Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj17.02.2011, 11:57 (UTC)    
Mesaj konusu: Sizce Cola'daki Alkol Haram mı ?

S.a

Arkadaşlar Sizce Haram mı Yoksa Görüşleriniz Nelerdir...

Coca-Cola'nın formülü açıklandı. İçinde alkol bulunan kolanın haram olup olmadığı tartışmanın fitilini ateşledi

Dünyanın en popüler içeceği olan Coca-Cola'nın içinde ne olduğu yıllarca saklandı, türlü türlü efsanelere konu oldu içeriği. Coca- Cola'nın 125 yıllık sırrını ilk kez 1886 yılında kimyager John Pamberton buldu. Ancak önceki gün büyük sır açığa çıktı. Coca-Cola'nın içerisinde 226.4 gram alkol olduğu deşifre edildi.

SARHOŞ ETMEZ Kİ...
CÜPPELİ AHMET HOCA:
Kola içmeye haram diyemeyiz. Birşeyin içindeki alkolün fazlası insana sarhoş ediyorsa bunun azı da haramdır. Kolanın içindeki alkol ne kadar çok içilirse içilsin sarhoş etmeyeceği için haram diyemeyiz.

SAKINCASI YOK...
PROF. DR. M. SAİM YEPREM:
İçeceklerde kosantre aromayı azaltmak için alkol kullanılıyor. Az miktarda kullanılan alkol, o içeceği alkollü içicek yapmaz. Kola alkollü içecekler grubuna dahil değil. Eğer öyle olsaydı devlet alkollü içecekler grubuna dahil ederdi. Kola içilebilir.

İÇİLMEMESİ GEREK
ESKİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI DR. TAYYAR ALTIKULAÇ:
Alkollü içecekler İslam dininde yasaklanmıştır. İslam'a göre sarhoşluk veren herşey yasaklanmıştır. Alkolün azı da çoğu da haramdır. İçilmemesi gerekir.

Mesaj17.02.2011, 12:07 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Sizce Cola'daki Alkol Haram mı ?

ehlibeytiz yazmış:
S.a

Arkadaşlar Sizce Haram mı Yoksa Görüşleriniz Nelerdir...

Coca-Cola'nın formülü açıklandı. İçinde alkol bulunan kolanın haram olup olmadığı tartışmanın fitilini ateşledi

Dünyanın en popüler içeceği olan Coca-Cola'nın içinde ne olduğu yıllarca saklandı, türlü türlü efsanelere konu oldu içeriği. Coca- Cola'nın 125 yıllık sırrını ilk kez 1886 yılında kimyager John Pamberton buldu. Ancak önceki gün büyük sır açığa çıktı. Coca-Cola'nın içerisinde 226.4 gram alkol olduğu deşifre edildi.

SARHOŞ ETMEZ Kİ...
CÜPPELİ AHMET HOCA:
Kola içmeye haram diyemeyiz. Birşeyin içindeki alkolün fazlası insana sarhoş ediyorsa bunun azı da haramdır. Kolanın içindeki alkol ne kadar çok içilirse içilsin sarhoş etmeyeceği için haram diyemeyiz.

SAKINCASI YOK...
PROF. DR. M. SAİM YEPREM:
İçeceklerde kosantre aromayı azaltmak için alkol kullanılıyor. Az miktarda kullanılan alkol, o içeceği alkollü içicek yapmaz. Kola alkollü içecekler grubuna dahil değil. Eğer öyle olsaydı devlet alkollü içecekler grubuna dahil ederdi. Kola içilebilir.

İÇİLMEMESİ GEREK
ESKİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI DR. TAYYAR ALTIKULAÇ:
Alkollü içecekler İslam dininde yasaklanmıştır. İslam'a göre sarhoşluk veren herşey yasaklanmıştır. Alkolün azı da çoğu da haramdır. İçilmemesi gerekir.

vala kadeşim ben bi oturuşta 2 litre bitiren bir kola manyağıyım! ne sarhoş oluom nede başka bi yan etki! belkide bağışıklık kazandım. çünkü artık olayıda su gibi bi dikişte içiom! Laughing
Mesaj17.02.2011, 12:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

Zaten Cola İçmiyen İnsan Bence Yok Gibi Bişey Smile

Ben İçtim mi De Coca Cola Değil Başka Firmaları İçerim Her Zaman...

Mesaj17.02.2011, 12:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

ehlibeytiz yazmış:

başka firmalarında aynı şekilde ürettiğinden emin olabilirsin.
Mesaj17.02.2011, 12:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

imagesuploads yazmış:
ehlibeytiz yazmış:

Onlardada Olabilir...

En İyisi Biz Smile) Cola İçmeyi Terk Edelim

Mesaj17.02.2011, 13:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

ehlibeytiz yazmış:
imagesuploads yazmış:
ehlibeytiz yazmış:

Onlardada Olabilir...

En İyisi Biz Smile) Cola İçmeyi Terk Edelim

Cola Yerine Gazoz İçelim Mr. Green
Mesaj17.02.2011, 14:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bişey İçelimde Ne İçersek Artık Smile)

Mesaj17.02.2011, 14:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

ehlibeytiz yazmış:
Bişey İçelimde Ne İçersek Artık Smile)

aman haa alkollü şeyler içmeyelim Shocked
Mesaj17.02.2011, 14:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

Sorun Kolada degil, kolaya katilan maddede...
Öncelikle gercek kola yesildir ve renklendirici katilarak bunu baska bir renge sokmaktadir.
Emulgator dedigimiz maddeyle bu yapildigindan, ve emulgator maddesinin genelde böceklerin ve hayvanlarin vücudundan alindigindan(helal olmayan hayvanlarda dahil) haram diye düsünüyorum...
Yok böyle birsey yok desekte;
Günümüzde Coca Cola, Pepsi, Fanta vs vs bu markalarin basi olan Coca markasi bundan yillar önce gelirinin %18'inin Amerika ve Israil Askeriyesine bagislayacagini aciklamisti.
Söyle düsünürsek->>
En ucuz mermi, ucuz olsada can alir, bu merminin tanesi 1 tl.
Coca Cola en ucuzlari 1 - 1,5 tl arasinda.
Yani anliyacaginiz, bu verdiginiz paranin %18iyle siz, Filistin'de, Afganistan'da, Irak'ta bir mermiyle bir kisinin canina kastetmis oluyorsunuz...

Selam ve dua ile...
Mesaj17.02.2011, 14:20 (UTC)    
Mesaj konusu:

anadolulular yazmış:
Sorun Kolada degil, kolaya katilan maddede...
Öncelikle gercek kola yesildir ve renklendirici katilarak bunu baska bir renge sokmaktadir.
Emulgator dedigimiz maddeyle bu yapildigindan, ve emulgator maddesinin genelde böceklerin ve hayvanlarin vücudundan alindigindan(helal olmayan hayvanlarda dahil) haram diye düsünüyorum...
Yok böyle birsey yok desekte;
Günümüzde Coca Cola, Pepsi, Fanta vs vs bu markalarin basi olan Coca markasi bundan yillar önce gelirinin %18'inin Amerika ve Israil Askeriyesine bagislayacagini aciklamisti.
Söyle düsünürsek->>
En ucuz mermi, ucuz olsada can alir, bu merminin tanesi 1 tl.
Coca Cola en ucuzlari 1 - 1,5 tl arasinda.
Yani anliyacaginiz, bu verdiginiz paranin %18iyle siz, Filistin'de, Afganistan'da, Irak'ta bir mermiyle bir kisinin canina kastetmis oluyorsunuz...

Selam ve dua ile...

Güzel Konuştun
Hocam Tşk Smile
Mesaj17.02.2011, 14:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

bunların dışında daha çook konuşulacak konu örneğin ht deki sansürsüz programında şekerde dönen olayları anlatıyordu.bildiğimiz şeker..
insanların sesi o tür şeylerde az çıkar çünkü bazı kişilerin çıkarlarına dokunuyor..
ama bu tür konularda herkez birşeyler der çünkü Türkiye'de ki bazı cola ürettiğini sanan pazar payı yüzde 5 lere zor ulaşan bir marka piyasaya girdiği milliyetçilik havasıyla anında tırt olarak neredeyse tarihe gömülme riski içerisinde kaldı.ve önüne gelen birşeyler sallayıp tuttu.
Mesaj17.02.2011, 16:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

ESKİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI DR. TAYYAR ALTIKULAÇ'ın dediğine katılıyorum..
Azı da çoğu da haramdır..
Kola içmemenin çok nedenivar bana göre..
En başta benim din kardeşlerimi kendi elimle öldürmüş oluyorum..
Geçenlerde bir forumda koladaki asitin çok zararlı olduğunu okumuştum..
Daha sayabileceğim çok neden var..
İçmeyelim İnşallah..
Mesaj17.02.2011, 16:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kola içmeye ne gerek var hem insana zararlı hemde insanın dinine..Kola yerine meyve suyu öneririm daha yararlı... Wink

" Profesyoneller kendi yaptığı iyilikleri değil kendine yapılan iyilikleri hatırlayanlardır. "
Mesaj17.02.2011, 16:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

hypnaty yazmış:
Kola içmeye ne gerek var hem insana zararlı hemde insanın dinine..Kola yerine meyve suyu öneririm daha yararlı... Wink

Bazı Meyve Sularındada Asit Olabiliyor

En iyisi Su Mr. Green
Mesaj17.02.2011, 17:18 (UTC)    
Mesaj konusu: COLA İÇMEK HARAM MI?

COLANIN İÇİNDEKİ ALKOLÜN SARHOŞ ETMEYECEĞİNİ CÜBBELİ AHMET HOCA AÇIKLAMIŞTIR... ORDAN SORUN KALKAR İÇİLEBİLİR..
ANCAK COLA HARAM DEĞİLMİŞ BEN HER FİRMADAN COLA İÇERİM DERSEN YANILIRSIN MÜSLÜMAN KARDEŞİM BİRİNCİSİ COCA COLA DAN İÇMEK HARAMDIR KESİNLİKLE NEDEN Mİ EL EZHER ÜNİVERSİTESİNİN AÇIKLAMLARINA GÖRE COCA COLANIN İÇİNDE DOMUZ YAĞI KATKISI BULUNDUĞU SAPTANMIŞTIR VE AÇIKLAMASI YAPILMIŞTIR BU YÜZDEN BİR MÜSLÜMAN COCA COLA İÇEMEZ.COC KOLANIN İÇİLEMEYECEĞİNİN BAŞKA BİR NEDENİ İSE COCA COLANIN HER KOLADAN İSRAİL DEVLETİNİN ASKERİ SERMAYESİNE PARA GİDİYOR BU EKONOMİ SAYESİNDE FİLİSTİNDE ZULÜM ALYINDA KALAN BİR KARDEŞİN DAHA SENİN YÜZÜNDEN ŞEHİT OLUYOR... BEN BUNLARA RAZIYIM DİYORSAN İÇERİBİLİRSİN........ÖTEKİ TARAFTA MESULİYET SENDE SONUÇTA DOSTUM..