Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj23.02.2009, 14:16 (UTC)    
Mesaj konusu: Kayıp kıta Atlantis'in izlerine ulaşıldı!

Kayıp kıta Atlantis’in izlerine ulaşıldı!
20.02.2009 20:38
Google Earth’le çalışan bir uygulama olan Google Ocean’da yapılan bir araştırmada kayıp kıta Atlantis’in olduğu varsayılan yerler incelendi ve ilginç bir bulguya ulaşıldı.
--------------------------------------------------------------------------------

CNN TÜRK - İngiliz The Daily Telegraph gazetesinde yer alan habere göre Kanarya Adaları yakınlarında Batı Afrika sahiline 620 mil (997 kilometre) uzaklıkta bir nokta kayıp kıta Atlantis olduğu sanılan harabelerin izine rastlandı.

Google Ocean’da tespit edilen ve insan eliyle yapılmış kusursuz bir dikdörtgene benzeyen "gizemli" şekillerin Atlantis olabileceği tahmin ediliyor.

Galler büyüklüğünde olduğu tespit edilen dikdörtgenin bir mühendis tarafından belirlendiği bildiriliyor.

4 kilometre derinlikte olan dikdörtgen yapı, mimari çizimleri andıran bir harita şeklinde ve birbirini direkt kesen, rahatlıkla görülebilen çizgilere sahip.

Keşfin yapılmasıyla birlikte okyanus bilimciler ve jeofizikçiler araştırma için hazırlıklara başladı.

Kayıp kıta Atlantis

Atlantis, Platon’un Timaeus ve Critias kitaplarında bahsettiği efsanevi batık bir kıta ve uygarlık olarak biliniyor.

Platon’a göre Atlantis, "Herkül Sütunları’nın ötesinde" yer alan, Batı Avrupa ve Afrika’nın birçok kısmını fetheden ve Solon’un zamanından 9 bin yıl önce (yaklaşık M.Ö. 9500) Atina’yı fethetmeye çalışan, ancak başarılı olamayıp bir gecede okyanusa batan bir uygarlık."

New York Üniversitesi’nden arkeoloji küratörü Dr. Charles Orsel, Google Earth’te keşfedilen şekillerin Platon’un tarif ettiği yerde bulunduğunu belirtti.

Google Ocean

Google Ocean‘da Okyanusların 3D haritalarını barındırıyor. Google Ocean, geçtiğimiz Aralık ayında dünyanın dört bir yanından davet edilen yüzlerce oşinografın ortak çalışmasıyla oluşturuldu.

Sualtındaki volkanların etrafında sanal olarak yüzmenizi sağlayan uygulamayla egzotik deniz yaşamı hakkında videolar izlenebiliyor, batıklar hakkında bilgi ve fotoğraflara ulaşılabiliyor.

Mesaj23.02.2009, 14:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

paylasim için teşekkürler.

TÜRK e KeFeN BiÇeNiN öLüMü KoRKuNÇ oLuR!!!!!!!!!
Mesaj23.02.2009, 14:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

bi kaç yerde okumuştum haberi saol paylaşım için.
Mesaj23.02.2009, 14:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

bu haberler daha çıkmadan ben bunu biliyordum
Mesaj23.02.2009, 18:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

mizahcini yazmış:
bu haberler daha çıkmadan ben bunu biliyordum

Tebrikler:)
Mesaj23.02.2009, 18:38 (UTC)    
Mesaj konusu: sadasd

güzel paylaşım
Mesaj23.02.2009, 19:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

İlgilendiğim bir konu...Bu haber epey heyecanlandırdı beni:)
Platonun Atlantisi olarak bilgilendirdiği yere çok yakın.Kendi kaynaklarımdan ve kişisel yorumlarımla biraz anlatayım
Platonun Atlantisi
İlk defa Timaios ve Kritias diyaloglarında Atlantisten söz edilmiştir.Kritias karakteri Atlantisi şöyle tasvir etmiştir:''Herkül Sütunları arkasındaki''üstünden Batı Akdeniz i fetheden bir Batı uygarlığı olarak tanımlamıştır.Bu tasvir Akdenizi Atlantikten ayıran Cebeli Tarık Boğazı civarını anlatmaktadır.
Coğrafi ayrıntılar şöyledir,
Bir uçdan diğer uca 700 km olan aşağı yukarı dikdörtgen şeklindedir.Kıyısında dağlar ve ortasında büyük bir düzlük ile tasvir ediyor.

Bir enterasan bilgide şudur
Platondan yola çıkılarak Cebeli Tarık boğazının batısı 2001 yılında jeologlar tarafından araştırılmış ve bir ada bulunmuş.Bu ada 11.000 yıl önce Spertel Adasıymış.Bu ada tsunaminin ve büyük depremlerin sonucu deniz altına gömülmüştür.
Yukarıdaki bilgiler Platonla uyuşuyor.Ancak bir de şu kısım var ki: Ada Platonun söylediği kadar büyük değildir ve burada bir uygarlığın yaşamışlığına dair hiçbir bulgu edilememiştir.
Belkide Atlantisin kıyı şeridinde bulunan dağlar kopmuş/ayrılmış yer değiştirmiş ve Spertel Adası olarak sanılmış olabilir.Spertelde bir uygarlığın bulunamayışıda dağlık olduğu için yerleşim alanı olmayışı olabilir.Tabi adanın yerleşimi iklim dolayısı ile bitki örtüsü vs şartalarına göre değişir.

Meraklılara en son kaynak edindiğim şu kitabı tavsiye ederim.
Kayıp tarihler Joel Levy.Yazar Atlantis konusunda Platonun üsüne çok düşmüş Atlantis üzerindeki diğer teorileri hep Platonla kıyaslamış...Yazara bir antimatim oluşmaya başlamıştı ama bu haberden sonra görüşlerim değişti

İyi eğlenceler arkadaşlar
Mesaj23.02.2009, 19:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

vvvvvaaaaayyy be çok ilginç..
Mesaj24.02.2009, 10:35 (UTC)    
Mesaj konusu: dsfdsfdsfds

gerçekten en alttaki resim gibi bir yerse tarihi bir şey çıkarılırsa çok ziyaretçi alır