışıyorlar.Düz liseden herşey olabiliyordun.(Bildiğim kadarıyla) Wink
Mesaj10.10.2010, 18:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bence düz liseye git Wink
Eğer ki meslek lisesine gidersen oranın anadolu bölümüne gitmen gerek gerçi her lise anadolu oldu ama ...

Keyfin bilir (:
Mesaj10.10.2010, 18:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

meslek lisesi ni tavsiye ederim